بیکاری پیمانکاران با وجود حجم وسیع شرکت های پیمانکاری

به گزارش خبرنگاران به نقل از سندیکای شرکت های ساختمانی ایران، ایرج گلابتونچی در مراسم گرامی داشت هفتادمین سال تأسیس این تشکل غیر دولتی گفت: تعداد پیمانکاران تأیید صلاحیت شده بر اساس اعلام سازمان برنامه و بودجه 42 هزار و 531 شرکت پیمانکار و 2 هزار و 907 شرکت مشاور است که این تعداد پیمانکار در 69 هزار و 241 رشته رتبه بندی شده اند. بالاترین سقف پیمانکاری در رشته ساختمان است که 23 هزار و 558 رشته شرکت در حوزه ساختمان و 13 هزار و 945 شرکت پیمانکاری در رشته راه فعال هستند.

بیکاری پیمانکاران با وجود حجم وسیع شرکت های پیمانکاری

وی اضافه کرد: بیشترین حجم پیمانکاری کشور به ترتیب در حوزه ساختمان، راه و ترابری، آب، تأسیسات و نیرو است به عبارت دیگر شرکت های پیمانکاری ایرانی به کار در رشته ساختمان، راه و آب گرایش دارند. این در حالی است که کشوری نفتی هستیم اما در حوزه نفت، صنعت، ارتباطات و کاوش های زمینی شرکت های پیمانکاری ما قوی نیستند و فعالیت چندانی ندارند.

دبیر سندیکای شرکت های ساختمانی ایران ادامه داد: اگر بخواهیم شرکت های پیمانکاری را بر اساس رتبه تقسیم بندی کنیم اولین نکته ای که می بینیم این است که تجمع عجیبی در رتبه 5 داریم که نشان می دهد حجم عظیمی از شرکت های پیمانکاری جوان در کشور وجود دارد و اگر برای آنها کار ایجاد نگردد با بحران بزرگی اجتماعی مالی در حوزه مهندسی روبه رو خواهیم شد. چراکه از 65 هزار شرکت فعال در بخش پیمانکاری، حدود 57 هزار شرکت در 6 گرایش رتبه 5 قرار دارند. به عبارت دیگر باید برای جوانانی که شرکت پیمانکاری تاسیس می نمایند فکر عاجل و برای آنها کار ایجاد کنیم.

گلابتونچی توضیح داد: ظرفیت ریالی پیمانکاری کشور حدود یک میلیون میلیارد تومان یا به عبارتی 115 میلیارد دلار حجم پیمانکاری ما است که باید برای آن کار ایجاد کرد؛ با توجه به شرایط کشور ما و بودجه ای که روز به روز کم می گردد این حجم پیمانکاری با این سقف ریالی را کجا باید کار بدهیم و اجازه دهیم درآمد داشته باشند؟ به تعبیر دیگر ما حجم ریالی وسیعی در محدوده پیمانکاری داریم ولی در داخل کشور برای آنها کار نیست.

بهمن دادمان رئیس هیئت مدیره سندیکای شرکت های ساختمانی نیز در این مراسم عمده ترین کوشش سندیکا را کوشش برای اصلاح نحوه پرداخت مطالبات پیمانکاران از سوی دولت از جمله پرداخت با اسناد خزانه و اوراق مشارکت به جای پول تعهد شده در قراردادهای پیمان عنوان و اظهار کرد: به نظر هیات مدیره سندیکا، اصلاح این وضعیت مهم ترین معضل صنف محسوب می گردد.

وی اضافه کرد: برای پیگیری اصلاح این وضعیت در کنار مکاتبات و مذاکرات و انتشار مقالات، آنالیز های مرتبط نیز توسط سندیکا در این مورد با همراهی و اتحاد عمل با سایر تشکل ها را مستمرا پیگیری نموده ایم.

دادمان یادآور شد: سندیکای شرکتهای ساختمانی با اتکا به ظرفیت گفتگوی دولت و بخش خصوصی در اتاق ایران مراحل متعددی را در جهت اصلاح بازه زمانی و نرخ قدرت خرید اوراق مذکور پیش برده است. همچنین در زمینه اصلاح ضوابط و قوانین در بسترهای مهم فضای کسب و کار از جمله مالیات و بیمه و … نیز فعالیت مناسبی داشته ایم.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: بروزرسانی: 17 خرداد 1398 شناسه مطلب: 151

به "بیکاری پیمانکاران با وجود حجم وسیع شرکت های پیمانکاری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیکاری پیمانکاران با وجود حجم وسیع شرکت های پیمانکاری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید