خط کشتیرانی بین ایران و عمان راه اندازی می گردد

به گزارش تیم علمی، خبرنگاران: سفیر ایران در عمان گفت، ایران و عمان قصد دارند به منظور تسهیل تجارت دریایی بین دو کشور یک خط کشتیرانی ایجاد نمایند.

خط کشتیرانی بین ایران و عمان راه اندازی می گردد

با تور عمان از نگین خاورمیانه دیدن کنید.

به گزارش تیم علمی به نقل از پایگاه خبری تایمز آو عمان، علی اکبر سیبویه، سفیر ایران در عمان گفت، ایران و عمان قصد دارند به منظور تسهیل تجارت دریایی بین دو کشور یک خط کشتیرانی ایجاد کنند.

سیبویه اضافه کرد، مذاکرات در خصوص ایجاد این خط کشتیرانی از 6 ماه پیش شروع شده و انتظار می رود موافقتنامه ای در این زمینه در طی 3 ماه آینده به امضا برسد.

وی در ادامه گفت، این خط کشتیرانی بین 4 بندر عمانی سوهار، سلطان قابوس، موسندم و شیناس و بنادر ایرانی چابهار، بندرعباس، بندر امام خمینی (ره) و یک بندر دیگر تردد خواهد نمود.

به گفته سفیر ایران در عمان، دیدارهایی بین مقامات دو کشور در آوریل 2015 با هدف تقویت روابط در زمینه های مختلف شامل بخش های تجاری و مالی، انجام خواهد شد.

علی بن مسعود السنیدی، وزیر بازرگانی و صنایع عمان اخیرا گفته بود، هیئت های تجاری بیشتری از ایران و عمان باید به دو کشور سفر کنند تا فرصت های سرمایه گذاری موجود را آنالیز کنند.

وزیر بازرگانی عمان در پاسخ به سوالی در خصوص مبادلات تجاری بین بندر خساب و جزیره قشم ایران گفته بود، مبادلات تجاری به صورت سنتی بین این دو منطقه برقرار است و امیدواریم این مبادلات در آینده و به خصوص پس از حل موضوع تحریم ها نظم بیشتری به خود بگیرد.

وی اضافه کرد: ما امیدواریم که همزمان با توسعه بندر خساب در طرح پنج ساله آینده و با اضافه کردن تسهیلات بیشتر، ایران نیز از بعضی از تحریم ها خارج گردد و مبادلات تجاری، نظم بیشتری پیدا کند.

وزیر بازرگانی عمان همچنین در خصوص کوریدور ترانزیتی ای که پس از عبور از راستا کشورهای ازبکستان، ترکمنستان و ایران به عمان ختم می گردد گفت، این پروژه یاری قابل توجهی به گسترش مبادلات تجاری بین این کشورها خواهد نمود و روابط تجاری آنها با دیگر کشورهای همسایه را نیز ارتقا خواهد داد.

السنیدی در ادامه گفت، چهارچوب کلی این پروژه تحویل وزرای حمل و نقل 4 کشور و وزرای خارجه آنها خواهد شد. ایجاد این کوریدور ترانزیت کالا بین این کشورها و حتی کشورهای ترکیه، روسیه، افغانستان، پاکستان، عراق و دیگر کشورها را تسهیل خواهد نمود.

118

منبع: تسنیم
انتشار: 29 شهریور 1398 بروزرسانی: 2 مهر 1399 گردآورنده: sctm.ir شناسه مطلب: 343

به "خط کشتیرانی بین ایران و عمان راه اندازی می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خط کشتیرانی بین ایران و عمان راه اندازی می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید