مکمل های غذایی فایده ندارند

آنالیز وضعیت سلامت بیش از دو میلیون نفر که از مکمل های غذایی استفاده کردند نشان می دهد که ویتامین ها، املاح و اسیدهای چرب که به صورت قرص یا کپسول فروخته می شوند، تأثیری بر احتمال خطر ابتلا به سکته ندارد و حتی می توانند مضر باشند.

مکمل های غذایی فایده ندارند

به گزارش خبرنگاران، ویتامین ها، املاح معدنی و اسیدهای چرب امگا 3 که به صورت مکمل های غذایی عرضه می شوند در شمار پرفروش ترین محصولات داروخانه ها در بسیاری از کشورهای دنیا هستند. از جمله در آلمان مکمل های غذایی به وفور در دسترس هستند و در سال 2015 میلادی حدود یک میلیارد و 100 هزار یورو فروش داشتند.

این مکمل ها ترکیب های مختلفی دارند و خریداران آنها امیدوارند که با مصرف آنها به سلامت خود فایده برسانند.در تبلیغ این مکمل های غذایی که به صورت قرص ، قرص های مکیدنی، پودر یا کپسول عرضه می شوند ادعا می گردد که مصرف آنها خطر ابتلا به بیماری های قلب و عروق را کاهش می دهد یا اینکه با تقویت سیستم ایمنی بدن خطر ابتلا به بیماری را کاهش می دهند.

کارشناسان می گویند خریداران این محصولات، پولی که بابت خرید مکمل های غذایی خرج می نمایند می توانند هزینه کار دیگری نمایند که فایده بیشتری برای سلامت آنها داشته باشد.

نتیجه تحقیقات گسترده ای که در مورد این مکمل ها اجرا شده نشان می دهد ویتامین ها، املاح معدنی مانند منیزیم و کلسیم یا کپسول های روغن ماهی با اسیدهای چرب امگا 3 که به صورت مکمل غذایی مصرف می شوند، بدن را در برابر خطراتی مانند مرگ بر اثر سکته های قلبی یا مغزی محافظت نمی نمایند.

پزشکان آمریکایی مرکز کاردیولوژی دانشگاه آلاباما در بیرمنگام 3249 تحقیق را که در فاصله سال های 1970 تا 2016 میلادی اجرا شده آنالیز کردند که در مجموع شامل پرونده سلامت بیش از دو میلیون نفر بوده که مکمل های غذایی مصرف نموده بودند. در میان این تحقیقات 18 پژوهش به دلیل معیارهای در نظر گرفته گردیده از ارزش علمی بالایی برخوردار بودند.

پتر برلیت، رئیس انجمن اعصاب آلمان و رئیس پیشین کلینیک نورولوژی بیمارستان آلفرید کروپ در شهر اسن می گوید: نتیجه اینکه هیچ کدام از این تحقیقات ثابت ننموده که مکمل های غذایی فایده ای دارند که بتوان ادعا کرد برای همه مصرف نمایندگان آنها صادق است.

از آن گذشته، احتمال مرگ در اثر بیماری های قلب و عروق در افرادی که مکمل غذایی مصرف کردند تفاوتی با افرادی که مکمل غذایی مصرف نکردند، نداشته است. این مسئله در مورد احتمال مرگ بر اثر سکته مغزی یا احتمال وقوع سکته های مغزی هم صادق بوده است.

انجمن نورولوژی آلمان و بنیاد سکته های مغزی آلمان می گوید پاسخ همواره منفی بوده است. هیچ تفاوتی هم نمی نموده است که فرد چه مدتی از مکمل های غذایی استفاده نموده، چه سنی داشته است، مرد یا زن بوده، سیگاری، غیرسیگاری یا ورزش کار بوده یا خیر: مصرف مکمل های غذایی هیچ فایده مشخصی نداشته است.

متخصصان معتقدند مکمل های غذایی برخلاف آنچه تصور می گردد نه تنها فایده ندارند، بلکه می توانند مضر باشند. پتر برلیت، رئیس انجمن اعصاب آلمان معتقد است نتیجه تحقیقاتی که در این زمینه اجرا شده هشداردهنده است.

او تأکید می نماید پژوهشگران به تازگی به این نتیجه رسیده اند که تأثیر ویتامین ها و املاح به صورت طبیعی با تأثیر آنها در دوز بالا و بسته بندی گردیده به صورت قرص یا کپسول فرق می نماید. در نتیجه احتمال مضر بودن آنها برای سلامت بدن وجود دارد.

به عنوان مثال اعضای Cochrane Library یک شبکه دنیای از پزشکان و پژوهشگران، به صورت تصادفی 78 تحقیق از سال 2012 میلادی را که از نظر علمی استاندارد طلایی داشتند دوباره آنالیز کردند. نتیجه تحقیق آنها نشان داده که مکمل های غذایی نه مانع بروز سکته های مغزی می شوند و نه خطر مرگ در اثر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش می دهند.

آرمین گراو، مدیر بنیاد سکته مغزی در آلمان می گوید: از فروش این محصولات تنها تولیدنماینده و فروشنده سود می برد. او تأکید می نماید که مدارک روشنی وجود دارد که نشان می دهد از جمله مواردی که مانع ابتلا به بیماری های قلب و عروق می گردد تغذیه متعادل و سالم است. او می گوید: در برگ سالاد، میوه و سبزیجات به اندازه کافی ویتامین و املاح وجود دارد.

بنابر گزارش دویچه وله، گروا توصیه می نماید اگر می خواهید سالم بمانید غذای سالم بخورید از استعمال سیگار و نوشیدن الکل پرهیز کنید و تحرک کافی داشته باشید.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "مکمل های غذایی فایده ندارند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مکمل های غذایی فایده ندارند"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید