13 اپلیکیشن مفید برای دوستداران کتاب

به گزارش تیم علمی، در این مقاله قصد داریم 13 اپلیکیشن خارجی و ایرانی برای دوستداران و علاقمندان به کتاب را معرفی کنیم تا با استفاده از آن ها بتوانید همیشه و همه جا از یار مهربانتان استفاده نموده و از تأثیرات بسیار مثبت آن در زندگی و سلامت روحیتان بهره مند شوید. بنابراین اگر از عاشقان و علاقمندان به کتاب خوانی هستید، خواندن این مقاله را از دست ندهید.

13 اپلیکیشن مفید برای دوستداران کتاب

امروزه محتوای مطالعاتی افراد با زمان گذشته بسیار فرق دارد. در واقع در دنیای امروز، مطالعه ما به خواندن آخرین پست های اینستاگرام و توئیتر محدود شده است. بسیاری از ما آخرین باری را که کتاب خوانده ایم، به یاد نمی آوریم. با وجود اینکه سرانه مطالعه در کشور بسیار پایین است و با توسعه شبکه های مجازی، این سرانه روزبه روز کمتر هم می گردد، اما کتاب خواندن چیزی فراتر از یک تفریح ساده است. لذت خواندن کتاب با هیچ چیزی قابل مقایسه نیست و هیچ فناوری دیجیتالی توان رقابت با کتاب خواندن را ندارد این جملات را افرادی که علاقمند به کتاب و کتاب خوانی هستند، به خوبی درک می نمایند.

با پیشرفت تکنولوژی، بدیهی است که شکل کتاب خواندن نیز دستخوش تغییراتی گردد. امروزه که بسیاری از سرویس ها از بانک داری گرفته تا سفارش غذا و خرید های روزمره به صورت الکترونیکی انجام می گردد، کتاب های الکترونیکی یا EBooks هم یکی از مقوله هایی است که نظر کاربران و هواداران زیادی را به خود جلب نموده و این دسته از افراد، خرید آنلاین کتاب را به مراجعه کردن به کتاب فروشی ها ترجیح می دهند. به وسیله این سرویس ها که تعدادشان هم خوشبختانه در حال افزایش است، می توانیم به جای حمل کتاب های سنگین و ورق زدن آن ها، تنها با استفاده از یک گوشی یا تبلت هوشمند به کتاب هایی چند صد صفحه ای دسترسی داشته باشیم و هر زمان که بخواهیم کتاب بخوانیم.

11 اپلیکیشنی که در ادامه معرفی می کنیم، به شما یاری می نماید تا به کتاب های مورد علاقه خود به راحتی دسترسی پیدا کنید.

1. اپلیکیشن Wattpad

اگر از خواندن کتاب های کاغذی خسته شده اید، اپلیکیشن Wattpad به عنوان اولین اپلیکیشن این مقاله به شما پیشنهاد می گردد. این اپلیکیشن در واقع یک پلتفرم نو برای دوستداران کتاب است که از این طریق می توانند به راحتی با نویسندگان کتاب ها ارتباط برقرار نمایند. این اپ بعلاوه به عاشقان نویسندگی یاری می نماید که به صورت تدریجی پیشرفت نموده و نوشته های خود را در معرض دید میلیون ها کاربر قرار دهند. پلتفرم Wattpad نه تنها جایی برای معرفی و رشد استعداد خود بوده، بلکه کاربران عادی نیز قادر به مطالعه کتاب های بسیاری هستند.

در این اپ، شما می توانید با نظر دادن در خصوص یک بخش خاص، یک جمله یا یک عبارت در یک کتاب با سایر خوانندگان تعامل داشته باشید. هر ژانری کاربر را به یک جامعه ناشناخته برای کشف یا دریافت مفاهیم نو سوق می دهد. Wattpad به شما یاری می نماید تا از یک خواننده به یک نویسنده تبدیل شوید. با استفاده از انجمن Wattpad، می توانید مخاطبین بسیار زیادی برای خود پیدا کنید. نکته جالب اینجاست که نوشته های شما حتی ممکن است به فیلم تبدیل شوند و در سایت های پخش فیلم در دسترس قرار بگیرند. از دیگر قابلیت های بسیار جالب این اپلیکیشن می توان به دسترسی به داستان هایی گوناگون به بیش از 50 زبان مختلف، دسته بندی تمامی مطالب نوشته شده در ژانرهای گوناگون و توانایی مشاهده و مطالعه داستان های منتشر شده اشاره نمود.

2. اپلیکیشن Libby

Libby که در ابتدا به عنوان Overdrive شناخته می شد، به شما امکان می دهد کتابخانه خود را در جیبتان حمل کنید. در واقع شما با عضویت در این اپلیکیشن می توانید کارت عضویت خود را دریافت نموده و از کتاب خواندن لذت ببرید. چرا یک کتاب از آمازون خریداری کنید در حالی که می توانید نسخه دیجیتالی آن را در کتابخانه خود داشته باشید؟

این اپلیکیشن توانسته است کتابخانه های آفلاین را به دنیای پیشرفته امروزی انتقال دهد. فهرست های این کتابخانه، بر اساس موقعیت مکانی شما یا محتوایی که کتابخانه به شما ارائه می دهد، فرق دارد. باید اشاره کنیم که این کتابخانه، تنها برای خواندن کتاب های الکترونیکی نیست. در واقع شما با استفاده از اپ Libby می توانید به کتاب های صوتی مختلفی نیز گوش دهید. اگر از علاقمندان به فیلم و سریال نیز هستید، می توانید از این اپلیکیشن به عنوان جایگزینی برای Netflix و Amazon Prime برای تماشای فیلم ها و سریال ها در صورت ارائه کتابخانه بهره ببرید.

3. اپلیکیشن Goodreads

اپلیکیشن Goodreads یک شبکه اجتماعی برای دوستداران کتاب است. به عنوان یکی از بهترین سایت ها برای یافتن کتاب های مورد علاقتان، می توانید به انجمن ها بپیوندید، نویسندگان مختلف را دنبال کنید و از نظرات آن ها بهره مند شوید. در قسمت جستجو کاربران می توانند کتاب ها را براساس عنوان، نویسنده و شابک جست وجو نمایند. زیر نوار جست وجو فیلتری وجود دارد که به وسیله آن می گردد کتاب ها را براساس عنوان، نویسنده یا هردو مرتب کرد. پس از جست وجو کاربر می تواند آماری از نتایج جستجو را نیز دریافت کند.

هنگامی که به پیدا کردن کتاب های مورد علاقه خود در Goodreads می پردازید، با نظرات و پیشنهاداتی روبرو می شوید که به طور شگفت انگیزی در توضیحات کتاب ها آورده شده اند. بدیهی است که این اپلیکیشن بهترین تجربه کاربری را ارائه نمی دهد، اما قابلیت های بسیار خوبی دارد که شما می توانید از آن ها بهره مند شوید. برای مثال، می توانید با حساب کاربری آمازون خود وارد شوید و فهرست کتاب های Goodreads شما در Kindle هم قابل دسترسی است.

از دیگر قابلیت های مجذوب کننده این اپلیکیشن می توان به چالش مطالعاتی اشاره نمود. چالش مطالعاتی (Reading Challenge) در واقع این امکان را به کاربر می دهد تا برای هر سال خود چالش مطالعاتی در نظر بگیرد و اعلام کند در سال پیش رو میخواهد چه تعداد کتاب مطالعه کند. پس از ایجاد چالش، کاربر می تواند آن را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارد و از سایر دوستان خود بخواهد که به این چالش جالب بپیوندند. این بخش از اپلیکیشن نیز قابلیت شخصی سازی دارد.

4. اپلیکیشن Inkitt

Inkit اپلیکیشنی است که به طور خاص برای خواندن داستان طراحی شده و عمدتاً از آثار نویسندگان مستقل تشکیل شده است. این اپلیکیشن تنها چند ژانر داستانی مانند عاشقانه، فانتزی، علمی تخیلی و موارد مشابه را پوشش می دهد. اما رابط کاربری بسیار زیبایی دارد و می توان از آن لذت برد. برخلاف اپ Goodreads، این اپ صرفا یک اپ خواندن کتاب است و به عنوان یک پلتفرم اجتماعی نویسندگان تلقی نمی گردد. بعلاوه شرکت پشتیبان این اپلیکیشن یک موسسه انتشاراتی است که به نویسنده ها یاری می نماید تا رمان های خود را منتشر نمایند.

این اپلیکیشن آمار مطالعه و خواندن شما را نیز زیر نظر دارد. در واقع Inkitt خواندن ماهانه و هفتگی شما را کنترل می نماید، تاریخچه کتاب هایی را که خوانده اید نشان می دهد و می تواند فهرستی از کتاب هایی را که قصد خواندن آن را دارید، ایجاد کند. از دیگر قابلیت های Inkitt می توان به دسته بندی های فراوان آن اشاره نمود. قابلیت تغییر فونت و میزان متن و بعلاوه رابط کاربری بسیار تعاملی باعث شده تا هنگام مطالعه هیچگونه خستگی را احساس نکنید. هوش مصنوعی تعبیه شده درون این اپلیکیشن زمان حدودی مورد احتیاج برای مطالعه هر کتاب را برای شما تخمین می زند تا بدین ترتیب زمان خود را نیز مدیریت کنید.

5. اپلیکیشن Marvin 3

اپلیکیشن Marvin 3، بهترین کتاب خوان ثالث سیستم عامل iOS برای کتاب های با فرمت EPUB است. اگر از قابلیت های کلی Apple Books یا Kindle راضی نیستید، اپلیکیشن Marvin 3 به شما پیشنهاد می گردد. این اپ به شما امکان می دهد بخش های مختلف رابط کاربری را سفارشی کنید.

این اپلیکیشن طیف گسنرده ای از فرمت های کتاب های الکترونیکی را پوشش داده و آن ها را در اختیار کاربران قرار می دهد. این اپلیکیشن از قابلیت های زیادی بهره می برد که طبیعتاً خواندن را برای شما لذت بخش خواهد نمود. از جمله این قابلیت ها می توان به ادغام Goodreads، تغییر سرعت خواندن و پشتیبانی از فونت های خارجی اشاره نمود. نوار ابزار حرفه ای یکی دیگر از قابلیت های این اپلیکیشن است که با آن قادر خواهید بود برای کتاب های خود گروه های مختلفی ایجاد کنید. علاوه بر آن، این امکان را دارید تا با شمارش تعداد کلمات، کتاب ها را دسته بندی کنید.

بعلاوه هایلایت کردن جملات، یادداشت برداری دقیق و اضافه کردن یادداشت ها نیز در این اپلیکیشن امکان پذیر است. باید اشاره کنیم که این اپ با استفاده از هوش مصنوعی، جمله ها و صفحاتی که می خواهید را برایتان می خواند. اگر کاربر نابینایی را می شناسید که به کتابخوانی علاقمند است، می توانید این اپلیکیشن را به او پیشنهاد دهید تا بتواند به کتاب های مورد علاقه اش گوش دهند.

6. اپلیکیشن Leio

اپلیکیشن Leio، بهترین اپلیکیشن سیستم عامل iOS برای زیرنظر گرفتن آمار مطالعاتی شماست. شما با استفاده از این اپلیکیشن می توانید در هر زمان و هر مکان کتاب های مد نظر خود را بخوانید و نگران فراموش کردن صفحات خوانده شده آن نباشید. درست مانند اپ Goodreads، می توانید پیشرفت خود را در مقوله کتاب خوانی مورد آنالیز قرار دهید. بعلاوه این اپلیکیشن زمان شما را نیز مدیریت می نماید، بنابراین می توانید ببینید دقیقاً چقدر طول کشیده تا یک کتاب را به سرانجام برسانید.

هنگامی که اطلاعات خود را در اختیار این اپلیکیشن قرار دهید، Leio به شما یاری می نماید تا الگوهای خواندن خود را نیز مورد تجزیه و تحلیل قرار دهید. بعلاوه می توانید قبل از آغاز مطالعه برای خود اهدافی مشخص کنید تا هنگام دستیابی به آن ها، Leio به شما اطلاع رسانی کند. این اپ رابط کاربری بسیار مدرنی دارد که استفاده از آن آسان است. اگر اپلیکیشن Goodreads را بیش از حد شلوغ می دانید و از شبکه اجتماعی آن استفاده نمی کنید، اپلیکیشن Leio بهترین جایگزین برای آن است.

7. اپلیکیشن فیدیبو

اپلیکیشن فیدیبو، یک اپلیکیشن کتاب خوانی ایرانی است که بیش از 10 هزار عنوان کتاب و مجله از بهترین ناشران ایرانی را (که روزبه روز هم در حال بیشتر شدن هستند) در جیب ما جای می دهد. در این اپلیکیشن شما می توانید یک کتابخانه کاملا شخصی برای خود ایجاد کنید. تمام کتاب هایی رایگانی که دانلود می کنید به همراه کتاب هایی که می خرید، به کتابخانه شخصی شما اضافه خواهد شد.

بعلاوه این امکان برای کاربران فراهم است تا کتاب ها را پیش از خریدن به فهرست کتاب های محبوبشان اضافه نمایند در آینده آن ها را به آسانی پیدا نمایند. اپلیکیشن کتابخوان فیدیبو به صورت اتوماتیک کتابخانه شما را در دسته بندی هایی مختلفی از جمله در حال مطالعه، کتاب های دانلود شده و خوانده شده مرتب می نماید.

کتاب های الکترونیکی و صوتی موجود در اپلیکیشن فیدیبو بر اساس موضوعات مختلفی از جمله اقتصاد، تاریخ، حقوق و غیره دسته بندی شده اند. با انتخاب هر یک از آن ها، فهرستی از کتاب های مرتبط به شما نشان داده می گردد. قسمت فروشگاه اپلیکیشن فیدیبو پرفروش ترین و تازه ترین کتاب ها را به شما معرفی می نماید. حتی این امکان برای کاربران فراهم است که با جست وجوی نام کتاب، ناشر یا نویسنده در بخش جستجو به سرعت به کتاب مورد نظرشان دسترسی پیدا نمایند.

8. اپلیکیشن Serial Reader

Serial Reader، کتاب خواندن را برای شما ساده تر و لذت بخش تر از همواره خواهد نمود. این اپلیکیشن برای همه کاربران، چه کاربرانی که تازه آغاز به کتاب خواندن نموده اند و یا برای عاشقان کتاب بسیار مناسب و کاربردی است. اگر تمرکز طولانی مدت بر خواندن کتاب برایتان سخت است، از این اپلیکیشن برای ایجاد عادت خواندن روزانه بهره ببرید. این اپ به کاربرانش این امکان را می دهد تا به بیش از 450 کتاب کلاسیک به صورت سریالی دسترسی داشته باشند و آن ها را با زبان اصلی و بدون هیچ گونه تغییری بخوانند.

شما می توانید فونت های هر کدام از کتاب ها را به دلخواه شخصی سازی نموده تا بیشترین بهره را از خواندن کتاب ها ببرید. این کتاب ها در دسته بندی های مختلف قرار داده شده اند که هر دسته نیز از عناوین مشهوری بهره می برد. از دیگر قابلیت های این اپلیکیشن می توان به سیستم مطالعه سریالی 20 دقیقه در روز، جست و جوی آسان کلمات در فرهنگ لغت ها و یا ویکی پدیا و امکان ذخیره کتاب ها خود برای مطالعه در اوقات فراغت اشاره نمود.

9. اپلیکیشن Litsy

Litsy یکی دیگر از پلتفرم های ادبیات است، اما قابلیت های دیگری نیز در این اپلیکیشن دیده می گردد. این اپلیکیشن در واقع اینستاگرامی برای کتاب هاست. Litsy یک اپلیکیشن کاربر پسند است که می توانید عکس هایی را از لحظات کتاب خواندن خود در آن با دیگران به اشتراک بگذارید و بعلاوه در خصوص آن ها به بحث و تبادل نظر بپردازید.

این اپلیکیشن به شما امکان می دهد کتاب های مورد علاقه خود را با دوستان و خانواده به اشتراک بگذارید و درباره کتاب هایی که خوانده اید نظرها و نقدها خود را بیان کنید، در بحث ها شرکت کنید یا موضوعات مربوطه را با استفاده از هشتگ های خاص پیدا کنید. کاربران می توانند هم با اکانت فیس بوک و هم ایمیشان وارد این اپلیکیشن شوند. سپس قادر خواهند بود تا نقل قولی یا بخشی از کتاب مورد علاقه شان را انتخاب نموده و یا یادداشت کوتاهی در خصوص آن به اشتراک بگذارند.

10. اپلیکیشن Poetizer

کتاب ها تنها محدود به رمان ها نیستند. اگر اهل شعر و شاعری هستید، پیشنهاد ما به شما اپلیکیشن Poetizer است. شما در این اپلیکیشن قادرید تا شعرهای مختلف را با سایر کاربران به اشتراک بگذارید و به آنالیز و تجزیه و تحلیل آن ها بپردازید. شما بعلاوه می توانید با نوشتن و انتشار اشعار خود در Poetizer، افکار و تفکرات خود را به اشتراک بگذارید. این اپلیکیشن تنها برای سیستم عامل iOS در دسترس است.

11. اپلیکیشن Amazon Kindle

اپلیکیشن Amazon Kindle به شما امکان می دهد به کتابخانه Kindle در گوشی هوشمند خود دسترسی داشته باشید. این اپ در کوشش است که تا حد ممکن مطالعه کتاب های الکترونیکی روی گجت های هوشمند را برای شما آسان تر و بهتر از قبل نماید. کاربران می توانند از بین بیش از شش میلیون کتاب کیندل، کتاب های مورد نظر خود را به آسانی پیدا نمایند. اگر دنبال اپلیکیشنی هستید که تنها تمرکز آن روی مقوله کتاب و کتاب خوانی باشد، Amazon Kindle بهترین گزینه برای شماست.

هنگام مطالعه، می توانید فونت، طرح بندی و بخش های مختلف صفحات را به دلخواه خود شخصی سازی کنید. از دیگر قابلیت های این اپ می توان به امکان مطالعه یک کتاب بر روی دیوایس های مختلف به وسیله قابلیت Sync Your eBooks، امکان استفاده از دیکشنری های خود اپ و امکان مطالعه بخشی از کتاب های غیررایگان قبل از خرید اشاره نمود.

12. اپلیکیشن طاقچه

یکی دیگر از اپلیکیشن های کتاب ایرانی، اپ طاقچه است. اگر اهل خواندن کتاب، روزنامه و مجله هستید و یا دوست دارید کتاب صوتی بشنوید، طاقچه می تواند همراه خوبی برای شما باشد. بعلاوه ناشران قادر هستند به رایگان کتاب های خود را در طاقچه نمایش بدهند و مدیران این شرکت تضمین می نماید که کتاب ها را به گستره بزرگی از کاربران خود معرفی نموده و سود فروش خوبی به آن ها پرداخت نمایند.

قسمتی از کتاب های الکترونیکی طاقچه، در بخش بی نهایت قرار دارند. در این قسمت می توانید با پرداخت حق عضویت به صورت نامحدود به کتاب های این بخش دسترسی داشته باشید. پس از سرانجام مدت عضویت، کتاب ها از دسترس شما خارج می شوند و می توانید اشتراکتان را تمدید کنید. کاربران اپلیکیشن طاقچه می توانند کتاب هایی را که می پسندند با قیمتی بسیار عادلانه خریداری و دانلود نمایند. کتاب ها بعد از دانلود به صورت آفلاین هم قابل دسترسی هستند. بعلاوه امکان تبادل نظر و تبادل نظرات در خصوص کتاب ها نیز در این اپلیکیشن در دسترس است.

این اپلیکیشن بخش های مختلفی دارد. در بخش تازه ها می توان به نوترین کتاب های اضافه شده دسترسی پیدا کرد. در صفحه اصلی پیشنهاد طاقچه واقع شده است و در این بخش نمونه ای از کتاب های دسته بندی های مختلف نمایش داده می گردد. دیگر بخش های این برنامه شامل کتاب های رایگان، پرفروش ها، داستان خارجی، داستان ایرانی، شعر، تاریخ، روان شناسی، کودک و نوجوان، مجله و روزنامه هستند.

13. اپلیکیشن Blinkist

Blinkist یک اپلیکیشن بسیار کاربردی برای افرادی است که دوست دارند کتاب بخوانند اما وقت انجام دادن این کار را ندارند. این اپلیکیشن نکات کلیدی به همراه کل خلاصه یک کتاب را در 15 دقیقه به شما ارائه می دهد. به هر خلاصه کتاب Blink گفته می گردد که شما می توانید آن را بخوانید یا به آن گوش دهید. این اپلیکیشن دارای بیش از 2500 عنوان خلاصه کتاب های صوتی بوده که در موضوعاتی همانند اقتصاد، تاریخ، دانش و فرهنگ در اختیار کاربران قرار گرفته اند.

در بخش جست وجو که شاید بتوان آن را جالب ترین و کلیدی ترین بخش این اپلیکیشن نام گذاری کرد، شما می توانید با استفاده از کادر جست وجو و بر حسب موضوع، عنوان کتاب و یا نویسنده به جست وجوی کتاب های مورد علاقه خود پرداخته و آن ها را در مدت زمان بسیار کوتاهی مطالعه کنید. این اپلیکیشن می تواند همراه خوبی برای شما باشد تا هر روز مدت کوتاهی را به مطالعه پرداخته و این عادت را در خودتان تقویت کنید.

سخن آخر

کتاب خواندن لذتی وصف ناپذیر به شما می دهد. گرچه در ارزش مطالعه شکی نیست، ولی عادت کتاب خواندن با پیشرفت دنیای تکنولوژی میان بسیاری از افراد کم رنگ شده است. مطالعه کتاب چه کاغذی باشد یا کتاب های الکترونیک، فواید بسیار زیادی برای سلامت روحی انسان ها دارد. در این مقاله به آنالیز و معرفی 13 اپلیکیشن کتاب خوانی برای علاقمندان به کتاب پرداختیم و امیدواریم که معرفی این اپ ها به شما در بهبود و تقویت عادت کتاب خوانی یاری کند.

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 31 تیر 1401 بروزرسانی: 31 تیر 1401 گردآورنده: sctm.ir شناسه مطلب: 2153

به "13 اپلیکیشن مفید برای دوستداران کتاب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "13 اپلیکیشن مفید برای دوستداران کتاب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید