ترکیب دو روش برای درمان دیابت نوع دوم

به گزارش تیم علمی، به گزارش خبرنگاران به نقل از اینترستینگ انجینرینگ، دیابت نوع دوم وقتی در انسان ظهور می نماید که بدن فرد نتواند اندازه قند را تنظیم کند. این بیماری به آسیب های شدیدی عصبی و رگ های خونی منجر می گردد و به همین علت تشخیص اولیه برای جلوگیری از آن لازم است.

ترکیب دو روش برای درمان دیابت نوع دوم

هرچند درحال حاضر هیچ درمانی برای دیابت نوع دوم وجود ندارد، گروهی از محققان دانشگاه نانجیانگ در چین روشی نوین برای شناسایی علت این بیماری ابداع نموده اند.

دیابت نوع دوم به طور معمول با مداخله انسولین(هورمون تنظیم نماینده سطح قند خون) همراه است و به مقاومت انسولین منجر می گردد که در نهایت کبد، ماهیچه و سلول های چربی نسبت به این هورمون به خوبی واکنش نشان نمی دهند.

تحقیقات پیشین حاکی از آن است که مقاومت انسولین به وسیله گونه های فعال اکسیژن (ROS) یا مولکول های ناپایدار فراوری شده به وسیله میتوکندری در سلول های ما، ایجاد می گردد. فراوری بیش از حد ROS می تواند منجر به آسیب DNA، پروتئین و RNA و مرگ سلولی گردد.

محققان دسته ای از داروها به نام جدانماینده های میتوکندری(mitochondrial uncouplers) را شناسایی نموده اند که فراوری ROS را در منبع آن محدود می نماید. این دستاور اهمیت زیادی دارد زیرا درمان های سنتی مبتنی بر آنتی اکسیدان فقط به مولکول های بی ثبات تشکیل شده را هدف بگیرد.

یک روش دیگر برای کاهش فراوری ROS مازاد شامل استفاده از نانوذرات پلاتینیوم بسیار ریز است که برای ویژگی های آنتی میکروبال و ضد سرطان و آنتی اکسیدانی خود مشهور هستند. با این وجود ذرات به علت میزان کوچک خود به سرعت از کبد پاک می شوند.

محققان دانشگاه نانجیانگ این دو درمان را ترکیب کردند تا حساسیت به انسولین را احیا و دیابت نوع دوم را درمان نمایند. برای این منظور آنها یک قالب را با ذرات پلاتین و لایه ای از سلیس پوشاندند تا نانوپوشش را توسعه دادند. محققان در پژوهش خود از یک مدل حیوانی استفاده کردند. آنها نانو پوشش را روی موش های مبتلا به دیابت آزمودند. نتایج آزمایش حاکی از آن بود که مواد مذکور به طور موثری به کبد می روند، محتوای چربی را کاهش می دهند، معمولاً به عملکرد کبد یاری می نمایند و در درمان مقاومت به انسولین امیدوارنماینده هستند.

پژوهشگران معتقدند این دستاورد تاثیر قابل توجهی در کاهش وقوع دیابت نوع دوم دارد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 4 خرداد 1402 بروزرسانی: 4 خرداد 1402 گردآورنده: sctm.ir شناسه مطلب: 2302

به "ترکیب دو روش برای درمان دیابت نوع دوم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترکیب دو روش برای درمان دیابت نوع دوم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید