گوش بریدن از شایعه تا واقعیت! ، حال بافت جهانی خوب است

به گزارش تیم علمی، خبرنگاران/یزد در پی پیگیری مسیله ناامنی در بافت تاریخی که این روزها جنجالی شده، به سراغ جمع دیگری از مردم رفتیم، مردم و کسبه بافت تاریخی یزد در این باره با خبرنگاران به گفت وگو نشستند.

گوش بریدن از شایعه تا واقعیت! ، حال بافت جهانی خوب است

یکی از اهالی محله مسجد جامع یزد با بیان اینکه نیروهای پلیس همواره در تامین امنیت بافت تاریخی حضور دارند، اظهار کرد: بافت تاریخی از گذشته تا دیرباز به وسیله مردم بومی و محلی اداره میشده و حتی یکی از دلایل جهانی شدن این بافت، مردم و سبک زندگی آن هاست.

وی با بیان اینکه مردم باید محور برقراری نظم و انضباط شوند، توضیح داد: مسجد محوری و ایجاد پایگاه های مردمی راه چارهی متناسب با جهانی شدن و در راستای احیای سکونت در این بافت تاریخی است.

یکی از دیگر از سکنه بافت تاریخی با بیان اینکه همه دستگاه ها باید با توجه به جهانی شدن بافت تاریخی در این مسئله ورود نمایند، گفت: یک دستگاه و صرفا نیروی انتظامی نمی تواند در برطرف مسائل بافت تاریخی یک تنه حضور داشته باشد بلکه مسائلی مانند کنترل مبادی، نصب دوربین های مداربسته و مسیله روشنایی بافت تاریخی در حیطه وظایف دستگاه هایی مانند شهرداری، ادارات برق، میراث فرهنگی، اوقاف، اداره امور مهاجران و اتباع بیگانه و ... است چرا که همه در ایجاد امنیت نقش دارند اما مردم محور اصلی هستند با این وجود تا به امروز شاهد کوتاهی های سایر دستگاه ها هستیم.

یکی از کسبه بافت تاریخی که از ساکنان قدیمی است، توضیح داد: بخشی از مسائل مربوط به خود همشهریان است و البته دستگاه ها هم باید به طور ویژه ورود نمایند، مسئله سکونت اتباع بیگانه غیرمجاز در این بافت اسیب های زیادی به همراه داشته که مقصر آن صاحبخانه هایی هستند که از بافت تاریخی رفته اند و املاک خود را با اجاره بهای زیاد به اتباع غیرمجاز سپرده اند.

یکی از دیگر کسبه با بیان اینکه ایجاد پایگاه های مردمی راه چاره برطرف بسیاری از مسائل است، اظهار کرد: بافت تاریخی باید رونق پیدا کند اما نه صرفا توسعه زیرساخت های گردشگری و مشاغل و مسایل مالی بلکه باید شاهد توسعه مسایل فرهنگی و مدیریت محله محور هم باشیم.

وی با بیان اینکه توسعه گردشگری با حفظ چارچوب های فرهنگی و اسلامی از لازمه های توسعه این بافت تاریخی پس از جهانی شدن است، گفت: در رکود روزهای کرونایی که گردشگری هم از این بافت جهانی رخت بربسته باید در پی احیای گردشگری هم باشیم، گفت: زمانی که جمعیت در بافت تاریخی فراوان است و مردم و کسبه هم مشغول به کار هستند، عمدتا مسائل برطرف خواهد شد و طبق گذشته شرایط ایده الی خواهیم داشت.

البته یکی از کسبه بافت تاریخی معتقد است پراکنش شایعات یکی از مسایل این روزهاست، وی توضیح داد: هرچند بافت خالی از مشکل نیست اما عموما در منطقه ها محله محور و سنتی تر به راحتی کوچکترین مسایل به شکل حوادث گسترده، بزرگ نمایی میشوند.

وی توضیح داد: مسیله گوش بریدن در بافت تاریخی به این شکل بزرگنمایی شده و صرفا محدود به نزاعی که بین دو نوجوان بوده میشود و عموما محلی ها شاهد هستند که در مدت کوتاهی مسئله به وسیله پلیس حل و فصل شده است.

وی از بزرگان محله است با خنده گفت: اینجا جزو محلات قدیمی و اصیل یزد است و تا زمانی که مردم و نیروی انتظامی و بزرگان محله پاورجا هستند، کسی خطی بر دیگری هم نمیتواند بیندازد.

در پی پیگیری های خبرنگاران، مقرر شده تا نیروی انتظامی و مردم محلی و جمعی از مسیولان در راستای ایجاد پایگاه های مردم محور و یاری به تسهیل زندگی و احیای سکونت در بافت تاریخی اقدام نمایند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 12 مهر 1400 بروزرسانی: 12 مهر 1400 گردآورنده: sctm.ir شناسه مطلب: 1864

به "گوش بریدن از شایعه تا واقعیت! ، حال بافت جهانی خوب است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گوش بریدن از شایعه تا واقعیت! ، حال بافت جهانی خوب است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید