آمار رئیس کمیته مشارکت های مردمی اربعین از سفر زائران عراقی به ایران

به گزارش تیم علمی، رئیس کمیته مشارکت های مردمی اربعین با اشاره به فعال شدن موکب ها برای توسعه زیارتی ایران و عراق گفت: سالانه حدود 2 میلیون زائر عراقی به ایران می آیند که با توجه به ظرفیت موجود می توانیم این تعداد را به 5 میلیون نفر افزایش دهیم.

آمار رئیس کمیته مشارکت های مردمی اربعین از سفر زائران عراقی به ایران

برای دریافت خدمات ویزای کانادا با مجربترین کارشناسان کشور همراه باشید.

به گزارش گروه فرهنگی خبرنگاران، حسن پلارک رئیس کمیته مشارکت های مردمی اربعین با اشاره به تشکیل سازمانی مستقل به منظور روابط بهتر ایران و عراق گفت: موکب های اربعین به عنوان یک نهاد مستقل از ستاد بازسازی عتبات جداسازی شده است و هم اکنون به عنوان زیر مجموعه سازمان توسعه روابط مالی، فرهنگی، سیاحتی و زیارتی ایران و عراق فعالیت می نماید.

موکب ها به عنوان سازمان قوی در حوزه دفاع مدنی توسعه می یابند

پلارک با بیان اینکه موکب داران اربعین نقش مهمی در ارتقای برنامه های ایران و عراق دارند، اعلام نمود: هم اکنون 2 هزار و 500 موکب در ایران داریم که در کوشش هستیم در حوزه های مدیریت منطقه ای و مدیریت مرکزی در تهران فعال تر عمل کنیم، به طوری که به وسیله سامانه الکترونیک، موکب ها را با حفظ مردمی بودن راهنمایی کنیم.

وی درباره ساختار موکب ها گفت: ما در کوشش هستیم تا موکب ها را به عنوان سازمان قوی در حوزه دفاع مدنی توسعه دهیم؛ یعنی سازمانی که در موضوعات بحران در داخل کشور با یاری های مردمی فعالیت و خدمات دهی مردمی داشته باشد، به طوری که نه تنها در ایام اربعین بلکه در بحران ها نیز به خدمات دهی بپردازند.

توسعه زیارتی ایران و عراق کلید خورد/ پذیرش زائران عراقی توسط موکب داران

پلارک با بیان اینکه بعضی موکب ها نیز قرار است در توسعه زیارتی ایران و عراق فعال شوند، اضافه کرد: در برنامه پیش بینی شده، در نظر داریم موکب های ایرانی را با موکب های عراقی عجین کنیم؛ به طوری که هر موکبی با یک موکب عراقی درآمیخته و فعالیت کند تا از این طریق هم اعزام زائر ایرانی به عراق داشته باشیم و هم زائران عراقی را پذیرش کنیم که این امر با مدیریت موکب ها و خود زائران انجام می گیرد.

رئیس سازمان توسعه روابط مالی، فرهنگی، سیاحتی و زیارتی ایران و عراق با اشاره به اینکه زائر عراقی در ایران متولی ندارد، گفت: هم اکنون سالانه حدود 2 میلیون زائر عراقی داریم که با توجه به ظرفیت موجود می توانیم این تعداد را به 5 میلیون نفر افزایش دهیم. بر همین اساس سعی داریم همانطور که زائران ایرانی در عراق متولی دارند و سازمان حج و زیارت با این عنوان فعالیت می نماید، برای زائر عراقی هم متولی ایجاد کنیم تا در بحث زیارت، سیاحت و گردشگری سلامت فعالیت داشته باشند.

مدیران موکب های ایرانی تحت آموزش قرار می گیرند

پلارک به لزوم ساماندهی موکب ها با توجه به پراکندگی آن ها اشاره نمود و اضافه کرد: با توجه به پراکندگی موکب های کشورمان سعی داریم در بعضی شهر ها همچون تهران، قم، مشهد و شیراز این موکب ها را فعال تر کنیم که این امر با رعایت مقررات و هزینه های کم انجام خواهد پذیرفت.

وی با بیان اینکه تا اربعین سال آینده برنامه داریم مدیر یا هیأت امنای تعدادی از موکب ها را همچون مدیر کاروان ها آموزش دهیم، گفت: تا قبل از اربعین سال آینده جلساتی در دانشگاه امام حسین (ع) برای آن ها برگزار می کنیم.

پلارک با اشاره به اینکه زائران ایرانی بعضی انفرادی و بعضی گروهی در قالب سازمان حج و زیارت به عتبات اعزام می شوند و در مرز هوایی نیز منعی برای زائر انفرادی وجود ندارد، اعلام نمود: عمده زائران ما زائران اربعین هستند؛ به طوری که سال جاری حدود 4 میلیون ایرانی در ایام اربعین به عراق مشرف شدند که موکب داران در این ایام نقش مهمی ایفا کردند.

موکب های ایرانی در عراق پشتیبان می شوند

وی با بیان اینکه ما موکب های عراقی را در جهت اربعین شناسایی کردیم، گفت: برای توسعه موکب ها با دیوان وقف شیعی عراق و عتبه حرم ها هماهنگی می کنیم تا در ایام مختلف موکب ها ساماندهی گردد. به طوری که در ایام اربعین موکب ما پشتیبان و یاور موکب های عراقی باشد و میزبان اصلی عراق و موکب ما یاریی باشد. در عین حال در بعضی مناطق نیز موکب های ایرانی محور اصلی و موکب عراقی پشتیبان خواهد شد؛ چرا که عمدتا در اربعین 46 درصد موکب های ایرانی در خاک کشورمان و 54 درصد نیز در خاک عراق هستند.

پلارک با اشاره به اینکه کوشش ما حفظ مردمی بودن اربعین است، اضافه کرد: موکب ها باری بر دوش نظام ندارند، اما خدمات بزرگی انجام می دهند که فعالیت های آن ها قابل تقدیر است و باید توسعه یابد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 6 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sctm.ir شناسه مطلب: 695

به "آمار رئیس کمیته مشارکت های مردمی اربعین از سفر زائران عراقی به ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمار رئیس کمیته مشارکت های مردمی اربعین از سفر زائران عراقی به ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید