سیزدهمین دوره مسابقات نبرد هوش مصنوعی شریف با حمایت خبرنگاران برگزار گشت

به گزارش تیم علمی، به نقل از دیجیاتو، سیزدهمین دوره از مسابقات نبرد هوش مصنوعی شریف (Sharif AI Challenge) با حضور دانشجویان و برنامه نویسان علاقه مند از سراسر کشور، با هدف سنجش توانایی شرکت کنندگان در زمینه برنامه نویسی و نگاهی به توانایی آن ها در پیاده سازی و استفاده و از الگوریتم های هوش مصنوعی در بهار 1400 و با حمایت فروشگاه اینترنتی خبرنگاران برگزار شد.

سیزدهمین دوره مسابقات نبرد هوش مصنوعی شریف با حمایت خبرنگاران برگزار گشت

این مسابقه یکی از شناخته شده ترین و معتبرترین مسابقات برنامه نویسی بین دانشگاهی در سطح کشور است که هر ساله به همت انجمن علمی دانشکده مهندسی کامپیوتر دانشگاه صنعتی شریف برگزار می گردد. این مسابقات محل مناسبی برای خودآزمایی برنامه نویسان و هم افزایی آنان در خلال رقابت با یکدیگر است.

حسین یوسفی دبیر برندینگ سیزدهمین دوره مسابقه هوش مصنوعی شریف در گفت وگو با دیجیاتو درباره این دوره از مسابقات می گوید: در این دوره که با حمایت شرکت خبرنگاران برگزار گردید، رقابت ها در دو مرحله آنلاین برگزار گردید. در مرحله اول بیش از 2300 نفر در قالب 374 تیم حضور داشتند که از این تعداد در مرحله اول، 140 نفر در قالب 48 تیم به مرحله دوم راه یافتند و پس از دو روز مسابقه، برندگان نهایی مشخص شدند.

نبرد هوش مصنوعی شریف مسابقه ای گروهی است که در آن تیم ها با یک بازی استراتژیک رو به رو می شوند و هر تیم با استفاده از ایده های خلاقانه و راهبرد های متفاوت سعی می کند هوش مصنوعی قدرتمندی طراحی کند که تا جای ممکن بر تیم های حریف چیره گردد و به مرحله نهایی مسابقات راه پیدا کند.

در این مسابقات شرکت کنندگان در قالب تیم های یک الی سه نفره و به یکی از زبان های Python ،Java یا ++C به رقابت با یکدیگر می پردازند. هر تیم پس از طراحی اولیه هوش مصنوعی خود، آن را در مقابل کدِ دیگر تیم ها محک می زند و تا آخرین روز مسابقات به تغییر و بهبود استراتژی های خود می پردازد.

یوسفی معتقد است یکی از دلایل استقبال گسترده شرکت ها، نهادهای دولتی و حاکمیتی از حوزه هوش مصنوعی به همه گیری ویروس کرونا باز می گردد: قدرت حل مسأله، تحلیل کردن، یادگیری و پردازش از ارکان اصلی هوش مصنوعی هستند و به ما در برخورد با پدیده های گوناگون کمک می کنند. حال با توجه به کاربردی که هوش مصنوعی در زمینه پزشکی و زیست شناسی، علوم مهندسی و سایر علوم دارد و همچنین شیوع ویروس کرونا، توجه به این زمینه جهت یافتن راهی برای مقابله با این ویروس، تقویت و پیشرفت ارائه خدمات و امکانات آنلاین باعث شده است که به این حوزه توجه بیشتری صورت گیرد.

شرکت در نبرد هوش مصنوعی شریف باعث می گردد علاقه مندان علاوه بر به کار بردن آموخته های برنامه نویسی خود را در یک پروژه واقعی، کار تیمی روی یک پروژه برنامه نویسی را تجربه کنند که یکی از مهم ترین مهارت های لازم برای ورود به بازار کار است. همچنین با شرکت کردن در کارگاه های آموزشی رویداد با الگوریتم های پایه ای هوش مصنوعی در زمینه های مسیریابی، ارتباطات و… آشنا می شوند. لازم به ذکر است که تمام دانش هوش مصنوعی لازم برای شرکت کردن در مسابقه، در این کارگاه ها آموزش داده می شوند.

یوسفی در همین رابطه به دیجیاتو می گوید: از آنجایی که مخاطب های اصلی این رویداد، علاقه مندان به حوزه هوش مصنوعی و برنامه نویسان هستند و در این رویداد با جنبه های متنوع هوش مصنوعی آشنا می شوند و با برخی چالش های آن دست و پنجه نرم می کنند، این رویداد می تواند به عنوان نقطه شروعی برای فعالیت در این زمینه باشد.

در این دوره جوایز متنوعی با ارزش بیش از سی میلیون تومان برای راه یافتگان مرحله دوم در نظر گرفته شده بود که با خاتمه مسابقات در اختتامیه با حضور وزیر ارتباطات و دکتر ربیعی عضو هیأت علمی دانشگاه شریف به برندگان اهدا شد. این جوایز شامل جوایز ارزنده برای سه تیم نخست، تعدادی جایزه رندوم و جوایز مخصوص برای تیم های برتر مینی گیم ها است.

تیم های اول، دوم و سوم این دوره از رقابت ها به ترتیب 12، 8 و 6 میلیون تومان از تیم برگزاری دریافت می کنند. خبرنگاران به صورت کلی، حامی همه جانبه این رویداد بوده و علاوه بر پشتیبانی مالی، در برگزاری کارگاه ها و مسائل متنوع دیگر نبرد هوش مصنوعی شریف را حمایت کرده است.

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 29 خرداد 1400 بروزرسانی: 29 خرداد 1400 گردآورنده: sctm.ir شناسه مطلب: 1712

به "سیزدهمین دوره مسابقات نبرد هوش مصنوعی شریف با حمایت خبرنگاران برگزار گشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سیزدهمین دوره مسابقات نبرد هوش مصنوعی شریف با حمایت خبرنگاران برگزار گشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید