اتاق بازرگانی ایران یکی از ارکان مطالبه گر حوزه گردشگری باشد

به گزارش تیم علمی، خبرگزاری مهر/ براساس سخنان معاون گردشگری کشورمان، اتاق بازرگانی ایران یکی از ارکان مطالبه گر حوزه گردشگری باشد.

اتاق بازرگانی ایران یکی از ارکان مطالبه گر حوزه گردشگری باشد

احد بزرگ زاده، رئیس کمیسیون جهانگردی اتاق ایران در اولین نشست کمیسیون جهانگردی اتاق ایران گفت: متأسفانه ایرلاین مناسب، مجتمع های بین راهی آبرومند، هتلهای درخور جهانگرد، اتوبوسهای کولردار و…به مقدار کافی نداریم. در این شرایط هر مقدار مسئولان دولتی و بخش خصوصی برای جذب جهانگرد کوشش نمایند، فایده ای نخواهد داشت، چون اساساً شرایط پذیرش جهانگرد در کشور فراهم نیست.

وی اضافه کرد: با همراهی دولت با بخش خصوصی، این توان را داریم که ظرف دو سال مسائل را در این بخش حل کنیم.

بزرگ زاده با بیان اینکه هر جهانگرد خارجی معادل 100 بشکه نفت برای کشور ارزآوری دارد، گفت: به جای اینکه در پی سرمایه از خارج برویم اول باید از خروج سرمایه جلوگیری کنیم.

علی اصغر شالبافیان، معاون جهانگردی وزارت میراث فرهنگی نیز در این نشست با تأکید بر ظرفیتهای اتاق ایران و بخش خصوصی برای بهبود شرایط جهانگردی کشور اعلام کرد: دیدگاه حاکم بر وزارتخانه ما، برون گرایی است و آماده همکاری تمام و کمال با کمیسیون جهانگردی اتاق ایران و بخش خصوصی هستیم.

وی اضافه کرد: خوشبختانه یکی از احکام برنامه هفتم مربوط به موضوع واردات خودروهای جهانگردی و تجهیزات هتلی است که برای اولین بار از حقوق گمرکی و سود بازرگانی معاف شدند. اجرایی شدن این حکم می تواند بخشی از مسائل جهانگردی را حل نماید.

وی با تأکید بر نقش اتاق ایران به عنوان یکی از ارکان مطالبه گر حوزه جهانگردی گفت: مادامی که بخش خصوصی مسائل موجود را با صدای بلند اعلام نکند نمیتوان امیدی به حل مسائل داشت. اتاق ایران می تواند نقش مهمی در راه اندازی ایرلاین های نو ایفا نماید.

مصطفی فاطمی، مدیر کل توسعه جهانگردی داخلی وزارت میراث فرهنگی نیز با بیان اینکه جهان به سمت انرژی های تنوپذیر می رود، ادامه داد: چاره ای نداریم جز اینکه جهانگردی را جایگزین فروش نفت کنیم. کشورهای منطقه و همسایه با سرعت به سمت این جایگزینی می روند و اگر عقب بیفتیم، بازنده خواهیم بود.

وی با تأکید بر نقش اتاق ایران در راه اندازی ایرلاین ها و خرید هواپیماهای نو گفت: موضوع دیگری که اتاق ایران باید به آن بپردازد، تداخل صنفی اصناف در حوزه جهانگردی است. به علاوه هماهنگ شدن کمیته های مختلف کمیسیون جهانگردی با میزهای تخصصی جهانگردی که در وزارتخانه شکل گرفته اند به هم افزایی در حل مسائل این بخش منجر خواهد شد.

احمد تجری، مدیر کل سرمایه گذاری، زیرساخت و منطقه ها نمونه جهانگردی وزارت میراث فرهنگی و جهانگردی نیز گفت: 1400 بسته سرمایه گذاری برای راه اندازی جاذبه های جهانگردی شناسایی و بزودی معرفی خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه دو هزار و 580 پروژه جهانگردی در دست احداث وجود دارد که به 360 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری احتیاج دارند، اضافه کرد: بخشی از این پروژه ها با مشکل تأمین منابع روبرو هستند. امیدوارم اتاق ایران بتواند به عنوان یک میانجی برای متصل شدن این پروژه ها به سرمایه گذاران عمل کند.

تجری بعلاوه بر هم افزایی بین دولت و کمیسیون جهانگردی در تصویب احکام برنامه هفتم در حوزه جهانگردی تأکید کرد.

اکبر غمخوار، مشاور کمیسیون جهانگردی اتاق ایران نیز با اشاره به اولویتهای این کمیسیون در دوره نو گفت: ایجاد انسجام و وحدت میان تشکلهای مختلف حوزه جهانگردی، مطالبه گری هماهنگی سه قوا در تقویت جهانگردی، افزایش اثربخشی بخش خصوصی در تصمیم سازی ها، کوشش برای تعریف تعرفه های ترجیحی با هدف افزایش سرمایه گذاری در حوزه جهانگردی و کوشش برای تسهیل صدور ویزا و سفر راحت به ایران باید در اولویت های کمیسیون جهانگردی باشد.

علی اصغر آدینه ای، عضو این کمیسیون نیز با بیان اینکه اتاق وظیفه قانونی ساماندهی تشکل ها را بر عهده دارد اما ضمانت اجرایی برای این مأموریت خود ندارد، گفت: متأسفانه وزارت جهانگردی به موازات بخش خصوصی تشکل ایجاد می نماید. لذا کمیسیون باید کوشش کند تا مصوبه ای که وزارتخانه براساس آن اقدام به تأسیس تشکل می نماید را لغو کند.

منبع: همگردی
انتشار: 6 مهر 1402 بروزرسانی: 6 مهر 1402 گردآورنده: sctm.ir شناسه مطلب: 2348

به "اتاق بازرگانی ایران یکی از ارکان مطالبه گر حوزه گردشگری باشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اتاق بازرگانی ایران یکی از ارکان مطالبه گر حوزه گردشگری باشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید