چسبِ کوچکی که اعماق بدن را نمایش می دهد

به گزارش تیم علمی، برچسب نو را می توان به مدت 48 ساعت ـ حتی درحالِ جنب وجوش و حرکت، مثل زمانیکه ورزش می کنید ـ استفاده کرد. علاوه برآن، به گفته سازندگان، این برچسب به مقدار دستگاه های سونوگرافی که در بیمارستان ها استفاده می شوند دقیق است.

چسبِ کوچکی که اعماق بدن را نمایش می دهد

خبرنگاران | تصور کنید ساعتی دارید که ضربان قلب تان را، در همان حالی که قلب تان در سینه تان می تپد، برای تان به صورت لایو-استریم پخش می نماید. محققان احتمالاً نخستین گام ها برای محقق کردنِ چنین ابزاری را برداشته اند. آن ها به تازگی از یک قطعه ـ چیزی شبیه به نوارچسبِ زخم ـ با قابلیتِ مافوقِ صوت پرده برداری نموده اند. این ابزار امکانِ مشاهده اعماقِ بدن را فراهم می نماید.

به گزارش خبرنگاران ، ابزارِ مافوقِ صوت (سونوگرافی) به وسیلهِ ثبت چگونگی انعکاسِ امواج صدا به وسیلهِ بافت ها و مایعات بدن، نقشه آن ها را ترسیم می نماید. این ابزار به پزشکان یاری می نماید تا نشانه های آسیب دیدگی یا سرطان را شناسایی نمایند. این ابزار حتی به ردیابی باکتری ها نیز یاری می نماید. اما بیشتر دستگاه های سونوگرافی قابلِ حمل نیستند. انواعی از ابزار های سونوگرافی پوشیدنی وجود دارد، اما آن ها نمی توانند جزئیات را بادقت زیاد نمایش دهند یا فقط برای دوره های کوتاه مدت می توان از آن ها استفاده کرد.

این برچسب نو را می توان به مدت 48 ساعت ـ حتی درحالِ جنب وجوش و حرکت، مثل زمانیکه ورزش می کنید ـ استفاده کرد. علاوه برآن، به گفته سازندگان، این برچسب به مقدار دستگاه های سونوگرافی که در بیمارستان ها استفاده می شوند دقیق است.

شانهه ژائو، می گوید: این تازه اول کار است. او مهندس مکانیک در مؤسسه تکنولوژی ماساچوست در کمبریج است و بخشی از تیمِ تحقیقاتی است که این ابزار تازه را اختراع نموده است. تیمِ ژائو در اقدام بعدی خود یک برچسب وایرلس که می تواند با تلفن ارتباط برقرار کند، را فراوری خواهد نمود.

این برچسب امکان های پزشکی زیادی دارد. گفته می گردد که می توانید این برچسب را روی قلب افراد نصب کنید. تصویری که این برچسبِ سونوگرافی از قلب ثبت می نماید می تواند حملات قلبی و تشکیل رسوب در رگ های خونی را ماه ها قبل از فاجعه پیش بینی کند.

گفته می گردد این برچسب کوچک قابلیت تشخیص بیماری های ریوی را نیز دارد و روی بیمارانِ کووید امتحان شده است. در بسیاری از کشور ها دسترسی به بیمارستان و دستگاه های پرقدرتِ تصویربرداری با محدودیت روبه روست. اما این ابراز نو قابلیت بسیار بزرگی برای یاری به مردم در این منطقه ها در دنیا دارد. این برچسب هم اکنون 100 دلار قیمت دارد. اما سازندگان امیدوارند بتوانند قیمتِ فراوری شده آن را کاهش دهند.

منبع: snexplores.org

ترجمه: سایت خبرنگاران

منبع: فرادید
انتشار: 10 شهریور 1401 بروزرسانی: 10 شهریور 1401 گردآورنده: sctm.ir شناسه مطلب: 2184

به "چسبِ کوچکی که اعماق بدن را نمایش می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چسبِ کوچکی که اعماق بدن را نمایش می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید