آمریکا: از گفت وگو در لیبی حمایت می کنیم

به گزارش تیم علمی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا مدعی شد که کشورش از اوضاع لیبی نگران است و از طرف های درگیر می خواهد به جای درگیری مذاکره نمایند.

آمریکا: از گفت وگو در لیبی حمایت می کنیم

به گزارش گروه بین الملل تیم علمی، مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریکا می گوید واشنگتن از بازگشت به گفت وگوها در لیبی حمایت می نماید.

اورتگاس چهارشنبه شب در گفت وگو با شبکه التلویزیون العربی ادعا کرد که آمریکا به کوشش های همیشگی خود جهت تحقق راه چاره سیاسی پایدار در لیبی ادامه می دهد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت که موضع این کشور در قبال لیبی تأکیدی است بر اهمیت بازگشت به میز گفت وگوها.

لیبی بعد از سرنگونی سرهنگ معمر القذافی، دیکتاتور لیبی در سال 2011، مدتی بدون دولت مرکزی ماند تا اینکه سال 2015 با حمایت سازمان ملل و جامعه بین الملل، دولت وفاق ملی با هدف ایجاد ثبات در این کشور به ریاست فایز سراج بر اساس توافق صُخیرات مغرب تشکیل شد. هم اکنون شهر طرابلس، محل استقرار این دولت و مجلس وابسته به آن است.

به دنبال تشکیل این دولت، نیروهای سیاسی و نظامی حامی ژنرال حفتر نیز دست به ایجاد دولت موازی به ریاست عبدالله الثنی و مجلس در طبرق زدند که به مجلس طبرق معروف است و طی این سال ها، بین نیروهای مورد حمایت این دو دولت و مجلس، جنگ و درگیری است.

دولت وفاق ملی و دولت طُبرق لیبی بر سر تصاحب قدرت در این کشور در حال نزاع و جنگ هستند و همین امر باعث ایجاد صف بندی های بین المللی و منطقه ای شده است. به رغم اینکه دولت وفاق لیبی به ریاست فایز السراج مورد حمایت اروپا، آمریکا و سازمان ملل است، ولی مصر، عربستان سعودی، امارات و یونان، از دولت موازی مستقر در بنغازی حمایت سیاسی و نظامی می نمایند.

ژنرال حفتر از 15 فروردین سال 1398 با چراغ سبز عربستان سعودی و حمایت سیاسی و تسلیحاتی این کشور و کشورهای عربی مصر و امارات درصد تصرف شهر طرابلس (پایتخت رسمی لیبی و محل استقرار دولت سراج) برآمد ولی با ورود نظامی ترکیه و حمایت های قطر این حملات بی نتیجه ماند و طی چند ماه گذشته نیروهای حفتر متحمل شکست های سنگینی شده اند.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 9 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sctm.ir شناسه مطلب: 1072

به "آمریکا: از گفت وگو در لیبی حمایت می کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمریکا: از گفت وگو در لیبی حمایت می کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید