کوشش انجمن صنفی مترجمان برای افزایش سواد ادبی

به گزارش تیم علمی، تهران (پانا) - انجمن صنفی مترجمان با برگزاری برنامه گلستان خوانی در فضای مجازی جهت افزایش سواد ادبی اعضایش کوشش کرد.

کوشش انجمن صنفی مترجمان برای افزایش سواد ادبی

به گزارش خبرنگاران، محمدرضا اربابی، رئیس انجمن صنفی مترجمان درباره فعالیت های این انجمن در شرایط کنونی گفت: انجمن صنفی مترجمان برنامه ای با عنوان گلستان خوانی در فضای مجازی برگزار می نماید. این برنامه ادبی قرار است در 5 جلسه برگزار گردد. مخاطبان از جلسه اول گلستان خوانی استقبال کردند. بسیاری از دوستان هزینه خرید کتاب برای مخاطبان این برنامه ادبی را جمع کردند و قرار است به آن ها کتاب هدیه دهیم.

وی اضافه نمود: یک فضای شبکه ای میان مترجمان در فضای مجازی فراهم شد. در این فضا مترجمان با هم مطالعه می نمایند و مطالعه کتاب در برنامه گلستان خوانی در افزایش سواد ادبی مترجمان تاثیرمی گذارد. از دیگر اقدامات انجمن صنفی مترجمان در امسال می توان به توافق نامه میان این انجمن صنفی با ناشران اشاره نمود. با این اقدام هم فعالیت اعضای انجمن افزایش یافت، هم ناشران به مترجمان معرفی شده به وسیله انجمن، اطمینان پیدا کردند.

اربابی ادامه داد: انجمن صنفی مترجمان توانست، در نتیجه توافق نامه اش با ناشران، بازار بهتری برای اعضایش فراهم کند. علاوه بر آن در نتیجه اقدام این انجمن صنفی زمینه ای برای رعایت حقوق مترجمان در قراردادهایشان با ناشران در بالاترین سطح ایجاد شد. پس از دریافت بازخورد های این اقدام می توانم ادعا کنم، ناشران بیشتر از گذشته حقوق مولفان را رعایت کردند و در این زمینه رشد قابل توجهی داشتیم. شاید دلیل این امر را بتوان افزایش آگاهی مترجمان در زمینه حقوقشان پس از برگزاری کارگاه هایی با همین موضوع از سوی انجمن صنفی مترجمان دانست. برگزاری این کارگاه هم مطالبه گری هم دقت مترجمان را در زمینه انعقاد قرارداد با ناشران افزایش داد.

رئیس انجمن صنفی مترجمان اظهارکرد: انجمن صنفی مترجمان، علاوه بر آگاهی بخشی به مترجمان در زمینه حقوقشان سعی کرد، استانداردی برای قراردادهایشان در نظر بگیرد. درمواردی هم که اختلافی در زمینه قرارداد های مترجمان وجود داشت با مشاوره انجمن به مترجمان رفع شد و نتیجه بازخورد این مشاوره ها مثبت بوده است.

وی درباره بیمه مترجمان بیان نمود: باتوجه به هزینه بالای بیمه تامین اجتماعی کوشش می کنیم به وسیله راستا بازشده میان موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران، صندوق اعتباری هنر و انجمن صنفی مترجمان برای بیمه مترجمان اهل قلم کوشش کنیم. با این اقدام از سویی شرایط مناسب تری برای بیمه آن ها ایجاد می کنیم، از سوی دیگر مترجمان پیروز و باکفیت برای بیمه به موسسه خانه کتاب و صندوق اعتباری هنر معرفی می شوند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 27 بهمن 1399 بروزرسانی: 27 بهمن 1399 گردآورنده: sctm.ir شناسه مطلب: 1488

به "کوشش انجمن صنفی مترجمان برای افزایش سواد ادبی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کوشش انجمن صنفی مترجمان برای افزایش سواد ادبی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید