شکایت دوباره به CAS در ماجرای جودو؛ ایجاد چالش برای دولت و وزارت ورزش آینده

به گزارش تیم علمی، پس از تعلیق دوباره جودو، ایران برای بار دوم به CAS شکایت کرد آن هم در شرایطی که بسیاری از حقوقدانان و افراد آگاه در این زمینه، این کار را بی فایده می دانند.

شکایت دوباره به CAS در ماجرای جودو؛ ایجاد چالش برای دولت و وزارت ورزش آینده

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرنگاران، پس از تعلیق دوباره و چهار ساله از سوی فدراسیون جهانی جودو، روز 26 اردیبهشت ماه فدراسیون جودو برای بار دوم به دادگاه حکمیت ورزش (CAS) شکایت کرد.

بعد از تعلیق نامحدود ابتدایی ایران از سوی فدراسیون جهانی جودو، در آبان ماه سال 98 فدراسیون کشورمان برای اولین به دادگاه حکمیت ورزش شکایت کرد. شکایتی که فرایند طولانی و 16 ماهه را به دنبال داشت و در نهایت دادگاه CAS با برداشتن تعلیق نامحدود در اسفندماه سال 99، دوباره پرونده را به فدراسیون جهانی (IJF) ارسال کرد و در واقع ما را به نقطه ابتدایی این اختلاف که پس از خاتمه مسابقات جهانی ژاپن آغاز شده بود، بازگرداند.

دیری نگذشت که شادی جامعه جودو کشورمان با محرومیت دوباره و این بار 28 ماهه از سوی فدراسیون جهانی به خاتمه رسید و این بار یأسی عظیمتر جامعه جودو کشور را در بر گرفت. یأسی که باعث شده بسیاری از افراد برای ادامه فعالیت در این ورزش با تردید روبرو باشند.

درباره شکایت دوم ایران به CAS حرف وحدیث های زیادی مطرح شده و بسیاری از اهالی فن و کارشناسان حقوقی بر این باور هستند که اتفاق جدیدی رخ نخواهد داد و محرومیت ایران تا 26 شهریور سال 1402 پابرجا خواهد ماند. اینکه چرا مسئولان ورزش ایران تصمیم گرفته اند دوباره پرونده را به دادگاه حکمیت ورزش ببرند، سؤالات و ابهامات زیادی را در پی داشته است. به نظر می رسد شکایت دوباره به CAS تنها حرکتی برای خالی نبودن عریضه بوده اما این کار تبعاتی خواهد داشت.

از جمله تبعاتی که به آن اشاره شد باید به هزینه دوباره چند هزار دلار یا یورویی در شرایط سخت مالی کشور اشاره نمود. آنالیز پرونده ها در دادگاه حکمیت ورزش چند ماه طول می کشد و با این شرایط، این شکایت، دولت و وزارت ورزش و جوانان آینده را در آغاز کار با چالشی عظیم روبرو خواهد نمود. چالشی که دغدغه ای برای مسئولان دولت و وزارت ورزش آینده و میراثی به جا مانده از دولت دوازدهم خواهد بود که تبعات آن در هر شرایطی گریبان وزارت ورزش بعدی را خواهد گرفت.

بهتر است مسئولانی که چنین تصمیمی گرفتند دلایل خود را برای شکایت دوم به CAS اعلام نمایند تا معین گردد چه هدفی از این کار وجود داشته است. آن چیزی که شواهد و قرائن نشان می دهد علت این کار چیزی نیست جز نمایشی ظاهری که گریبانگیر دولت سیزدهم و وزارت ورزش بعدی خواهد شد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 22 خرداد 1400 بروزرسانی: 22 خرداد 1400 گردآورنده: sctm.ir شناسه مطلب: 1700

به "شکایت دوباره به CAS در ماجرای جودو؛ ایجاد چالش برای دولت و وزارت ورزش آینده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شکایت دوباره به CAS در ماجرای جودو؛ ایجاد چالش برای دولت و وزارت ورزش آینده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید