معرفی سیستم سازه ای مرکب

به گزارش تیم علمی، سیستم های مرکب از ستون های بتنی و تیرهای فولادی تشکیل شده است و به عنوان سازه ای جدید و کارآمد شناخته می گردد. در سیستم های سازه ای مرکب ظرفیت استهلاک انرژی به وسیله تیرهای فولادی و سختی کافی به وسیله بتن مسلح ایجاد می گردد. با توجه به مزایای استفاده از فولاد و بتن به طور هم زمان، استفاده از این سیستم در ساخت سازه رو به افزایش می باشد. در ادامه این مطلب از ما همراه باشید و با ویژگی های سازه های مرکب آشنا شوید.

معرفی سیستم سازه ای مرکب

با وبسایت سازمان نظام مهندسی همراه باشید.

ترکیب سیستم های سازه ای

همان گونه که در بالا نیز اشاره شد سیستم های مرکب، ترکیبی از ستون های بتنی و تیرهای فولادی می باشد. به کارگیری بتن و فولاد در سازه ها نقش زیادی در بهبود رفتار سازه در جهت افزایش مقاومت و شکل پذیری دارد. استفاده از بتن در ستون ها و به کار بردن قشر فوقانی بتنی به همراه آرماتوربندی مناسب می تواند با جلوگیری از کمانش ها جزئی و کلی در ارتقاء رفتارهای لرزه ای تاثیرگذار باشد. بهبود جریان انتقال تنش ها، فراهم کردن دیافراگم موثر، جایگزین مناسبی به عنوان ورق پیوستگی، بهبود رفتار و عملکرد اتصال، تامین انسجام و یکپارچگی سیستم در جهت مقابله با گسیختگی و تامین مقاومت جانبی از طریق شکل پذیری مطلوب از دیگر مزایای استفاده از بتن در سازه های فولادی است که در آن ها استفاده از فولاد برای ضوابط شکل پذیری به تنهایی کارآمد نیست.

استفاده از بتن و فولاد در ساخت و سازها به صورت گسترده صورت می گیرد. بتن به عنوان مصالحی با قیمت مناسب و سختی بالا شناخته شده و در برابر آتش سوزی بسیار مقاوم است. فولاد نیز از دیگر مصالحی است که در ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرد. استفاده از این محصول به تنهایی در ساخت ستون در سازه های بلند غیر مالی می باشد. علاوه براین استفاده از فولاد در سازه های بلند تغییر شکل های جانبی زیادی به همراه دارد.

هریک از این سیستم ها به تنهایی مزایا و معایبی به همراه دارند. برای مثال سیستم های قاب صلب بتنی از استحکام و اتصالات صلیبی مناسبی برخوردار می باشد. اما در مقابل از معایب آن می توان به عدم انعطاف پذیری، مدت زمان طولانی در اجرای این گونه سازه ها و وزن و ابعاد تیر و ستون ها اشاره نمود. از این رو ترکیب این این دو مصالح می تواند سیستم موثرتر و کارامدتری ایجاد نموده ایجاد کند.

مزایای سیستم سازه ای مرکب

در سیستم های سازه ای مرکب می توان از مزایای هر دو سیستم های سازه ای فلزی و بتنی استفاده کرد. از جمله مزایای استفاده از این سیستم می توان به سهولت در اجرا و صرفه مالی و مزایای فنی دیگر که در ادامه شرح خواهیم داد، اشاره نمود.

در سیستم های مرکب از یک هسته فلزی به عنوان ستون اولیه استفاده می گردد که همین امر سبب می گردد اجرای سازه با سرعت انجام گردد. هم چنین در اجرای سقف فلزی مرکب، به شمع بندی احتیاج نخواهد بود که این خود نیز باعث سهولت و بالا رفتن سرعت اجرا می گردد.

بتن از جمله مصالح ساختمانی است که با توجه به ویژگی های آن بسیار مقرون به صرفه است. در سازه های بلند میزان بارهای فشاری در طبقات پایین سازه زیاد است و از این رو انتخاب بتن به عنوان مصالح مقاوم بسیار مقرون به صرفه می باشد. استفاده از بتن باعث کاهش نیروی وارد بر پی شده و همین امر باعث پایین آمدن وزن ساختمان و کاهش هزینه های ساختمان می گردد. مقاومت فشاری بالای بتن نسبت به مقاومت کششی آن، سبب می گردد ستون بهترین رفتار را داشته باشد. در کنار آن با توجه به مقاومت کششی بالای فولاد، استفاده از فولاد رفتاری مناسب در نقش عضو خمشی را به همراه دارد. در کنار آن چه که در بالا اشاره شد، استفاده از این سیستم مزایای جانبی دیگری نیز به همراه دارد که شامل موارد زیر می گردد:

  • استفاده از ستون های بتنی سختی زیادی در برابر بارهای جانبی دارند.
  • ستون های بتنی مقاومت بالایی در برابر آتش سوزی دارند.
  • از آن جایی که یکی از محدودیت های تیرهای بتنی امکان افزایش طول دهانه و افزایش وزن مرده در دهانه بلند است، در این سیستم با توجه به این که تیرها فولادی هستند، این افزایش دهانه ناچیز است
  • استفاده از سیستم سازه ای ترکیبی سبب می گردد با کاهش ضخامت دال بتنی سقف و حذف بار تیرهای سنگین، وزن مرده ساختمان کاهش یابد.

روش اجرای سیستم های سازه ای مرکب

اجرای سیستم های سازه ای مرکب، با استفاده از مقطع فولادی درون پوشش بتنی صورت می گیرد. در روش اجرای سیستم های سازه ای مرکب، اسکلت اصلی سازه، ستون و تیرهای فولادی می باشند. طراحی تیرهای فولادی بر اساس بارهای مرده و زنده صورت می گیرد. پس از اجرای اسکلت فولادی، نوبت به اجرای ستون های بتنی در اطراف ستون های فولادی می رسد که انجام این کار به صورت کامپوزیت اجرا می گردد. پس از اجرای ستون بتنی، نوبت به نصب سخت کننده ها، اتصال بتن و اجرای سقف طبقه می رسد و در ادامه طبقات بعدی نیز اجرا می شوند.

منبع: ساختمانچی
انتشار: 25 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sctm.ir شناسه مطلب: 822

به "معرفی سیستم سازه ای مرکب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معرفی سیستم سازه ای مرکب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید