آنالیز مسائل قلبی با برچسب هوشمند

به گزارش تیم علمی، پژوهشگران آمریکایی، نوعی برچسب هوشمند ابداع کرده اند که می توان آن را مستقیما روی قلب قرار داد تا داده های مورد نیاز برای بررسی مسائل قلبی را جمع آوری کند.

آنالیز مسائل قلبی با برچسب هوشمند

ضربان سازها و دیگر ابزار قابل کاشت که برای بررسی و درمان مسائل قلب از جمله آریتمی قلبی مورد استفاده قرار می گیرند، معمولا یا از مواد سفت و خشکی ساخته می شوند که باعث می شود نتوانند برای تطبیق ضربان قلب حرکت کنند یا از مواد نرمی ساخته می شوند که تنها می توانند میزان محدودی از اطلاعات را جمع آوری کنند.

پژوهشگران دانشگاه هوستون(University of Houston) آمریکا، برچسبی ابداع کرده اند که می توان آن را مستقیما روی قلب قرار داد تا داده های مربوط به فعالیت الکتروفیزیولوژی، دما، ضربان و شاخص های دیگر را به صورت همزمان جمع آوری کند.

به گفته پژوهشگران، این برچسب برای نخستین بار نشان می دهد ابزارهای بیوالکترونیکی که از تجهیزات الکترونیکی لاستیکی ساخته شده اند و با بافت قلب سازگار هستند، می توانند محدودیت های ابزارهای پیشین را که از مواد سفت و خشک ساخته شده اند، برطرف کنند.

کنجیانگ یو(Cunjiang Yu)، از پژوهشگران این پروژه گفت: مشکل افرادی که به آریتمی قلبی یا حمله قلبی دچار شده اند، باید به سرعت شناسایی شود. این ابزار جدید می تواند شناسایی مشکل را به سرعت انجام دهد.

این ابزار علاوه بر جمع آوری همزمان اطلاعات از قسمت های گوناگون قلب، می تواند انرژی خود را از ضربان قلب به دست بیاورد و کار خود را بدون نیاز به منبع خارجی انرژی انجام دهد. بدین ترتیب، نه تنها امکان جمع آوری داده برای تشخیص و بررسی فراهم می شود، بلکه مزایای درمانی نیز به همراه دارد.

یو افزود: برچسب لاستیکی ما می تواند به ثبت نوار قلب بپردازد، دما را احساس کند و انرژی مورد نیاز خود را به دست بیاورد.

این پژوهش، در مجله Nature Electronics به چاپ رسید.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 13 آذر 1399 بروزرسانی: 13 آذر 1399 گردآورنده: sctm.ir شناسه مطلب: 1346

به "آنالیز مسائل قلبی با برچسب هوشمند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آنالیز مسائل قلبی با برچسب هوشمند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید