ورود ایران به باشگاه مدل های جهانی هواشناسی

رئیس سازمان هواشناسی کشور اظهار داشت: با پیگیری های انجام شده، ایران ظرف هفته های آینده رسما به باشگاه مدل های جهانی هواشناسی خواهد پیوست.

ورود ایران به باشگاه مدل های جهانی هواشناسی

به گزارش خبرنگاران، داود پرهیزکار در نشست خبری با اعلام این خبر گفت: خوشبختانه با پیگیری طرح های توسعه ای هواشناسی در ایران مدل جهانی هواشناسی که تنها 10 کشور عضو آن هستند در کشور ما نیز طراحی شد و تا خاتمه سال تست های خود را پشت سر می گذارد.

وی اضافه کرد: البته این انتهای کار ما نخواهد بود و کوشش می کنیم در آینده با طراحی سیستم های به روزتر ایران را در جمع کشورهای پیشرفته در حوزه هواشناسی قرار دهیم.

رئیس سازمان هواشناسی کشور با اشاره به طرح راهبردی توسعه هواشناسی کشور اظهار کرد: در قالب این طرح چند ساله بنا بود با 1000 میلیارد تومان اعتبار اهداف پیش بینی شده دنبال گردد که متاسفانه بخشی از این بودجه محقق نشد. با وجود این موضوع ما کوشش کردیم با انجام یک کار کارشناسی بزرگ طرح راهبردی توسعه در بخش های مختلف دنبال گردد.

پرهیزکار اضافه کرد: یکی از برنامه های ما ظرفیت سازی در این حوزه بود که با آموزش سنگین یک میلیون نفر - ساعت کوشش شد متخصصان این عرصه برای تصمیم گیری های آینده آماده شوند.

وی حضور هواشناسی در حوزه های تخصصی را نیز یکی دیگر از اهداف اصلی این سازمان دانست و شرح داد: برای مثال ما از چند سال قبل در حوزه هواشناسی کشاورزی ورود کردیم و نتیجه آن 425 میلیارد تومان در سال 95، 1000 میلیارد تومان در سال 96 و 1500 میلیارد تومان در سال 97 ارزش اضافه نموده ای بود که به ترتیب از 11، 17 و 21 استان به دست آمد. ما کوشش می کنیم که این روال را در آینده در سایر استان ها و دیگر بخش های تخصصی نیز پیگیری کنیم.

پرهیزکار درباره نقش سازمان هواشناسی در کنترل هوای تهران نیز اظهار کرد: ما نیز تنها پیش بینی های خود را در اختیار نهادهای ذیربط قرار می دهیم و تصمیم گیر نیستیم. هر آلودگی دو منشأ دارد یا سرچشمه های آلودگی یا پایداری هوا، تغییر در عامل دوم در توانایی انسان نیست اما در رابطه با عامل اول می توان برنامه ریزی هایی کرد تا لااقل بخشی از مسائل جبران گردد.

وی در خاتمه اظهار داشت: طبق پیش بینی های کوتاه مدت سازمان هواشناسی بارش ها در زمستان سال جاری در مرز نرمال قرار خواهد داشت. این آمار قطعا بر خلاف سال 96 است که دومین سال خشک در 50 سال گذشته ایران بود. با این وجود بحث ها در رابطه با خاتمه یافتن خشکسالی از سوی ما تایید نمی گردد و سازمان هواشناسی تنها در کوتاه مدت میزان بارش های احتمالی را رصد نموده و اطلاع رسانی می نمایند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: بروزرسانی: 19 اردیبهشت 1398 شناسه مطلب: 122

به "ورود ایران به باشگاه مدل های جهانی هواشناسی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ورود ایران به باشگاه مدل های جهانی هواشناسی"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید