وام ودیعه مسکن مستأجران : سیر تا پیاز شرایط تا مقدار و زمان واریز

به گزارش تیم علمی، با بدتر شدن روز به روز شرایط مالی، اجاره بها در شهرهای مختلف به ویژه کلان شهرهایی مانند تهران، رو به افزایش گذاشت. دولت هم با ارائه طرح هایی همچون گذاشتن محدودیت در افزایش اجاره بها و همچنین اعطای وام ودیعه مستاجرین سعی نموده است که تا حدودی بار مسائل بر دوش مردم را سبک کند. در ادامه به آنالیز شرایط، افراد واجد شرایط، مبلغ وام، نحوه ثبت نام، زمان واریز وام و همچنین مبلغ اقتصاد آن پرداخته شده است.

وام ودیعه مسکن مستأجران : سیر تا پیاز شرایط تا مقدار و زمان واریز

جهت دریافت خدمات آلاچیق چوبی سنتی با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات طراحی و اجرای آلاچیق های مختلف را به ما بسپارید.

از وام ودیعه مسکن چه می دانیم؟

  • صرفاً به مستأجران فاقد مسکن تعلق می گیرد.
  • سود آن 13 درصد است.
  • مبلغ وام ها 50 و 30 و 15 میلیون تومان است.
  • اقساط به ترتیب 540، 325 و 160 هزار تومان است.
  • به حقوق بگیران ثابت و کارگران داری کد بیمه تعلق می گیرد.
  • خانواده های تحت حمایت نهادهای حمایتی در اولویت هستند.
  • زوج های جوان در اولویت هستند.
  • ضامن معرفی نامه و گواهی کسر از حقوق است.
  • ثبت نام اولیه از شنبه چهارم مرداد تا نهم مرداد است.
  • شماره پیامک ثبت نام اولیه 300073640

وام ودیعه مسکن مستأجران به چه کسانی تعلق می گیرد؟

افراد یا بهتر بگوییم خانواده هایی که این وام به آن ها تعلق خواهد گرفت شامل دو دسته حقوق بگیران ثابت و کارگران و خانواده های تحت پوشش نهادهای حمایتی مانند بهزیستی و کمیته امداد هستند. از این میان خانواده های 5 نفره و کسانی که به تازگی ازدواج نموده اند برای دریافت این وام در اولویت هستند.

به طور کلی با احتساب افراد حقوق بگیر ثابت، کارگران دارای کد بیمه و همچنین خانواده های تحت پوش نهادهای حمایتی، جمعاً 22 میلیون نفر شرایط اولیه لازم برای دریافت این وام را دارند که البته قطع به یقین بسیاری از این 22 میلیون نفر شرایط نهایی و لازم برای دریافت وام از جمله نداشتن مسکن به نام و سکونت 5 ساله به عنوان مستأجر را نخواهند داشت.

مبلغ وام و سود آن چقدر است؟

در ابتدای مطرح شدن این وام حرف از مبالغ 70 میلیون تومانی بود اما به توجه به اینکه دریافت وام 70 میلیون تومانی به تعداد ضامن زیاد و همچنین کارهای دفتری طولانی احتیاج خواهد داشت، از این رو مبلغ آن در شهر تهران و سایر شهرها کاهش یافت. در حال حاضر مبلغ این وام در شهر تهران 50 و در کلان شهر های بالای یک میلیون نفر 30 و در دیگر شهر باربر با 15 میلیون تومان است.

به عبارتی شهرهایی مانند مشهد، اصفهان، کرج، شیراز، تبریز، قم، اهواز و کرمانشاه مشمول وام 30 میلیون تومانی خواهند شد و دیگر شهر ها عمدتاً وام 15 میلیون تومانی را دریافت خواهند کرد. از طرفی هم اقساط وام 50 میلیونی برای تهرانی ها 540 هزار تومان، وام 30 میلیونی برای شهرهای عظیم 325 هزار تومان و سایر شهرها 160 هزار تومان است.

نرخ سودی که برای این تسهیلات در نظر گرفته شده بود، 12 درصد بود که با توجه به اینکه در تسهیلات ودیعه مسکن، قرار است اصل وام به بانک برگردانده شود، یک درصد دیگر هم به آن افزوده شد و به 13 درصد افزایش یافت.

بیشتر بخوانید: طرح مسکن 25 متری ، فاجعه یا کورسوی امید به بهبود بازار مسکن

وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به اینکه پرداخت اقساط 500 هزار تومانی ممکن است به مستأجران فشار وارد کند، این گونه پاسخ داد: در بازار به ازای هر 1 میلیون تومان، 30 هزار تومان از مستأجر اخذ می شود که 50 میلیون تومان، معادل 1 میلیون و 500 هزار تومان اجاره است؛ در حالی که مستأجر باید یک سوم آن را قسط بدهد که نشان می دهد این وام، به صرفه و جذاب است.

شرایط ضامن و ضمانت وام ودیعه مستاجرین

معرفی نامه و گواهی کسر از حقوق از سوی کارگاه دارای کد بیمه تأمین اجتماعی یا دستگاه اجرایی محل خدمت متقاضی، برای بانک به عنوان ضمانت کافی است. به گفته وزیر راه و شهرسازی، به طور کلی و بر اساس اولویت بندی هایی که دولت صورت داده است، نزدیک به 600 هزار خانوار در اولویت دریافت این تسهیلات هستند که بر اساس اطلاعات سامانه های وزارت رفاه آن ها را گردآوری نموده ایم.

نحوه ثبت نام در طرح یاری ودیعه اجاره مسکن

جهت رعایت اصول بهداشتی و جلوگیری از گسترش بیماری کرونا و رفاه حال متقاضیان دریافت تسهیلات یاری ودیعه مسکن، ثبت نام از متقاضیان با استفاده از سامانه پیامکی انجام خواهد شد. بدین منظور متقاضیان واجد شرایط می توانند از ساعت 10 صبح روز شنبه مورخ 4 مرداد سال 1399 با ارسال کد ملی سرپرست خانوار به شماره پیامکی 300073640 به وسیله تلفن همراه شخصی خود، نسبت به ثبت نام اولیه دریافت تسهیلات اقدام کنند. گفتنی است که مهلت ثبت نام در ساعت 24 روز پنج شنبه مورخ 9 مرداد سال 1399 به اتمام خواهد رسید.

لازم است شماره تلفن همراه متقاضی که به وسیله آن پیامک ارسال می شود به نام فرد متقاضی باشد. متعاقباً زمان تکمیل اطلاعات و پرداخت تسهیلات به وسیله سامانه طرح اقدام ملی مسکن اعلام خواهد شد.

شرایط دریافت وام ودیعه مسکن

خانواده های اجاره نشین متقاضی دریافت وام ودیعه مسکن باید قرارداد ثبت شده در سامانه املاک و مستغلات را در اختیار داشته و کد رهگیری دریافت نموده باشند. همه مدارک نشان دهنده دارا بودن شرایط متقاضی باید در این سامانه بارگذاری شود که شامل عدم دریافت تسهیلات مسکن از سال 89 بوده و از هیچ یک از تسهیلات دولتی وقت مسکن مانند خانه سازمانی استفاده ننموده باشند. وزیر راه و شهرسازی اخیراً اعلام نموده در تهران مستأجران واحدهای مسکونی کوچک تر از 75 متری و در سایر شهرها، کمتر از 90 متر مشمول وام ودیعه مسکن خواهند شد.

منبع: ویکی ساختمان
انتشار: 14 مرداد 1399 بروزرسانی: 14 مرداد 1399 گردآورنده: sctm.ir شناسه مطلب: 1097

به "وام ودیعه مسکن مستأجران : سیر تا پیاز شرایط تا مقدار و زمان واریز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وام ودیعه مسکن مستأجران : سیر تا پیاز شرایط تا مقدار و زمان واریز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید