هنگام طبخ تخم مرغ به چه نکاتی توجه کنیم؟

به گزارش تیم علمی، تخم مرغ یکی از معدود غذا های کامل طبیعی است که نیاز های بدن را به طور متعادل تامین می کند.

هنگام طبخ تخم مرغ به چه نکاتی توجه کنیم؟

زهرا میرزائی کارشناس ارشد تغذیه مرکز بهداشت شهدای والفجر می گوید: عمده ترین ویژگی تخم مرغ و وجه تمایز آن با سایر مواد غذایی، ترکیب کامل پروتئینی آن و مواد مهم موجود در آن نظیر کولین، لوتئین و گزانتین، در کنار تولید بسیار کم انرژی است.

او با اشاره به ارزش غذایی تخم مرغ، گفت: ارزش غذایی یک تخم مرغ معادل 30 گرم از انواع گوشت قرمز، مرغ، ماهی و نصف لیوان حبوبات پخته است.

میرزایی گفت: قابلیت جذب پروتئین تخم مرغ نسبت به سایر منابع پروتئینی مانند لبنیات، گوشت و حبوبات بالاتر است و این محصول حاوی تمام اسید های آمینه ضروری موردنیاز بدن است.

کارشناس ارشد تغذیه مرکز بهداشت شهدای والفجر گفت: گزانتوفیل موجود در زرده تخم مرغ اثر ضد سرطانی دارد، پس توصیه می شود هر روز یک عدد تخم مرغ مصرف کنیم. همچنین خوردن یک عدد تخم مرغ در روز برای سلامت قلب مفید است.

میرزایی گفت: استفاده از تخم مرغ آب پز، سالم ترین راه مصرف تخم مرغ است. از مصرف تخم مرغ خام به دلیل احتمال وجود آلودگی و ایجاد مسمومیت غذایی بپرهیزیم. تخم مرغ را در هنگام مصرف به صورت جداگانه بشکنیم تا در صورت مشاهده علایم فساد آن را مصرف نکنیم.

او ادامه داد: وجود لکه های خون؛ مویرگ های خونی در داخل تخم مرغ علامت نطفه دار بودن و رشد جنین است که باید قبل از مصرف جدا شود. آب پز کردن به صورت سفیده و زرده سفت شده، از بهترین روش های طبخ تخم مرغ است.

این کارشناس تغذیه گفت: حلقه سبز اطراف زرده تخم مرغ آب پز نشانه پختن بیش از حد آن است و دلیل آن ترکیب گوگرد و آهن موجود در زرده است. این رنگ در حالتی که تخم مرغ در آب محتوی آهن زیاد پخته شود نیز به وجود می آید. همچنین تخم مرغ نیمرو اگر در حرارت بسیار زیاد پخته شود و یا در مجاورت گرما به مدت طولانی قرار گیرد نیز ظاهری سبز پیدا می کند. مصرف این قسمت رنگی برای سلامتی خطری ندارد.

او گفت: از نشانه های تازگی تخم مرغ پخته نیز می توان به این مورد اشاره کرد که پوسته تخم مرغ آب پز تازه به هنگام پوست کندن از سفیده به سختی جدا می شود، حال آنکه در تخم مرغی که کهنه باشد پوست گیری به سهولت انجام می شود.

کارشناس ارشد تغذیه مرکز بهداشت شهدای والفجر گفت: یکی دیگر از نشانه های تازگی تخم مرغ پخته آن است که زرده در مرکز سفیده قرار گرفته است، اما در تخم مرغ کهنه زرده در کنار پوسته واقع شده است.

خبرنگاران فارس شیراز

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 28 مهر 1401 بروزرسانی: 28 مهر 1401 گردآورنده: sctm.ir شناسه مطلب: 2209

به "هنگام طبخ تخم مرغ به چه نکاتی توجه کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هنگام طبخ تخم مرغ به چه نکاتی توجه کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید