قانون جدید اسکاتلند؛ رایگان شدن پد قاعدگی برای زنان

به گزارش تیم علمی، براساس قانون جدید، دولت با همکاری مقامات محلی باید امکاناتی را فرآهم آورند که افراد در صورت نیاز از کالاها و محصولات دوران قاعدگی به صورت رایگان استفاده کنند.

قانون جدید اسکاتلند؛ رایگان شدن پد قاعدگی برای زنان

برای اولین بار در جهان، در اسکاتلند لوازم بهداشتی برای زنان در دوران قاعدگی /پریود مجانی شد.

به گزارش خبرنگاران، این اقدام برای مقابله با ناتوانی برخی زنان و دختران برای دسترسی به این وسایل انجام شد.

براساس این قانون، دولت اسکاتلند موظف است برای زنان، وسایل بهداشتی دوره قاعدگی /پریود را تهیه و به صورت مجانی در اختیار آنها قرار دهد.

حامیان این طرح گفته اند ممکن است برخی زنان و دختران به لحاظ مالی، نتوانند هزینه تهیه وسایل بهداشتی را در دوره پریود / قاعدگی را بپردازند و آنها را تهیه کنند.

در گزارش بی بی سی آمده است که به صورت میانگین، هزینه این وسایل بهداشتی برای یک خانم در بریتانیا، 8 پوند در ماه است. هر پوند هم اکنون حدود 33 هزار تومان است.

در شرایط فعلی کرونا و افزایش سختی های مالی و درآمدی در جهان، این قانون از اهمیت بیشتری برخوردار شده است.

نیویورک تایمز نوشت: مجلس اسکاتلند به اتفاق آرا قانونی را برای دسترسی رایگان و عادلانه همگان به محصولات مورد نیاز زنان در دوران قاعدگی تصویب کرد.

این قانون با هدف انتها دادن به فقر قاعدگی در اسکاتلند تصویب شده تا همگان بتوانند در دوران قاعدگی به محصولات بهداشتی دسترسی داشته باشند.

خانم نیکلا استروجن نخست وزیر (وزیر اول) اسکاتلند بلافاصله پس از رای گیری عصر روز سه شنبه در توییتی نوشت: از رای دادن به این قانون پیشگامانه افتخار می کنم. او این قانون را سیاست مهم برای زنان و دختران خواند.

پیش نویس این قانون در اواسط زمستان سال گذشته به تائید اولیه مجلس رسید و در روز سه شنبه به اتفاق آرا تصویب شد.

نمایی از فضای درونی مجلس اسکاتلند

از دو سال قبل اسکاتلند از طریق یک برنامه دولتی با ارائه محصولات و پدهای بهداشتی رایگان به دانش آموزان و دانشجویان مدارس، کالج و دانشگاه ها تاریخ ساز شد. کشورهای ولز و انگلیس نیز از سال گذشته برنامه مشابهی را در پیش گرفتند و محصولات بهداشتی ویژه زنان را به صورت رایگان در مدارس توزیع کردند.

قانون جدید اسکاتلند با تکیه بر اقدامات قبلی حق دسترسی قانونی و رایگان به پدهای بهداشتی، تامپون و دیگر انواع کالاهای مخصوص دوران قاعدگی را در مدارس، کالج، دانشگاه و دیگر ساختمان های عمومی را برای شهروندان فراهم می آورد. براساس قانون جدید، دولت با همکاری مقامات محلی باید امکاناتی را فرآهم آورند که افراد در صورت نیاز از کالاها و محصولات دوران قاعدگی به صورت رایگان استفاده کنند.

از دو سال قبل اسکاتلند از طریق یک برنامه دولتی با ارائه محصولات و پدهای بهداشتی رایگان به دانش آموزان و دانشجویان مدارس، کالج و دانشگاه ها تاریخ ساز شد

مونیکا لنون عضو مجلس اسکاتلند که پیش نویس اولیه این قانون را ارائه داد، گفت: همکاری دولت به موفقیت تصویب این قانون کمک کرده است.

براساس تحقیقی که در اسکاتلند اجرا شده است بیش از 2 هزار نفر یا یک نفر از هر 4 نفر دختر یا زن در مدرسه یا دانشگاه در تهیه وسایل بهداشتی لازم برای دوره پریود یا قاعدگی ناتوان هستند. همچنین 10 درصد از دختران در بریتانیا نمی توانند این وسایل بهداشتی را خریداری کنند و همزمان 15 درصد دیگر از آنها بابت هزینه این موضوع، در سختی به سر می برند. همچنین 19 درصد از دختران در بریتانیا نیز مجبور شده اند به دلیل هزینه بالای وسایل بهداشتی، هنگام پریود / قاعدگی از وسایل دیگر و غیربهداشتی و نامناسب استفاده کنند.

منبع: عصر ایران
انتشار: 5 دی 1399 بروزرسانی: 5 دی 1399 گردآورنده: sctm.ir شناسه مطلب: 1391

به "قانون جدید اسکاتلند؛ رایگان شدن پد قاعدگی برای زنان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قانون جدید اسکاتلند؛ رایگان شدن پد قاعدگی برای زنان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید