معرفی و تقدیر ناشران نمونه سال 1397 همزمان با هفته کتاب

به گزارش تیم علمی، به گزارش خبرنگاران ، به نقل از ستاد خبری بیست و هشتمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران، مدیرکل دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از معرفی و تقدیر ناشران نمونه سال 1397 همزمان با بیست و هشتمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران اطلاع داد.

معرفی و تقدیر ناشران نمونه سال 1397 همزمان با هفته کتاب

محمدجواد مرادی نیا، مدیرکل دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفت و گو با ستاد خبری بیست و هشتمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران، با اشاره به اهمیت هفته کتاب، گفت: هدف کلی برگزاری هفته کتاب این بوده است که همه مجموعه های فعال در حوزه کتاب در این هفته با استفاده از ابزار و امکاناتی که در اختیار دارند توجه همگان را به کتاب جلب نموده و جامعه را به روی آوردن هر چه بیشتر به کتابخوانی تشویق نمایند.

وی اضافه کرد: در این زمینه قرار است مجموعه های مرتبط با کتاب شامل نویسنده، مترجم، طراح، ویراستار، ناشر، کتابفروش و موزع و هر فردی که در فراوری کتاب نقش دارد را به جامعه معرفی کنیم و از آن ها قدردانی و تشکر کنیم.

مرادی نیا با بیان اینکه تا به امروز قدم های مثبتی در طول 27 دوره برداشته شده و اقدامات موثری توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سایر دستگاه های مرتبط صورت گرفته است، مطرح نمود: برداشت شخصی من این است که ما متاسفانه شاهد تکراری شدن و کلیشه ای شدن بعضی برنامه ها هستیم و جای خالی نوآوری در بعضی برنامه ها خالی است و جذابیتی برای مخاطب و مردم ندارد و افراد را به مطالعه جذب نمی کند و جای نوآوری که لازمه پویایی امر کتابخوانی است را خالی می بینم.

وی تاکید نمود: یکی از علت های بروز مساله این است که ما اجرای برنامه های هفته کتاب را بیشتر باید به این سمت ببریم که کار از حالت دولتی خارج گردد و به سمت مردمی شدن پیش برود و اکنون هم نمایندگان تشکل های صنفی با مجموعه های مرتبط با هفته کتاب مشارکت دارند اما فکر می کنم که برای اجرای پیروز تر برنامه های هفته کتاب باید مسولیت برنامه ها را به فعالان این حوزه واگذار کنیم.

مرادی نیا در ادامه با ذکر مثالی گفت: به عنوان مثال، کار را به نویسندگان بسپاریم، زیرا از نویسندگان دلسوزتر برای ترویج کتابخوانی کسی نیست او کوشش دارد حاصل زحمات چندین ساله خود را به مخاطب برساند و چون ذهن فعال و پویایی دارد طبیعتا راه های مختلف و جدید این انتقال افکار و اندیشه ها را بهتر از مجموعه های اداری می تواند پیدا کند.

وی در این زمینه شرح داد: البته در کنار نویسندگان می توان از سایر پدیدآورندگان مانند مترجمان، طراحان، ویراستاران و سایر افرادی که در این حوزه قرار دارند مثل ناشران به عنوان یکی از ارکان حوزه نشر و کتاب واسطه بین نویسنده و خواننده هستند برای انجام کارها و برنامه ها مشاوره اجرایی گرفت.

به گفته وی، پس از آن ها نیز مجموعه های فرهنگی و علمی مثل مدارس و دانشگاه ها، دانش آموزان و دانشجویان، معلمان و استادان دانشگاه نیز از جمله افرادی هستند که در بهتر برگزار شدن برنامه های هفته کتاب می توانند موثر باشند.

مرادی نیا با بیان اینکه باید راه های هرچه بیشتر درگیر کردن افراد مختلف جامعه با برنامه های هفته کتاب را پیدا کنیم، تاکید نمود: البته مجموعه های دولتی وظیفه حمایت و نظارت دارند اما در اجرا، طراحی و برنامه ریزی هرچه بیشتر به سمت مجموعه های غیردولتی برویم نتیجه بهتری خواهیم گرفت.

وی همچنین درباره برنامه های این دفتر همزمان با هفته کتاب شرح داد: اجرای برنامه معرفی و تقدیر ناشران نمونه سال 1397 که سال گذشته آثار آن ها را داوری و انتخاب کردیم همزمان با بیست و هشتمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران برگزار خواهد شد.

مرادی نیا در انتها اظهار داشت: قرار بود این برنامه طبق سال های گذشته در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران برگزار گردد اما به دلیل شرایط کرونا سال جاری نمایشگاه برگزار نشد و مراسم معرفی و تقدیر از ناشران نمونه سال 97 هم به تعویق افتاد و در هفته کتاب اجرا می گردد.

بیست و هشتمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران از 24 تا 30 آبان ماه 1399 با شعار دانایی؛ مانایی برگزار می گردد.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 22 آذر 1399 بروزرسانی: 22 آذر 1399 گردآورنده: sctm.ir شناسه مطلب: 1363

به "معرفی و تقدیر ناشران نمونه سال 1397 همزمان با هفته کتاب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معرفی و تقدیر ناشران نمونه سال 1397 همزمان با هفته کتاب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید