آیا مدارس دولتی جمع آوری می شوند؟ ، ماجرای هیات امنایی کردن مدارس از زبان معاون وزیر

به گزارش تیم علمی، رئیس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی آموزش و پرورش با اشاره به طرح هیات امنایی شدن مدارس کشور گفت: جلسات تخصصی مبنی بر راه حل های قانونی و منعطف در راستای مردمی سازی نظام حکمرانی آموزش و پرورش اجرا شده و وزارتخانه در این مسیر مصمم است.

آیا مدارس دولتی جمع آوری می شوند؟ ، ماجرای هیات امنایی کردن مدارس از زبان معاون وزیر

به گزارش خبرنگاران، احمد محمودزاده رئیس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی آموزش و پرورش در بازدید از مدرسه هیأت امنایی اصحاب کساء قم در مورد استفاده از ظرفیت های مدرسه و اولیاء برخی از دانش آموزان، گفت: در راستای مردمی سازی نظام حکمرانی آموزش و پرورش و شعار دولت مردمی، کیفیت بخشی، تقویت و ارتقای مشارکت عوامل سهیم و مؤثر و توسعه متوازن مدارس هیأت امنایی در دستور کار قرار گرفته است.

تمرکززدایی و حرکت در مسیر مردمی سازی نظام حکمرانی آموزش و پرورش

رئیس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی و توسعه مشارکت های مردمی گفت: آموزش و پرورش در راستای عدالت تربیتی وآموزشی و با هدف اجرای سیاست های مدرسه محوری و تنوع بخشی به محیط های یادگیری و ارتقای کیفیت برنامه های آموزشی و پرورشی مدارس و همچنین استفاده بهینه از مشارکت های مردمی به استناد قانون تشکیل شوراهای آموزش و پرورش، تلاش کرده است شیوه های نوین از مدیریت در مدارس را مورد توجه قرار دهد. این طرح با هدف تمرکز زدایی و حرکت در مسیر مردمی سازی نظام حکمرانی آموزش و پرورش و افزایش نقش و عوامل سهیم و مؤثر همه ذینفعان از جمله معلمان، اولیاء دانش آموزان، معتمدین محلی و... صورت می پذیرد.

وی اضافه نمود: مقرر شده است سازمان مدارس و مراکز غیردولتی و توسعه مشارکت های مردمی طرح مطالعاتی و توجیهی این برنامه را آماده کند و الگو، مدل و الزامات آن را از جهت آیین نامه ای و نرم افزاری و سخت افزاری برای وزارت آموزش و پرورش آماده کند.

ویژگی مهم مدارس هیأت امنایی

محمودزاده ویژگی مهم مدارس هیأت امنایی را بهره گیری از افزایش نقش آفرینی معلمان، کنندگان اولیاءو ظرفیت های محله، نهادها و خیرین، دانست و گفت: مدارس هیأت امنایی امکان تبدیل مدرسه به عنوان کانون یادگیری محله را فراهم کرده و شرایطی را برای ارائه خدمات آموزشی و پرورشی با کیفیت به دانش آموزان مهیا می کنند.

وی با بیان اینکه توسعه این مدارس و همچنین ارتقای کیفی و کمی و شفافیت در عملکرد آنها به مطالبه عمومی تبدیل شده است، اظهار کرد: به منظور کیفیت بخشی، تقویت و ارتقای مشارکت عوامل سهیم و مؤثر و توسعه متوازن مدارس هیأت امنایی، جلسات تخصصی مبنی بر راه چاره های قانونی و منعطف با استفاده از تمامی ظرفیت حوزه های آموزش و پرورش در راستای مردمی سازی نظام حکمرانی آموزش و پرورش اجرا شده است و وزارت آموزش و پرورش در این مسیر مصمم است.

انتقاد از نگاه مشارکتی صرفا مالی به مدارس هیأت امنایی

محمودزاده با انتقاد از نگاه مشارکتی صرفا مالی به مدارس هیأت امنایی، از چرخش تحولی دولت به مشارکت چند وجهی اجتماعی، تربیتی خانواده ها، مردم و نهادهای دولتی عمومی و غیردولتی اشاره کرد و اضافه نمود: با بازخوانی تجربه سال های گذشته این مدارس و شناسایی نقاط قوت و ضعف آن ها ساز و کارها به نحوی پیش بینی می شود که از افزایش عدالت و همچنین کیفیت در توسعه این مدارس اطمینان حاصل شود با اجرایی شدن این رویکرد، شاهد تسهیل درسیاست های راهبردی وزارت آموزش و پرورش از جمله توسعه مشارکت مردمی در نظام تعلیم و تربیت و حرکت در مسیر کاهش تمرکز امور، ایجاد زمینه های مناسب برای تقویت مدارس، ارتقای سطح مهارت های علمی، فرهنگی و ورزشی دانش آموزان و حرکت در مسیر برقراری عدالت تربیتی وآموزشی که شعار اصلی دولت مردمی سیزدهم است، در مدارس کشور باشیم.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 4 بهمن 1401 بروزرسانی: 4 بهمن 1401 گردآورنده: sctm.ir شناسه مطلب: 2253

به "آیا مدارس دولتی جمع آوری می شوند؟ ، ماجرای هیات امنایی کردن مدارس از زبان معاون وزیر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا مدارس دولتی جمع آوری می شوند؟ ، ماجرای هیات امنایی کردن مدارس از زبان معاون وزیر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید