کدام سپرده گذاری بانکی بهتر است؟

به گزارش تیم علمی، به گزارش خبرنگاران، در مورد انواع سپرده در بانک، در حال حاضر دو نوع سپرده ارزی و ریالی دارند. سپرده گذاری غیرریالی با ارزهای یورو، پوند، دلار، ین، فرانک، درهم و دینار انجام می گردد، اما سود سپرده گذاری ریالی بیشتر از سپرده گذاری ارزی است.

کدام سپرده گذاری بانکی بهتر است؟

انواع سپرده ریالی

حساب قرض الحسنه پس انداز سپرده ای است که به آن سود تعلق نمی گیرد. در سال های گذشته برای این نوع حساب ها قرعه کشی برگزار می کردند تا مردم را به افتتاح این نوع حساب علاقه مند نمایند.

برای دریافت دسته چک نیز می توان حساب قرض الحسنه جاری افتتاح کرد اما سودی برای متقاضی ندارد.

یکی از پرکاربردترین حساب ها، سپرده کوتاه مدت است. با استفاده از این سپرده می توان از خدماتی کارتی و اینترنت بانک نیز استفاده کرد. سود این نوع سپرده بین 6 تا 14 درصد متغیر است.

سپرده بلندمدت نسبت به سپرده کوتاه مدت سود بالاتری دارد. مدت زمان قرارداد سپرده گذار یک تا سه سال است و در این مدت بانک از 10 تا 25 درصد سود به فرد پرداخت می نماید.

بیشتر بانک ها سپرده گذاری دانش آموزی ندارند. اما اپراتور بانک پارساگاد می گوید که طرح سپرده سرمایه گذاری کوتاه مدت دانش آموزی با سود هشت درصد دارند و 100 هزار تومان پس از افتتاح حساب به عنوان هدیه در حساب دانش آموز قرار می گیرد.

سپرده ارزی بانک ها

حساب های سپرده ارزی را می توان به دو صورت بلندمدت و کوتاه مدت افتتاح کرد. سود این نوع سپرده گذاری ماهانه و به صورت ارزی یا ریالی پرداخت می گردد.

بیشترین سود سپرده گذاری ارزی یک ساله در بانک ها چهار درصد است. اگر فردی 100 میلیون تومان حدودا سه هزار و 500 دلار در بانک سپرده گذاری کند، ماهانه 318 هزار تومان سود دریافت می نماید.

سپرده گذاری ارزی تنوع کمی دارد، متقاضی می تواند تنها بانک و مدت زمان سپرده گذاری را مشخص کند و بقیه شرایط در بانک ها در مشترک است.

اوراق گواهی سپرده

اوراق گواهی سپرده بانک ها به دو صورت کوتاه مدت و بلند مدت است؛ این اوراق بی نام و قابل انتقال به غیر است و در هر زمان قابل تبدیل به وجه نقد هستند. سررسیدهای این اوراق یک تا چند ماه است. بانک متعهد می گردد که اصل و سود سپرده را در سررسید پرداخت کند.

بعلاوه معامله اوراق گواهی سپرده در بازار سرمایه است. گواهی سپرده کمتر از یک سال محبوبیت بیشتری دارد.

طی سال های گذشته سپرده گذاری مبنی بر طلا در بانک ها وجود داشت که این سپرده گذاری به گواهی سپرده طلا در بورس تبدیل شد.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 21 بهمن 1400 بروزرسانی: 21 بهمن 1400 گردآورنده: sctm.ir شناسه مطلب: 2009

به "کدام سپرده گذاری بانکی بهتر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کدام سپرده گذاری بانکی بهتر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید