گفت وگوی وزیر خارجه آمریکا و دبیرکل سازمان ملل درباره صلح افغانستان

به گزارش تیم علمی، پس از درخواست آمریکا از سازمان ملل برای ایجاد اجماع منطقه ای در افغانستان و برگزاری نشست استانبول برای نهایی سازی توافق صلح، وزیر خارجه آمریکا و دبیرکل سازمان ملل درباره افغانستان گفت وگو کردند.

گفت وگوی وزیر خارجه آمریکا و دبیرکل سازمان ملل درباره صلح افغانستان

به گزارش دفتر منطقه ای خبرنگاران، ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اظهار داشت که آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا و آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل در یک تماس تلفنی درباره افغانستان گفت وگو کردند.

پرایس اضافه نمود که در این تماس وزیر خارجه آمریکا از دبیرکل سازمان ملل برای تعهداتش نسبت به پیشبرد مذاکرات صلح افغانستان جهت برقراری یک توافق سیاسی عادلانه و پایدار، آتش بس دائمی و جامع در افغانستان قدردانی کرد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ادامه داد که دو طرف همچنین توافق کردند که درباره افغانستان و دیگر مسایل مهم با یکدیگر در ارتباط نزدیک باشند.

این تماس در حالی اجرا شده که وزیر خارجه آمریکا اخیراً از سازمان ملل خواسته بود تا وزرای خارجه و کنندگانی از روسیه، چین، پاکستان، ایران، هند و آمریکا را گرد آورد تا در مورد یک رویکرد واحد برای حمایت از فرایند صلح افغانستان گفت وگو کنند.

آمریکا همچنین از دولت ترکیه نیز خواسته بود که برای نهایی کردن توافق صلح میزبان نشست کنندگان دولت افغانستان و گروه طالبان باشد.

مولود چاوش اوغلو وزیر خارجه ترکیه نیز در پی این درخواست اظهار داشت که استانبول در ماه آوریل میزبان مذاکرات صلح افغانستان خواهد شد. این اقدام پس از درخواست مقامات افغان، گروه طالبان و پیشنهاد آمریکا برای میزبانی ترکیه از این مذاکرات صورت می گیرد.

وی همچنین از تعیین کننده ویژه ترکیه برای افغانستان خبرداد اما درباره زمان دقیق برگزاری نشست استانبول اظهارنظری نکرد.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 13 فروردین 1400 بروزرسانی: 13 فروردین 1400 گردآورنده: sctm.ir شناسه مطلب: 1582

به "گفت وگوی وزیر خارجه آمریکا و دبیرکل سازمان ملل درباره صلح افغانستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گفت وگوی وزیر خارجه آمریکا و دبیرکل سازمان ملل درباره صلح افغانستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید