گروه ارزیاب یونسکو پرونده ثبت جهانی مسجد جامع ساوه را آنالیز می نماید

به گزارش تیم علمی، ایسنا/ براساس گزارشات منتشر گشته، گروه ارزیاب یونسکو پرونده ثبت جهانی مسجد جامع ساوه را آنالیز می نماید.

گروه ارزیاب یونسکو پرونده ثبت جهانی مسجد جامع ساوه را آنالیز می نماید

حسین محمودی، معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی با بیان اینکه تا به امروز قنات ابراهیم آباد و کاروانسرای باغ شیخ در استان به ثبت جهانی رسیده اند، اضافه نمود: بر این اساس دکتر وطن دوست مدیر پروژه ثبت مساجد ایرانی و دکتر مختاری از مسجد جامع ساوه بازدید کردند و بعد از بازدید در نشستی موارد مورد احتیاج برای ثبت جهانی این اثر ارزشمند مطرح شد.

وی با بیان اینکه به زودی گروه ارزیاب یونسکو برای آنالیز پرونده ثبت جهانی مسجد جامع ساوه به این شهر سفر می نماید، اضافه نمود: ما کوشش می کنیم تا این مسجد را به عنوان سومین اثر تاریخی استان در لیست آثار جهانی به ثبت برسانیم.

وی با تاکید بر اینکه مسجد جامع بسیاری از مولفه های ثبت جهانی را داراست، گفت: مقدمات پیشنهاد ثبت این مسجد در لیست آثار جهانی در حال آماده سازی است.

به عقیده کارشناسان میراث فرهنگی، احتمال می رود مسجد جامع ساوه بر بنای قدیم تری ساخته شده است، به این معنی که از مصالح مسجد قدیمی تر یا بنای قدیمی تری مانند آتشکده در معماری مسجد شبستانی استفاده شده و در واقع وجود 17 لایه تاریخی در داخل گنبدخانه و فضای همجوار آن گواهی بر این مدعاست.

منبع: همگردی
انتشار: 25 اردیبهشت 1403 بروزرسانی: 25 اردیبهشت 1403 گردآورنده: sctm.ir شناسه مطلب: 2363

به "گروه ارزیاب یونسکو پرونده ثبت جهانی مسجد جامع ساوه را آنالیز می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گروه ارزیاب یونسکو پرونده ثبت جهانی مسجد جامع ساوه را آنالیز می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید