بلینکن: آمریکا و هند در مقابله با کووید 19 متحد هستند

به گزارش تیم علمی، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا گفت آمریکا و هند در کوشش برای مقابله با همه گیری کووید 19 با هم متحد هستند و واشنگتن مصمم است در بحران کرونای هند به این کشور یاری کند.

بلینکن: آمریکا و هند در مقابله با کووید 19 متحد هستند

به نقل از رویترز، سابرامانیام جایشانکار، وزیر امور خارجه هند که هفته گذشته را در آمریکا گذرانده و در بحبوحه موج ویرانگر دوم عفونت ها در کشورش به دنبال یاری بوده است، در حالی که در جلسه وزارت خارجه آمریکا کنار بلینکن ایستاده بود، به خبرنگاران گفت هند بابت حمایت و همبستگی قوی، قدردان واشنگتن است.

بلینکن گفت: در روزهای اولیه کووید، هند از آمریکا حمایت کرد، چیزی که هرگز فراموش نمی کنیم و حالا ما می خواهیم اطمینان حاصل کنیم که ما هم کنار هند هستیم.

بلینکن گفت همکاری بین آمریکا و هند حیاتی، قوی و سازنده است.

وزیر امور خارجه آمریکا اعلام نمود: ما در مقابله با کووید 19 با هم متحد هستیم.

وی گفت، این دو کشور در حل تغییرات آب و هوایی نیز با هم متحد هستند و به وسیله کوآد- گروهی متشکل از 4 کشور که شامل ژاپن و استرالیا هم می گردد- و نیز نهادهای سازمان ملل در حل چالش های بسیاری که در منطقه و سراسر دنیا با آن ها مواجهیم با هم شراکت دارند.

دین تامپسون، دستیار موقت آمریکا در امور آسیای جنوبی بعدتر در جلسه ای به میزبانی مرکز مطبوعاتی وزارت خارجه آمریکا اظهار داشت که با جایشانکار در خصوص فراوری، خرید و تحویل واکسن صحبت شده اما از ارائه جزئیات خودداری کرد.

وی گفت تصمیمات نهایی از جمله اینکه 80 میلیون دوز واکسن که جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا وعده ارسال به خارج کشور داده، به کدام کشورها ارسال گردد، گرفته نشده است.

تامپسون گفت دولت آمریکا، دولت های ایالتی، شرکت های آمریکایی و شهروندان خصوصی بیش از 500 میلیون دلار منابع یاریی کووید 19 برای هند تأمین نموده اند.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز آدینه اظهار کرد بلینکن و جایشانکار در خصوص طیف گسترده ای از مسائل از جمله یاری کووید 19، کوشش ها برای تقویت همکاری هند و اقیانوسیه به وسیله کوآد و تعهد مشترک به مبارزه با بحران آب وهوایی و افزایش همکاری چندجانبه، از جمله در شورای امنیت سازمان ملل، صحبت نموده اند.

آمریکا در حال تقویت موضع نظامی و دیپلماتیک خود در مناطق هند و اقیانوسیه است و بودجه 2022 سال اقتصادی جدید دولت این کشور، منعکس کننده تعامل فزاینده ایالات متحده در منطقه فوق است.

بودجه دفاعی آمریکا شامل 5.1 میلیارد دلار برای ابتکار بازدارندگی اقیانوس آرام بود که برای افزایش آمادگی آمریکا و قابلیت ها در هند و اقیانوسیه طراحی شده است.

وزارت خارجه و USAID همچنین خواستار آن شدند که 58.5 میلیارد دلار به اهدافی نظیر تعامل با چین در منطقه هند و اقیانوسیه از موضع قدرت جمعی اختصاص پیدا کند. مقامات دفاعی یادآور شدند که بازدارندگی پکن شامل استفاده از مهم ترین برگ برنده آمریکا علیه آن ها در منطقه است که این برگ برنده چیزی نیست جز متحدان آمریکا در منطقه.، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 5 تیر 1400 بروزرسانی: 5 تیر 1400 گردآورنده: sctm.ir شناسه مطلب: 1723

به "بلینکن: آمریکا و هند در مقابله با کووید 19 متحد هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بلینکن: آمریکا و هند در مقابله با کووید 19 متحد هستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید