35 خاصیت اثبات شده سیر برای سلامتی

به گزارش تیم علمی، خواص سیر برای سلامتی باورنکردنی است. سیر یکی از درمان های رایج گرفتگی صدا است، بعلاوه سیر به تنهایی برای درمان دندان درد و مخلوط سیر و زنجبیل برای درمان درد دندان عقل مؤثر است. بقراط، پزشک یونان باستان و پدر پزشکی غرب عادت داشت برای بهبود انواع مسائل سلامتی سیر تجویز کند.

35 خاصیت اثبات شده سیر برای سلامتی
افسانه ها نشان می دهد که فرعون های مصر برای این گیاه جادویی بسیار ارزش قائل بودند تا جایی که برای ساختن اهرام مصر، هر روز به بردگان خود اندازه مشخصی سیر می دادند تا آنها را برای انجام این کار سخت، متناسب و قوی نگه دارند. در طول تاریخ، سیر همیشه به عنوان یک درمان مناسب برای انواع بیماری ها شناخته شده است. به عنوان مثال در زمان شیوع بیماری های واگیردار مانند وبا، سل و در جنگ جهانی اول، از آن به عنوان یک ضدعفونی نماینده برای زخم هایی که احتیاجمند تمیز کردن و درمان اند، استفاده می شد.

35 خاصیت سیر برای سلامتی و مضرات احتمالی آن

1. حاوی ترکیبی به نام آلیسین با خواص دارویی بالقوه
سیر گیاهی از تیره آلیوم (پیاز) بوده و ارتباط نزدیکی با پیاز، موسیر، و تره فرنگی دارد. این گیاه در بسیاری از نقاط جهان رشد می نماید و به خاطر بوی قوی و طعم خوشمزه اش، یک چاشنی محبوب در آشپزی است. بااین حال، در طول تاریخ باستان کاربرد اصلی سیر به خاطر خواص سلامتی و دارویی آن بوده است. اسناد این موضوع به خوبی در تمام تمدن های مهم از جمله مصری ها، بابلی ها، یونانی ها، رومی ها و چینی ها ثبت شده است.

تمام انتهای گیاه یک بوته سیر و هر قطعه آن یک حبه نامیده می گردد. در هر بوته سیر تقریبا 10 تا 20 حبه وجود دارد. ما اکنون می دانیم خواص سیر برای سلامتی به دلیل ترکیبات گوگردی است که وقتی سیر خرد، له یا جویده می گردد، به وجود می آید. سیر ترکیبی به نام آلیسین دارد و بوی متفاوت سیر به خاطر همین ترکیب است.

آلیسین به وسیله دستگاه گوارش وارد بدن می گردد و به تمام بدن می رود، و تأثیرات بیولوژیکی قوی اعمال می نماید (که کمی به این تأثیرات خواهیم پرداخت).

به طور خلاصه: سیر گیاهی از خانواده پیاز است و به خاطر کاربردش در آشپزی و خواص مفیدش برای سلامتی پرورش داده می گردد. سیر سرشار از ترکیبی گوگردی به نام آلیسین است که گفته می گردد بیش ترین فواید سلامتی و خواص سیر از این ترکیب نشأت می گیرد.

2. بسیار مغذی است اما کم کالریتک تک کالری های سیر بی نهایت مغذی است. 28 گرم سیر برای هر نفر حاوی این مواد مغذی است:

منگنز: 23 درصد احتیاج بدن در هر روز؛

ویتامین ب6: 17 درصد احتیاج بدن در هر روز؛

ویتامین سی: 15 درصد احتیاج بدن در هر روز؛

سلنیوم: 6 درصد احتیاج بدن در هر روز؛

فیبر: 6 گرم؛

و مقادیر مناسب کلسیم، مس، پتاسیم، فسفر، آهن، ویتامین B1.

بعلاوه سیر حاوی مقادیر جزیی از مواد مغذی دیگر هم هست. درواقع، تقریبا مقادیری از تمام چیزهایی که احتیاج داریم، در سیر یافت می گردد. این فواید با مصرف 42 کالری، به همراه 8/1 گرم پروتئین و 9 گرم کربوهیدرات به بدن مان می رسد.

به طور خلاصه: کالری سیر کم بوده و سرشار از ویتامین C، ویتامین B6 و منگنز است. بعلاوه حاوی مقادیر مناسبی از سایر مواد معدنی و ویتامین های مورد احتیاج بدن است.

3. خواص سیر برای درمان سرماخوردگیگفته می گردد سیر به عنوان یک مکمل در بالا بردن عملکرد دستگاه ایمنی مؤثر است.

یک پژوهش بزرگ 12 هفته ای نشان داد مصرف روزانه سیر به عنوان مکمل غذایی، تعداد گزارش های سرماخوردگی کسانی را که سیر مصرف نموده بودند، در مقایسه با گروه کنترل پژوهش، 63 درصد کاهش داد. بعلاوه مدت مشاهده علائم سرماخوردگی به طور میانه در گروه کنترل پژوهش 5 روز بود، اما در گروه مصرف نمایندگان سیر به 1.5 روز رسید و کاهشی 70 درصدی داشت.

پژوهش دیگری نشان داده است دوز بالای عصاره سیر (2.56 گرم در روز) می تواند تعداد روزهای ابتلا به سرماخوردگی یا آنفولانزا را 61 درصد کاهش دهد.

به طور خلاصه: سیر به عنوان یک مکمل غذایی به پیشگیری و کاهش وخامت آنفلوانزا و بهبود سرماخوردگی یاری می نماید.

4. کاهش فشار خونبیماری های قلبی عروقی مانند حمله قلبی و سکته قلبی بزرگ ترین قاتل های جهان هستند. فشار خون بالا یا همان هایپرتنشن، یکی از مهم ترین عوامل این بیماری هاست. پژوهش های انسانی نشان داده است، سیر به عنوان یک مکمل غذایی تأثیر چشمگیری در کاهش فشار خون افراد مبتلا به فشار خون بالا دارد.

در یک پژوهش، عصاره سیر در دوز 600 تا 1500 میلی گرم در یک دوره 24 هفته ای به اندازه داروی آتنولول در کاهش فشار خون مؤثر بود. دوز سیر به عنوان مکمل غذایی باید نسبتا بالا باشد تا اثرات مطلوب داشته باشد. اندازه آلیسین مورد احتیاج بدن حدودا برابر با 4 حبه سیر در روز است.

به طور خلاصه: ظاهرا دوز بالای سیر، فشار خون کسانی را که مبتلا به فشار خون بالا هستند، کاهش می دهد. در بعضی موارد، تأثیر این مکمل غذایی می تواند به اندازه داروهای مرسوم مؤثر باشد.

5. پایین آوردن خطر بیماری های قلبیسیر در کاهش کلسترول کل و کلسترول ال دی ال (کلسترول بد) و پایین آوردن خطر بیماری های قلبی مؤثر است. برای کسانی که کلسترول بالا دارند، ظاهرا سیر به عنوان یک مکمل غذایی، کلسترول کل و یا ال دی ال را حدود 10 تا 15 درصد کاهش می دهد.

اگر به طور خاص ال دی ال (کلسترول بد) و اچ دی ال (کلسترول خوب) را آنالیز کنیم، ظاهرا سیر، ال دی ال را کاهش می دهد اما تأثیر اثبات شده ای روی اچ دی ال ندارد.

به نظر نمی رسد سیر سطح تری گلیسرید را، که عاملی خطرناک برای بیماری قلبی است، کاهش دهد.

به طور خلاصه: به نظر می رسد سیر به عنوان یک مکمل کلسترول کل و ال دی ال را کاهش می دهد؛ خصوصا در کسانی که کلسترول بالا دارند. ظاهرا سیر روی کلسترول اچ دی ال و تری گلیسرید اثر ندارد.

6. یاری به داشتن عمر طولانی تراساسا اثبات خواص سیر روی طول عمر انسان ها امکان پذیر نیست، اما با توجه به اثرات مفید آن روی عوامل خطرزای مهم مانند فشار خون، منطقی است که سیر یاری تان می نماید طول عمر بیش تری داشته باشید. بعلاوه این واقعیت که سیر می تواند با بیماری های عفونی مبارزه کند، یکی دیگر از خواص سیر است. این بیماری ها دلیل های شایع مرگ هستند؛ به ویژه در افراد مسن یا آدم هایی که دچار نقص سیستم ایمنی هستند.

به طور خلاصه: سیر اثرات مفید شناخته شده ای روی دلیل های شایع بیماری های مزمن دارد، بنابراین کاملا منطقی است که در داشتن عمر طولانی یاری تان می نماید.

7. پیشگیری از بیماری آلزایمر و فراموشیآسیب اکسیداتیو ناشی از رادیکال های آزاد در فرایند پیری مؤثر است. سیر حاوی آنتی اکسیدان هایی است که سازوکار محافظت از بدن را در برابر آسیب اکسیداتیو تقویت می نماید. مشاهده شده است دوز بالای سیر به عنوان مکمل غذایی، آنزیم های آنتی اکسیدان را افزایش می دهد. بعلاوه در کسانی که فشار خون بالا دارند، استرس اکسیداتیو را به طور چشمگیر کاهش می دهد.

در مجموع، اثرات سیر روی کاهش کلسترول و فشار خون، و هم خواص آنتی اکسیدانی آن، می تواند برای پیشگیری از آلزایمر و جلوگیری از فراموشی و سایر بیماری های مغزی مفید باشد.

به طور خلاصه: سیر حاوی آنتی اکسیدان هایی است که از ما در برابر آسیب سلول ها و پیری محافظت می نماید. ممکن است خطر بیماری های آلزایمر و فراموشی را کاهش دهد.

8. بهبود عملکرد ورزشیسیر یکی از ابتدایی ترین ماده ها برای ارتقای عملکرد بوده است. این گیاه از دیرباز در فرهنگ های باستانی برای کاهش خستگی مفرط و بهبود توان کار کارگران استفاده می شده است. از همه مهم تر، در یونان باستان بین ورزشکاران المپیک توزیع می شده است. پژوهشی روی جوندگان نشان داده است، سیر به عملکرد ورزشی یاری می نماید، اما تعداد پژوهش های انسانی صورت گرفته در این زمینه خیلی کم است.

در یکی از پژوهش ها، اندازه ضربان قلب افرادی که بیماری قلبی داشتند و به مدت 6 هفته روغن سیر مصرف نموده بودند، 12 درصد کاهش داشت و توان ورزش شان بهبود یافت. بااین حال، در پژوهشی که روی 9 دوچرخه سوار رقیب انجام شد، هیچ شواهدی از فواید سیر روی عملکرد مشاهده نشد. پژوهش های دیگر حاکی از آن است که خستگی مفرط ناشی از ورزش، ممکن است با مصرف سیر کاهش بیابد.

به طور خلاصه: سیر می تواند عملکرد فیزیکی را در حیوانات آزمایشگاهی و افراد دارای بیماری قلبی، بهبود بخشد ولی تأثیر آن در افراد سالم هنوز قطعی نیست.

9. سم زدایی بدن از فلزات سنگینمشاهده شده است ترکیبات گوگردی موجود در سیر در دُزهای بالا اندام ها را از آسیب فلزات سنگین سمی حفظ می نماید و در سم زدایی بدن از فلزات سنگین مؤثر است. یک پژوهش 4 هفته ای در کارکنان یک کارخانه باتری ماشین (کسانی که بیش ازحد در معرض سرب قرار داشتند) نشان داده است، سیر اندازه سرب را در خون، 19 درصد کاهش می دهد. بعلاوه بسیاری از نشانه های بالینی مسمومیت از جمله سردرد و فشار خون را کاهش می دهد.

تأثیر 3 بار مصرف سیر در روز روی کاهش این نشانه ها، حتی از داروی دی پنی سیلامین هم بیشتر است.

به طور خلاصه: در یک پژوهش مشاهده شده است، سیر به طور چشمگیر سمیت سرب و نشانه های مرتبط با آن را کاهش می دهد.

10. خواص سیر برای استخواندر هیچ آزمایش انسانی ای تأثیر سیر روی ازبین رفتن استخوان سنجیده نشده است. با این حال، پژوهشی روی جوندگان نشان داده است سیر می تواند با افزایش استروژن در حیوانات ماده، ازبین رفتن استخوان را به حداقل برساند.

پژوهشی که روی زنان یائسه انجام شد، نشان می دهد که مصرف روزانه دوزی از سیر خشک شده (معادل 2 گرم سیر خام) به طور چشمگیر علائم کمبود استروژن را کاهش می دهد. (از جمله علائم یائسگی و پیش یائسگی، کاهش فراوری استروژن است.)

و این نشان می دهد که ممکن است سیر اثرات مفیدی روی سلامت استخوان زنان داشته باشد. بعلاوه مشاهده شده است خوراکی هایی مانند سیر و پیاز اثرات مفیدی روی آرتروز دارد.

به طور خلاصه: به نظر می رسد سیر با افزایش سطح استروژن در زنان، برای سلامت استخوان ها مفید است، اما پژوهش های انسانی بیشتری مورد احتیاج است.

11. خواص سیر برای کبد؛ محافظت از کبد در برابر آسیب های ناشی از مصرف الکلمصرف طولانی مدت و زیاد نوشیدنی های الکلی می تواند به کبد آسیب بزند و سلامت آن را با خطر روبرو کند. دانشمندان دانشگاه شاندونگ چین دریافته اند دی آلیل دی سولفید که جزو ترکیبات گوگرددار آلی موجود در سیر است، می تواند در برابر استرس اکسیداتیو ناشی از مصرف اتانول از بدن محافظت بکند. درنتیجه این ترکیب می تواند از آسیب های کبدی ناشی از مصرف الکل جلوگیری کند.

12. خاصیت بالای آنتی بیوتیکیدی آلیل دی سولفید در مبارزه با کامپیلوباکتر 100 برابر مؤثرتر از 2 آنتی بیوتیک معروف است. کمپیلوباکترها باکتری هایی هستند که به وفور در محیط و غذایمان یافت می شوند و سیر می تواند در برابر آنها، از ما محافظت بکند.

13. پیشگیری از آرتروز مفصل لگنبراساس مطالعه ای که تیم مشترکی از دانشگاه کینگز لندن و دانشگاه آنگلیای شرقی انگلستان انجام دادند زنانی که در رژیم غذایی اندازه زیادی آلیوم مصرف می نمایند، کمتر از دیگران به آرتروز مبتلا می شوند. آلیوم در سیر، تره فرنگی، موسیر و پیاز به فراوانی یافت می گردد. نویسندگان این مطالعه معتقدند نتایج حاصل از این مطالعه نشان می دهد سیر نه تنها می تواند در پیشگیری از آرتروز مؤثر باشد، بلکه به درمان آن هم یاری می نماید.

در یک مطالعه درازمدت که در آن بیش از 1000 زن دوقلوی سالم شرکت کردند، مشاهده شد آنهایی که عادات تغذیه ای سالم مانند مصرف زیاد میوه ها و سبزیجات (خصوصا گیاهان محتوی آلیوم) دارند، کمتر از دیگران به آرتروز مفصل لگن زودرس مبتلا می شوند.

14. درمان عفونت های ناشی از مخمرهادر مطالعات آزمایشگاهی عصاره سیر تازه توانست مانع از رشد مخمر کاندیدا بگردد. کاندیدا شایع ترین عامل بروز عفونت های ناشی از مخمرهاست. آلیسین موجود در سیر با نابودی چربی های موجود در سطح خارجی مخمرها مانع از رشد آنها می گردد.

15. پیشگیری از پوسیدگی دندان و درمان عفونت های دهانباکتری ها باعث تشکیل پلاک دندان و درنهایت پوسیدگی دندان می شوند. سیر با خاصیت ضدمیکروبی اش در نابودی این باکتری ها مؤثر است. بعلاوه سیر عفونت های دهانی مانند پیوره (بیماری بافت های اطراف دندان)، برفک دهان و زخم های ناشی از دندان مصنوعی را درمان می نماید. از سیر می توان همراه با آنتی بیوتیک های دیگر برای درمان باکتری های مقاوم به داروهای مختلف استفاده کرد. آلیسین موجود در سیر مانع از فعالیت آنزیم های گوگردداری می گردد که باکتری ها برای بقا به آنها احتیاج دارند.

16. یاری به درمان عفونت های ناشی از HIVدر یک مطالعه سلولی دی آلیل دی سولفید موجود در سیر توانست سلول های دستگاه ایمنی آلوده به ویروس HIV را از بین ببرد یا مانع از رشد آنها بگردد. بعلاوه دی آلیل دی سولفید با کاهش فراوری پروتئین های مؤثر در همانندسازی HIV، مانع از همانندسازی این ویروس ها شد.

آجوئن موجود در عصاره سیر از ترکیب شدن سلول های سالم موجود در خون با سلول های آلوده به HIV جلوگیری می نماید و مانع از همانندسازی ویروس HIV در سلول های آلوده می گردد. آجوئن می تواند با غیرفعال کردن اینتگرین (پروتئینی که موجب ترکیب شدن سلول های خونی با هم می گردد) مانع از ترکیب شدن سلول های خونی موجود در خون بگردد.

17. یاری به درمان زخم های ناشی از هلیکوباکتر پیلوریسیر خام در برابر هلیکوباکتر پیلوری خاصیت ضدباکتری دارد. هلیکوباکتر پیلوری یکی از شایع ترین علل عفونت های باکتریایی و از علل اصلی ایجاد زخم ها در انسان ها و حیوانات است. سیر با پروتئین های مؤثر در ایجاد التهابات TLR4)و (NF-kB واکنش داده و مانع از تأثیر آنها در ایجاد التهابات می گردد.

روغن سیر می تواند با افزایش غلظت آنزیم های آنتی اکسیدانی و ممانعت از پروتئین های عامل التهاب به درمان زخم ها در موش ها یاری بکند.

18. یاری به درمان عفونت های روده ای ناشی از انگل هاسیر می تواند عفونت های ناشی از انگل های روده ای مانند ژیاردیاز و کرم های نواری را در موش ها درمان بکند. آلیسین موجود در سیر می تواند با جلوگیری از ساخت چربی در انگل ها توانایی تحرک، جذب غذا و فراوریمثل را در آنها مختل بکند.

بعلاوه سیر به عملکرد دستگاه ایمنی یاری نموده و با افزایش فعالیت گلبول های سفید، مکانیسم دفاعی بدن را در برابر عفونت های انگلی تقویت می نماید.

19. پیشگیری و یاری به درمان سرطانآلیل مرکاپتوسیستئین (SAMC) یک ترکیب گوگرددار در سیر است که می تواند سرعت رشد سلول های سرطانی را کاهش بدهد و موجب مرگ سلول های سرطانی بگردد. در مطالعات سلولی آلیل مرکاپتوسیستئین به پروتئین توبولین که در تکثیر سلول ها نقش داشته متصل شده و رشد سلولی را مختل می نماید. بعلاوه آلیل مرکاپتوسیستئین با فعال کردن پروتئین های خاص، موجب مرگ سلول های سرطانی می گردد.

20. خواص سیر برای مردان؛ کاهش خطر بروز سرطان پروستاتپزشکان گروه اورولوژی بیمارستانی در پکن چین برای ارزیابی تأثیر مصرف آلیوم و کاهش خطر بروز سرطان پروستات پژوهشی انجام دادند.

آنها یافته های خود را در ماه مه سال 2013 در مجله پیشگیری از سرطان آسیا-اقیانوسیه به چاپ رساندند. این پژوهشگران نتیجه گیری کردند که مصرف آلیوم مخصوصا آلیوم موجود در سیر می تواند خطر بروز سرطان پروستات را کاهش بدهد.

این گروه بعلاوه معتقدند به خاطر عدم مطالعات مرتبط کافی باید مطالعات گسترده و مناسب تری برای تأیید یافته های آنها انجام گردد.

21. خواص سیر برای زنان؛ جلوگیری از پیشرفت سرطان پستاناز دیگر خواص سیر می توان به جلوگیری از پیشرفت سرطان سینه اشاره نمود. دی آلیل دی سولفید موجود در سیر می تواند به وسیله افزایش مرگ سلول های سرطانی و ممانعت از رشد آنها مانع از رشد تومورهای پستان در موش ها بگردد (به یاری پروتئین Bcl-2 و آنزیم کاسپاز).

22. خواص سیر برای معده؛ جلوگیری از پیشرفت سرطان معدهآلیل مرکاپتوسیستئین موجود در سیر می تواند در جلوگیری از پیشرفت سرطان معده موش ها مؤثر باشد. آلیل مرکاپتوسیستئین با فعال کردن آنزیم کاسپاز و پروتئین کیناز موجب مرگ سلول های سرطانی می گردد.

23. جلوگیری از پیشرفت سرطان روده بزرگجلوگیری از پیشرفت سرطان روده بزرگ، از دیگر خواص سیر است. دی آلیل دی سولفید و آلیل مرکاپتوسیستئین موجود در سیر توانستند با توقف رشد سلول های سرطانی و افزایش مرگ آنها، موجب توقف رشد تومورهای روده بزرگ در موش ها بشوند.

دی آلیل دی سولفید با فعال کردن پروتئین ERK چرخه رشد تومورها را برهم می زند. آلیل مرکاپتوسیستئین با فعال کردن پروتئین JNK1 و آنزیم کاسپاز موجب افزایش مرگ سلول های سرطانی می گردد.

24. پیشگیری از سرطان مثانهسیر با تحریک دستگاه ایمنی و سم زدایی بدن موش ها از عوامل سرطان زا توانست از رشد تومورهای مثانه در آنها جلوگیری بکند. سیر فعالیت ماکروفاژ ها (درشت خوارها) و لنفوسیت ها را افزایش می دهد. این دو به سلول های درگیر سرطان مثانه حمله می نمایند. سیر با فعال کردن آنزیم آنتی اکسیدانی CYP2E1 بدن را از عوامل سرطان زا پاک می نماید.

25. یاری به درمان آلرژیعصاره سیر می تواند از بروز واکنش های آلرژیک در موش ها جلوگیری بکند. اِتیل استات موجود در عصاره سیر می تواند پروتئین FceRI دستگاه ایمنی را به طور مستقیم متوقف بکند. این پروتئین با آزادکردن عوامل التهابی با بروز واکنش های آلرژیک ارتباط مستقیمی دارد. عصاره سیر با مهار آزادشدن هیستامین می تواند از بروز واکنش های آلرژیک جلوگیری بکند.

26. خواص سیر برای پوست؛ محافظت از پوست در برابر پرتوهای فرابنفشسیر با تحریک سلول های ایمنی، در مراقبت از پوست در برابر اثرات مخرب پرتوهای فرابنفش مؤثر است. زمانی که فرد در معرض پرتوهای فرابنفش قرار بگیرد، یوروکانیک اسید موجود در پوست تغییر نموده و عملکرد دستگاه ایمنی را متوقف می نماید. عصاره سیر با کاهش غلظت یوروکانیک اسید در موش ها از کاهش فعالیت دستگاه ایمنی جلوگیری کرد.

27. خاصیت ضدپیریدرمان موضعی درازمدت با عصاره سیر می تواند خاصیت ضدپیری داشته باشد. زیرا سیر موجب افزایش رشد و طول عمر سلول های پوست می گردد. افرادی که سیر مصرف می نمایند، نسبت به سایرین سلول های پوست سالم تری دارند.

آنتی اکسیدان های موجود در سیر از آسیب های ناشی از رادیکال های آزاد جلوگیری می نمایند. بعلاوه سیر با خاصیت آنتی اکسیدانی اش موجب رشد سلول ها و به تأخیر انداختن پیری می گردد.

28. یاری به درمان ضایعات پوستیسیر می تواند ضایعات پوستی مانند پسوریازیس و اگزما را درمان بکند. فعال شدن ترکیبی به نام NF-kB با بروز ضایعات پوستی در ارتباط است. این ترکیب به وسیله رادیکال های آزاد، عوامل سرطان زا و پرتو فرابنفش فعال شده و موجب بروز التهابات می گردد.

اس آلیل سیستئین موجود در سیر با مهار رادیکال های آزاد و کاهش استرس اکسیداتیو در مدل سلولی و مطالعات انسانی، از فعالیت NF-kB جلوگیری می نماید.

29. یاری به درمان جای زخمسیر به درمان زخم های کلوئیدی (فزون گوشت) یاری می نماید. این زخم ها نوعی زخم های سخت هستند که در اثر رشد بیش ازحد کلاژن موجود در پوست اتفاق می افتد. سیر می تواند بر فاکتورهای رشد، نیتریک اسید و آنزیم های مؤثر بر فراوری کلاژن اضافی اثر بازدارندگی داشته باشد.

30. خواص سیر برای مو؛ یاری به کاهش ریزش مو یا طاسیژل سیر همراه با کرم استروئید می تواند به درمان بیمارانی که از ریزش مو رنج می برند، یاری بکند. ریزش مو ممکن است در اثر حمله سلول های دستگاه ایمنی به فولیکول های مو اتفاق بیفتد. دی آلیل دی سولفید موجود در سیر می تواند از واکنش های خودایمنی جلوگیری کند و با افزایش سلول های سرکوب نماینده دستگاه ایمنی رشد موها را تحریک بکند.

31. کاهش سطح کلسترولسیر می تواند با کاهش ساخت کلسترول در کبد، کلسترول کامل و لیپوپروتئین با چگالی پایین یا کلسترول بد را کاهش بدهد. کلسترول بد در رگ های خونی لخته می گردد و خطر بروز حملات قلبی و سکته ها را افزایش می دهد.

در مطالعه ای سیر توانست با غیرفعال کردن آنزیم های فراورینماینده کلسترول در 70 بیمار دیابتی، سطح کلسترول آنها را کاهش بدهد.

32. پیشگیری از چاقیبراساس مطالعات انجام گرفته بر روی موش ها سیر می تواند با کاهش وزن و تجمع چربی، خطر چاقی را کاهش بدهد. در مطالعات جانوری سیر پروتئین هایی را در بافت چربی، کبد و عضله فعال می نماید که می توانند مواد مغذی را به جای انرژی، به گرما تبدیل بنمایند.

آجوئن موجود در سیر با کاهش بافت چربی در موش ها از چاقی پیشگیری می نماید. آجوئن موجب فراوری هیدروژن پراکسید می گردد. هیدروژن پراکسید آنزیم هایی (پروتئین کیناز) را فعال می نماید که باعث نابودی سلول های چربی می شوند.

33. یاری به درمان دیابتدیابت در اثر ژنتیک، چاقی، کلسترول بالا، فشار خون بالا یا قند خون بالا بروز می نماید. مقاومت به انسولین زمانی اتفاق می افتد که دیگر بدن نتواند نسبت به انسولین واکنش بدهد. این امر موجب افزایش سطح قند خون و افزایش خطر ابتلا به دیابت می گردد.

سیر مقاومت به انسولین، قند خون و کلسترول را در بیماران دیابتی کاهش می دهد. سیر با کاهش فعالیت آنزیم های فسفاتاز و آمینوترانسفراز مؤثر در انتقال گلوکز به کبد موجب کاهش قند خون در موش ها شد.

بعلاوه سیر مانع از فعالیت آنزیمی می گردد که داروی CYP2E1 را در کبد تجزیه نموده و از این طریق هم مقاومت به انسولین را کاهش می دهد. این آنزیم درنهایت می تواند با افزایش استرس اکسیداتیو عملکرد انسولین را مختل بکند.

34. تقویت حافظهسیر موجب افزایش هورمون سروتونین در مغز می گردد. سروتونین یک انتقال دهنده عصبی است که موجب افزایش عملکرد شناختی افراد می گردد. روغن سیر به وسیله افزایش رشد نورون ها موجب تقویت حافظه و عملکرد شناختی در موش ها می گردد.

35. طعم بی نهایت لذیذ و استفاده آسانمورد آخر جزو خواص سیر برای سلامتی نیست، اما باز هم مهم است. این واقعیت است که گنجاندن سیر در رژیم غذایی فعلی تان بسیار آسان است و (طعم بی نظیری به غذا می دهد).

سیر تکمیل نماینده طعم بیش تر خوراک های لذیذ، به ویژه سوپ ها و سس ها است. هم چنین طعم قوی سیر می تواند دستور پخت غذاهای بی مزه را متحول کند. سیر در اشکال مختلف موجود است، از حبه کامل و سس های یک دست گرفته تا پودر و مکمل هایی مانند عصاره و روغن سیر.

مضرات سیرمصرف سیر بی خطر است. مصرف سیر می تواند موجب ایجاد بوی بد دهان و بدن بگردد (بعد از خوردن سیر، احتمالا باید در پی روش هایی برای از بین بردن بوی سیر باشید!). مصرف زیاد سیر خام (مخصوصا با معده خالی) می تواند موجب ناراحتی معده، باد معده و تغییراتی در باکتری های روده ای بگردد.

لمس کردن سیر حین آشپزی یا مصرف موضعی سیر می تواند موجب حساسیت پوستی، سوختگی و تاول زدن بگردد.

سیر خاصیت ضدانعقاد خون دارد. بنابراین مصرف مقادیر بالای آن همراه با داروهای رقیق نماینده خون مانند آسپرین و وارفارین ممکن است تداخل داشته باشد. مصرف مکمل های سیر باید 7 روز قبل از انجام عمل جراحی متوقف بگردد تا از بروز هرگونه عوارضی پیشگیری بگردد.

اندازه توصیه شده مصرف سیر در بزرگسالان 4 گرم (1 یا 2حبه) سیر تازه در روز، 2 تا 3 عدد قرص 300 میلی گرمی از پودر سیرخشک شده در روز یا 7.2 میلی گرم عصاره سیر در روز است.

ترکیب فعال آلیسین تنها وقتی تشکیل می گردد که سیر به صورت خام، له یا خرد و بعد مصرف گردد. اگر قبل از له کردن آن را بپزید، دیگر همان اثرات سیر خام را نخواهد داشت. برای همین، برترین روش این است که آن را به صورت خام مصرف کنید، یا قبل از افزودن به غذا آن را له و خرد کنید و بگذارید مدتی بماند.

روش مورد علاقه من برای مصرف سیر این است که چند حبه سیر تازه را له کنم، بعد با روغن زیتون طبیعی ممتاز و کمی نمک مخلوط کنم. این سس سالادی سالم و بسیار مطبوع است.

چیز دیگری می خواهید؟هزاران سال است که اعتقاد به خاصیت سیر به ویژه خواص دارویی سیر وجود دارد، ما اکنون علم تأیید این خواص را داریم.

منبع: راسخون
انتشار: 11 آبان 1400 بروزرسانی: 11 آبان 1400 گردآورنده: sctm.ir شناسه مطلب: 1897

به "35 خاصیت اثبات شده سیر برای سلامتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "35 خاصیت اثبات شده سیر برای سلامتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید