رژیم غذایی و ورزش در 61 درصد بیماران به بهبود دیابت منجر می شود

به گزارش تیم علمی، محققان دریافتند با استفاده از رژیم غذایی صحیح و فعالیت بدنی می توان فرآیند بیماری دیابت نوع دو را ظرف مدت یک سال معکوس کرد.

رژیم غذایی و ورزش در 61 درصد بیماران به بهبود دیابت منجر می شود

به گزارش تیم علمی از ایرنا، این تحقیقات با کمک 150 داوطلب با میانگین سنی 42 سال انجام گرفت که تمام آن ها کمتر از سه سال قبل از شروع تحقیقات دچار بیماری دیابت نوع 2 شده بودند. این داوطلبان به صورت تصادفی در دو گروه قرار گرفتند.

گروه کنترل، رسیدگی ها و مراقبت های متداول را دریافت کرد، اما گروه تحت آزمایش با استفاده از یک برنامه غذایی خاص و فعالیت های فیزیکی منظم تحت درمان قرار گرفت.

برنامه گروه تحت آزمایش شامل 12 هفته مصرف غذای کم کالری بود که با عنوان برنامه کاهش وزن کمبریج شناخته می شود سپس برنامه غذایی این گروه به مدت 12 هفته به گونه ای تغییر کرد که یک رژیم غذایی سالم را برای آن ها فراهم کند البته در این مدت نیز میزان کالری مصرفی داوطلبان تحت کنترل قرار گرفت.

همچنین اعضای این گروه به انجام فعالیت های ورزشی به مدت حداقل 150 دقیقه در هفته وادار شدند. علاوه بر این، هریک از آن ها روزانه حداقل 10 هزار قدم پیاده روی کردند.

پس از 12 ماه، شرایط سلامت تمام 150 داوطلب مورد بررسی قرار گرفت و معین شد گروه تحت آزمایش به طور متوسط 12 کیلوگرم کاهش وزن داشته است، اما میانگین کاهش وزن گروه کنترل تنها 4 کیلوگرم بود.

همچنین در 61 درصد از اعضای گروه تحت آزمایش، دیابت نوع 2 به کلی از بین رفته بود، در حالی که تنها 12 درصد از اعضای گروه کنترل از این بیماری بهبود یافته بودند.

دیابت به علت ناتوانی بدن در تولید یا مصرف انسولین بوجود می آید. انسولین ماده ای است که توسط لوزالمعده تولید می شود و نقش آن استفاده از قند به عنوان عظیم ترین منبع انرژی بدن است.

قند خون بالا به مرور زمان بر تمام ارگان های بدن تاثیر می گذارد و منجر به بیماری های قلبی، سکته مغزی، نارسایی کلیه، نابینایی، ناتوانی جنسی و عفونت های منتهی به نقص عضو می شود.

نتایج این تحقیقات مانند بسکمک از تحقیقاتی که پیش از این اجرا شده است، نشان می دهد رژیم غذایی مناسب در کنار مقدار قابل توجه فعالیت بدنی و کاهش وزن، تاثیر قابل توجهی در بهبود بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 دارد.

در قاره آسیا بیش از 230 میلیون نفر به دیابت مبتلا هستند. با توجه به شیوع چاقی و سازگاری سریع با سبک زندگی غربی در آسیا پیش بینی می شود تعداد افراد مبتلا به دیابت تا سال 2040 میلادی به بیش از 355 میلیون نفر برسد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 16 مرداد 1399 بروزرسانی: 16 مرداد 1399 گردآورنده: sctm.ir شناسه مطلب: 1100

به "رژیم غذایی و ورزش در 61 درصد بیماران به بهبود دیابت منجر می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رژیم غذایی و ورزش در 61 درصد بیماران به بهبود دیابت منجر می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید