تامین اقتصادی 450 هزار میلیارد تومانی به وسیله بورس، سهامداران مسئول سود و زیان خودشان هستند

به گزارش تیم علمی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت:هم اکنون پایه سهامداری در این بازار به نحو چشم گیری افزایش پیدا نموده و بالای 50 میلیون کد سهامداری داریم.

تامین اقتصادی 450 هزار میلیارد تومانی به وسیله بورس، سهامداران مسئول سود و زیان خودشان هستند

به گزارش خبرنگاران و به نقل از خبرنگاران ، حسن قالیباف اصل در ششمین همایش اقتصادی اسلامی انجمن اقتصادی اسلامی ایران که با موضوع حکمرانی مطلوب و تاثیر آن بر بازارهای اقتصادی در حال برگزاری است، گفت: عملکرد ابزارهای کاربردی در بازار سرمایه بعد از استفاده نیز مجددا در کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار به بحث گذاشته می گردد تا بازخوردها و نتایج آن در اجرا مورد ارزیابی قرار گیرد.

وی در ادامه با اشاره به تحولات اخیر در بازار سرمایه و اقبال عمومی به آن گفت: حاکمیت مطلوب در بازار سرمایه، موضوعی است که مجددا باید به آن پرداخته گردد و در واقع بدون وجود یک نظام حاکمیتی مطلوب ، نقش بازار سرمایه در تخصیص منابع آن طور که باید و شاید دیده نخواهد شد.

مولفه های اصلی حاکمیت مطلوب در بازار سرمایه

قالیباف اصل سپس با تقسیم بندی موضوع حکمرانی مطلوب در بازار سرمایه به چند مولفه اصلی گفت: حاکمیت قانون در بازار سرمایه، حاکمیت شریعت در بازار سرمایه و حاکمیت شرکتی که دستور العمل آن در سال 1397 در هیات مدیره سازمان بورس به تصویب رسید، مولفه های اصلی حاکمیت مطلوب در بازار سرمایه را تشکیل می دهند .

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، همچنین وجود قوانین مادر در بازار سرمایه از جمله قانون تجارت، قانون بازار اوراق بهادار و قانون توسعه ابزارها و نهادهای اقتصادی جدید را در شکل گیری و برقراری حاکمیت مطلوب در بازار سرمایه ، مهم ارزیابی کرد .

وی افزود: قانونی که در سال 1384 تصویب و بر اساس آن نهاد ناظر از نهاد اجرا جدا شد و مبنای تشکیل 4 بورس یعنی بورس تهران، بورس کالا، بورس انرژی، فرابورس ایران و سایر نهادهای خود انتظام نهاده شد، فعالیتی در راستای حکمرانی مطلوب در بازار سرمایه بوده است .

بیش از 50 میلیون نفر کد بورسی دریافت کردند

قالیباف اصل در ادامه با تشریح برخی فعالیت های سازمان بورس و اوراق بهادار افزود: بازار سرمایه کشور از سال 1384 با تصویب قانون جدید حرکت رو به جلویی داشته است و این حرکت همچنان با حضور طیف وسیعی از مردم با دانش ها و سلیقه های متفاوت و افزایش ابزارها و نهادهای اقتصادی تداوم داشته است .

وی با بیان اینکه اندازه بازار سرمایه با سالیان گذشته قابل مقایسه نیست، گفت: هم اکنون پایه سهامداری در این بازار به نحو چشم گیری افزایش پیدا نموده و بالای 50 میلیون کد سهامداری داریم.

قالیباف اصل همچنین حضور فعال در عرضه های اولیه را دلیل دیگری بر اقبال از بازار سرمایه ذکر کرد و گفت: اوایل، کل تعدادی که در عرضه های اولیه شرکت می کردند نهایتا 50 هزار نفر بود، در حالی که این رقم در حال حاضر به چندین میلیون نفر رسیده است و اخیرا دفعات معاملات به 4 میلیون رسید که آمار بسیار چشمگیری است.

تامین اقتصادی 450 هزار میلیارد تومانی به وسیله بازار سرمایه

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار همچنین به نقش فعال بازار سرمایه در تجهیز منابع بنگاه ها به ویژه بنگاه های تولیدی اشاره نمود و افزود: سال گذشته، تامین اقتصادی به وسیله بازار سرمایه 260 هزار میلیارد تومان بود که سال جاری تا الان این رقم به 450 هزار میلیارد تومان رسیده است.

قالیباف اصل همچنین از انتشار اوراق توسط برخی شرکت ها اطلاع داد و گفت: سال جاری در هیات مدیره سازمان بورس تصمیم گرفته شد که شرکت های حائز شرایط بتوانند بدون ضامن بانکی در بازار سرمایه انتشار اوراق داشته باشند و یک شرکت هم در این خصور مجوز فعالیت گرفته است.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در ادامه به حضور پررنگ فضای مجازی-به عنوان فرصت و تهدید - در رویداد های بازار سرمایه اشاره نمود و گفت: این فضا قابل کنترل نیست؛ لذا باید هدفمند با آن برخورد کرد و از پتانسیل آن بهره گرفت.

قالیباف اصل با تاکید بر اینکه مسئولیت نهایی سود و زیان در بازار سرمایه به عهده خود سهامدار است، افزود: سیگنال دهی، واژه ای است که دایما در بازار سرمایه تکرار می گردد و عده ای متاسفانه همچنان با اتکا به این سیگنال های نامعلوم اقدام به خرید و فروش می نمایند.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار به سهامداران توصیه کرد قبل از ورود به این بازار، خود را مجهز به دانش کافی در این خصوص نمایند و جهت مشاوره نیز صرفا به محل هایی که مجوز سازمان بورس را دارند مراجعه نمایند تا دچار زیان نشوند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 4 بهمن 1399 بروزرسانی: 4 بهمن 1399 گردآورنده: sctm.ir شناسه مطلب: 1442

به "تامین اقتصادی 450 هزار میلیارد تومانی به وسیله بورس، سهامداران مسئول سود و زیان خودشان هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تامین اقتصادی 450 هزار میلیارد تومانی به وسیله بورس، سهامداران مسئول سود و زیان خودشان هستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید