چند فیلم و چند سکانس از سلطان هالیوود مدرن

به گزارش تیم علمی، خبرنگاران: کریستوفر نولان 30 ژوئیه 1970 در لندن به دنیا آمد. پدر وی که در کار بازاریابی و تبلبغات بود در روز تولد 8 سالگی اش یک دوربین سوپر 8 به وی هدیه کرد. به گفته خود نولان این هدیه کاربردی اساسی برایش داشت و زندگی اش را متحول نمود. چراکه عمده اوقات فراغت وی تا نوجوانی با دوربین کوچکش سپری شد. تحصیلات نولان در کالج دانشگاهی لندن پیگیری شد و از سال 1998 ساخت فیلم بلند را آغاز نمود. نولان در بسیاری از آثارش، فیلم نامه را به همراهی برادرش، جاناتان نوشته و به همراه همسرش، اما توماس، کمپانی سینکاپی فیلمز را تأسیس کرده است.

چند فیلم و چند سکانس از سلطان هالیوود مدرن

تعقیب - 1998

داستان یک مرد خلافکار و قاتل را روایت می کند که برای ساخت آن یک بودجه بسیار ناچیز مصرف شد. نولان در یکی از مصاحبه های خود گفته است: تعقیب فیلمی بود که می دانستم از ساخت آن چیزی عاید من نخواهد شد و می دانستم که باید خودم برای ساختش هزینه پرداخت کنم. من آدم پولداری نبودم. تمام کسانی که در ساخت این فیلم فعالیت می کردند به صورت تمام وقت فعال بوده و سعی می کردند در شهر لندن اموراتشان را بگذرانند، لندنی که زندگی در آن سخت و پرهزینه است.

در نهایت دریافتیم که اگر فیلم را به صورت سیاه و سفید و با دوربین 16 میلی متری فیلم برداری کنیم می توانیم هر هفته 15 دقیقه فیلمبرداری داشته باشیم و هزینه اش را پرداخت کنیم. بدین ترتیب ما هر پولی که در طول هفته بدست می آوردیم را در یک روز برای دریافت صحنه ها خرج می کردیم.

ممنتو - 2000

داستان کوتاه Memento Mori از جاناتان نولان در واقع به نوعی پیش درآمد فیلم Memento است. این داستان زندگی شخصی به نام ارل را روایت می کند که به ضعف حافظه مربوط به گذشته دچار شده است. هر 10 دقیقه یک بار حافظه وی پاک می گردد و او تنها آن چه که قبل از اتفاقی که به مشکل حافظه ایش منجر شده است را به یاد دارد.

در ابتدای داستان Memento Mori ارل در یک بیمارستان روانی از خواب بیدار شده و فرار می کند؛ بنابراین به نظر می رسد که شخصیت لئونارد در فیلم Memento نیز قبل از اتفاقات فیلم در بیمارستان روانی بوده و سپس از آن جا فرار کرده است. یکی از صحنه های آخر فیلم این باور را تایید می کند: موقعی که لئونارد در حال به یاد آوردن سمی جنکینز است، مردی که قبلاً می شناخت و شرایطی مشابه وی داشت، سمی را در حالت نشسته در یک بیمارستان روانی به یاد می آورد، اما سپس برای یک لحظه لئونارد خود جایگزین سمی می گردد.

بی خوابی - 2002

بی خوابی بازسازی اثری نروژی با همین نام است که صرفا قرار بود تریلری جنایی و یک فیلم اکشن خوب برای فروش در گیشه ها باشد. اما وقتی نولان بدون ذکر اسم خود از این نظر در تیتراژ، به بازنویسی فیلم نامه پرداخت، می شد حدس زد که این اثر نیز شدیدا شبیه ساخته های دیگر او به نظر برسد.

او قصه ای را به تصویر کشید که به جای تمرکز بر سیر اتفاقاتی که برای شخصیت های اصلی رخ می دهند، بر اهمیت انتخاب ها و درون ریزی های آن ها تاکید دارد. اصلا چه کسی غیر از نولان برای ایفای نقش آنتاگونیست داستانی این چنین، سراغ رابین ویلیامز فقید می رفت؟

بتمن آغاز می کند - 2005

در فیلم بتمن آغاز می کند (Batman Begins) بعد از مرگ والدین بروس وین یکی از همسرایان آوازی غمناک می خواند. هانس زیمر در مصاحبه ای با مجله امپایر گفته است که این آهنگ نمادی از عدم توانایی بروس وین برای ادامه دادن بعد از مرگ والدینش است. زیمر در این باره می گوید: اگر شما با دقت به فیلم اول [بتمن آغاز می کند]گوش داده باشید یک پسربچه در میان گروه همسرایان آواز می خواند که با سعی و تلاش فراوان در استودیو و با استفاده از فنون الکترونیک ضبط شده و نُت او به مدت حدود چهار دقیقه مدام قطع می گردد و ادامه پیدا می کندد. من می دانم که این آواز کاملاً سمبولیک است و ما فقط آن را در زمان نگه داشته ایم.

این آهنگ تا زمان اتمام فیلم شوالیه تاریکی برمی خیزد (The Dark Knight Rises) تکرار نمی گردد و زمانی که بتمن روی دریا به پرواز درآمده و به سوی آینده ای جدید حرکت می کند این آهنگ باز می گردد. این آهنگ برای آخرین بار زمانی خوانده می گردد که بروس وین خود را از گذشته غم انگیزش جدا می کند.

حیثیت - 2006

اول اسم های شخصیت های آلفرد بوردن و رابرت آنژیه در فیلم حیثیت با بازی کریستین بیل و هیو جکمن ABRA تلفظ می گردد که به حرف جادویی abracadabra به معنای وِرد اشاره دارد.

در فیلم Inception نیز از ترکیب اول اسم هر یک از شخصیت های اصلی - دام، رابرت، ایمز، آرتور و آدریان، مال و سایتو واژه dreams به معنای رویا بدست می آید.

تلقین - 2010

اینسپشن یا تلقین از مهم ترین فیلم های کارنامه کریستوفر نولان است. چرا که او زمان زیادی را برای ساخت آن صرف کرده است. او قبل تر اعلام کرده بود که از زمان کودکی، علاقه زیادی به ساخت فیلمی با موضوع رؤیا داشته است. او همچنین گفته که 10 سال زمان صرف نوشتن داستان Inception کرده است:

Inception باید تبدیل به فیلمی می شد که به خوبی شرایط انسان و احساسات او را بیان کند. همچنین لازم بود تلاش زیادی برای پرداخت درست شخصیت ها انجام می دادم تا تماشاگر باوجود دیوانه وار بودن ایده فیلم، بتواند با آن ارتباط برقرار کند. تمام این ها حدوداً 10 زمان برد و حس می کنم که این 10 سال از عمرم را به بهترین شکل گذشته است.

شوالیه تاریکی

سه گانه شوالیه تاریکی بتمن ساخته کریستوفر نولان از بهترین آثار اوست که هواداران زیادی هم دارد. باوجوداینکه حقیقتاً انتخاب یک صحنه محبوب در این سه فیلم کار دشواری است، اما خود نولان صحنه موردعلاقه اش را صحنه بازپرسی جوکر توسط بتمن می داند. او چنین گفته این لحظه فیلم جایی است که تأثیر زیادی روی فرایند داستان داشته و باعث ایجاد گره ای مهم در آن می گردد. نولان همچنین اعلام کرده که وی و کریستین بیل به دنبال صحنه ای بودند که بتواند چالش سختی پیش روی شخصیت بتمن قرار دهد و قسمت بازپرسی دقیقاً همان صحنه ای است که این اتفاق را رقم می زند.

به گفته نولان، او، کریستین بیل و هیث لجر سعی فراوانی برای درآوردن این صحنه کرده اند و همگی بر این باور بودند که این صحنه، جایی است که تقابل بین یک قهرمان دوست داشتنی و یک شخصیت خبیث به بهترین شکل ممکن به نمایش درمی آید.

نولان فرانسیس بیکن را هنرمند محبوب خودش معرفی کرده و اخیرا در مصاحبه ای گفته که با الهام از نقاشی های وی و با همکاری هیث لجر و جان کالیونه، گریمور معروف، تصمیم گرفته اند تا در فیلم بتمن، چهره جوکر را با الهام از نقاشی های بیکن، کمی متفاوت تر و ترسناک تر طراحی کنند.

نولان همچنین گفته که علاقه زیادی به نقاشی هایی دارد که پس زمینه آن ها سیاه هستند و این موردی است که در بسیاری از نقاشی های بیکن هم دیده می گردد.

در میان ستارگان - 2014

فیلم در میان ستارگان پنجمین همکاری کریستوفر نولان و هانس زیمر در فیلم های متفاوت به شمار می رود. با آغاز مراحل ساخت فیلم، کریستوفر نولان به هانس زیمر گفت که شیوه های قبلی و مرسوم خود را کنار بگذارد و یک شیوه جدید و نو برای ساخت موسیقی متن این فیلم ابداع کند؛ نولان نمی خواست که موسیقی متن این فیلم شبیه به موسیقی متن فیلم های گذشته او باشد.

کریستوفر نولان هیچ گونه اطلاعات از شخصیت های فیلم و جزییات داستان در اختیار زیمر قرار نداد، تنها چیزی که زیمر از نولان دریافت کرد، یه کاغذ کوچک از شرح حال و هوای فیلم بود، همین! به دلیل اینکه زمان موضوع بسیار مهمی در فیلم Interstellar به شمار می رود، هانس زیمر تمام موسیقی متن این فیلم را براساس یک ریتم خاص طراحی کرد؛ ریتمی که زیمر برای این فیلم طراحی کرد به این صورت بود که در هر ثانیه یک ضربان به گوش مخاطب برسد.

دانکرک - 2017

نولان بیشتر زمان برنامه ریزی صحنه های فیلم دانکرک را در آرشیو بنیاد فیلم بریتانیا BFI سپری کرد و از برای این کار از 11 فیلم الهام گرفت. فیلم های جنگی کلاسیکی مثل در جبهه غرب خبری نیست All Quiet on the Western Front و خبرنگار خارجی Foreign Correspondent هیچکاک، ازآنجایی که هیچ کس قادر به ساخت فیلم های هیجان انگیز به خوبی هیچکاک نیست.

اما نولان به طرز عجیبی از فیلم های مثل سرعت (این یک فیلم کاملاً هیجانی است) توقف ناپذیر Unstoppable تونی اسکات، فیلمی در مورد تعقیب و گریزی هیجانی در قطار (این فیلم سازوکار و کاربرد هیجان را برای برانگیختن هرچه بیشتر واکنش تماشاگر به داستان را یاد می دهد) نیز الهام گرفت.

Tenet؛ جدیدترین فیلم کریستوفر نولان

فیلم Tenet یا همان انگاشته قرار است به طولانی ترین فیلم کریستوفر نولان تبدیل گردد. هواداران کریستوفر نولان با ارجاع به مصاحبه رابرت پتینسون (یکی از بازیگران فیلم) به این باور رسیده اند که فیلم جدید نولان حداقل 4 ساعت داستان سرایی می کند. موضوع فیلم Tenet تنت کمی پیچیده است؛ مخصوصا در حال حاضر که اطلاعات کمی از ماجرای کلی فیلم در دست داریم.

حتی در وب سایت رسمی فیلم تنت، خلاصه طرح فیلم قرار داده نشده و تنها منبع برای حدس داستان فیلم، تریلری است که از آن منتشر شده است. می توان حدس زد که فیلم تنت در رابطه با یک مامور مرده است که نقش او را دیوید واشینگتون بازی می کند. این مامور گویا در زندگی پس از مرگ دوباره اجیر شده و به او یک ماموریت داده اند.

منبع: برترین ها
انتشار: 6 مهر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sctm.ir شناسه مطلب: 1206

به "چند فیلم و چند سکانس از سلطان هالیوود مدرن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چند فیلم و چند سکانس از سلطان هالیوود مدرن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید