مخبر: دشمن می تواند از جهت گیری های هرکس در فضای مجازی استفاده کند

به گزارش تیم علمی، معاون اول رئیس جمهوری گفت: : امروز رفتار، تمایلات، ذائقه و جهت گیری های هر شخص در فضای مجازی و دنیای دیجیتال مورد ارزیابی و تحلیل قرار می گیرد و این اطلاعات می تواند از سوی دیگران چه دوست و چه دشمن مورد استفاده قرار گیرد.

مخبر: دشمن می تواند از جهت گیری های هرکس در فضای مجازی استفاده کند

به گزارش خبرنگاران آنلاین، محمد مخبر در مراسم روز آمار و برنامه ریزی با بیان اینکه آمار و اطلاعات نقشی کلیدی و اساسی در حکمرانی و اداره کشورها دارد، اظهار کرد: امروز اداره هیچ کشوری بدون داشتن داده ها و اطلاعات دقیق امکانپذیر نیست و اگر برنامه ریزی ها مبتنی بر داده ها و آمار دقیق نباشد، اعتبارات در بخش هایی که اولویت ندارد هزینه خواهد شد و این مسئله در نهایت منجر به هدررفت منابع و امکانات کشور می گردد.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به اینکه امروز پلتفرم ها و سامانه های دیجیتالی زندگی شخصی افراد و بعلاوه نحوه اداره کشورها را تحت تاثیر قرار داده است، اضافه کرد: امروز رفتار، تمایلات، ذائقه و جهت گیری های هر شخص در فضای مجازی و جهانی دیجیتال مورد ارزیابی و تحلیل قرار می گیرد و این اطلاعات می تواند از سوی دیگران چه دوست و چه دشمن مورد استفاده قرار گیرد.

وی با تاکید بر اینکه شخصی سازی در برنامه ریزی ها موضوعی جدی است، ادامه داد: جهان در حال پیش روی به سمتی است که حتی برای درمان افرادی که بیماریهای یکسان دارند، داروهای متفاوت و متناسب با هر شخص تجویز گردد، بر همین اساس برای این حوزه باید برنامه ریزی دقیق صورت گیرد.

معاون اول رییس جمهور خطاب به کارکنان و مدیران مرکز آمار ایران با بیان اینکه نقش شما در اداره کشور با گذشته قابل مقایسه نیست توضیح داد: عملکرد شما اگر مثبت باشد می تواند کشور را به مطلوب ترین نقطه برساند و اگر این عملکرد ضعیف باشد، می تواند باعث هدررفت منابع گردد.

وی تدوین و جمع آوری اطلاعات و آمار دقیق را موضوعی فرادستگاهی و فراقوه ای دانست و اضافه کرد: همکاری دستگاهها برای جمع آوری داده های دقیق بسیار پراهمیت است و اگر همه دستگاهها صادقانه و به هنگام ، اطلاعات خود را در اختیار مرکز آمار ایران قرار ندهند، سطح کیفی خدمات این مرکز نمی تواند آنطور که باید موثر و مفید واقع گردد.

معاون اول رییس جمهوری یادآور شد: گزارش هایی که از اندازه تورم، نقدینگی، رشد پایه پولی و سایر شاخص ها ارائه می گردد مربوط به گذشته است اما نکته مهم آینده نگری و پیش بینی ما نسبت به این شاخص ها است که جز به وسیله تحلیل اطلاعات و آمار دقیق امکانپذیر نخواهد بود، بنابراین دستگاهها باید موظف باشند که دقیق ترین و صحیح ترین آمارها را در اختیار تصمیم گیران کشور قرار دهند تا اندازه درصد اشتباه در تصمیمات به حداقل ممکن کاهش یابد.

مخبر حرکت به سمت جمع آوری هوشمند و مکانیزه آمار را امری مهم و ضروری ارزیابی کرد و گفت: بجای اینکه هر چند سال یکبار به شکل سنتی سرشماری و آمار نفوس و مسکن را انجام دهیم، باید با استفاده از نرم افزارها و روش های نوین، به صورت لحظه ای به آخرین آمارها دسترسی داشته باشیم تا بتوانیم اولویت ها را به درستی برای تخصیص منابع تشخیص دهیم.

وی بعلاوه بر لزوم بازتعریف بعضی شاخص ها تاکید و اظهار کرد: بازتعریف بعضی شاخص ها امروز یک اولویت است چرا که در تصمیم گیری ها برای موضوعات کلان مالی، نظیر اشتغالزایی، تعریف نرخ بیکاری مهم و کلیدی خواهد بود.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به اینکه توزیع منابع و اعتبارات با اتکاء بر آمار و اطلاعات انجام می گردد، بر لزوم ایجاد تحول در مرکز آمار ایران و مکانیزه شدن فرایندهای این مرکز تاکید نمود.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 1 آبان 1401 بروزرسانی: 1 آبان 1401 گردآورنده: sctm.ir شناسه مطلب: 2211

به "مخبر: دشمن می تواند از جهت گیری های هرکس در فضای مجازی استفاده کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مخبر: دشمن می تواند از جهت گیری های هرکس در فضای مجازی استفاده کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید