افزایش 8855 واحدی شاخص بورس

به گزارش تیم علمی، شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران امروز در یک فرایند طبیعی و رو به رشد با افزایش 8855 واحد همراه شد.

افزایش 8855 واحدی شاخص بورس

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران، بورس اوراق بهادار تهران این روز ها فرایند رو به رشدی در پیش گرفته، امروز هم گرچه نوسان داشت، اما در نهایت با افزایش 8855 واحد به رقم یک میلیون و 456 هزار و 530 واحد رسید.

بعلاوه شاخص کل با معیار با افزایش 5530 واحد به رقم 391 هزار و 302 واحد رسید.

ارزش بازار در بورس تهران به بیش از 5 میلیون و 820 هزار میلیارد تومان رسید.

امروز معامله گران در بورس تهران بیش از 5.6 میلیارد سهام حق تقدم و اوراق اقتصادی در قالب 569 هزار فقره معامله به ارزش 5 هزا ر و 236 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز همه شاخص های بورس سبز بودند، به گونه ای که شاخص کل و شاخص قیمت با معیار وزنی ـ ارزشی 0.61 درصد افزایش یافتند.

بعلاوه شاخص کل و شاخص قیمت با معیار هم وزن 1.4 درصد رشد کردند. شاخص آزاد شناور 0.7 درصد تقویت شد. شاخص بازار اول بورس 0.87 درصد افزایش یافت و شاخص بازار دوم بورس تنها 0.3 درصد رشد کرد.

امروز نماد های بانک ملت، سرمایه گذاری امید، مپنا، مخابرات ایران و گل گهر بیشترین اثر افزایشی در شاخص بورس را داشتند البته نماد بانک ملت بعد از چند ماه مسدودی باز شد که باعث رشد شد.

بعلاوه نماد های پتروشیمی نوری و توسعه نفت و گاز پارسیان بیشترین اثر کاهشی در شاخص بورس را داشتند.

امروز در فرابورس ایران هم شاخص کل 74 واحد رشد نموده و به رقم 20 هزار و 647 واحد رسید.

ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از یک میلیون و 152 هزار میلیارد تومان رسید.

معامله ران امروز بیش از 2 میلیارد سهام حق تقدم و اوراق اقتصادی در قالب 313 هزار فقره معامله و به ارزش 2 هزار و 5 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

با این حساب ارزش معاملات بورس و فرابورس امروز به بیش از 7 هزار و 238 میلیارد تومان رسید.

امروز نماد های پتروشیمی زاگرس، سنگ آهن گهرزمین، صبا تأمین، هلذدینگ سرمایه گذاری میراث فرهنگی، بیشترین اثرات افزایشی در شاخص فرابورس را داشته و نماد های آریاساسول و فرابورس بیشترین اثر کاهشی در شاخص فرابورس را داشته اند.

لازم به ذکر است از حدود یک ماه پیش کارشناسان مختلفی مرتب در خصوص عدم قیمت گذاری دستوری محصولات شرکت های بورسی از جمله خودرو سخن می گفتند و از روز گذشته ابتدا سایپا و امروز ایران خودرو در گزارش شفاف سازی اطلاعیه ای در کدال منتشر کردند که حاکی از افزایش قیمت محصولات این دو شرکت خودروسازی بوده است.

به هر حال شرکت های بورسی باید محصولات آن ها در بازار معین قیمت گردد، اما گاهی قیمت گذاری محصولات به وسیله دولت به بهانه حمایت از یک بخش مانند مصرف کننده یا تولیدکننده به ناچار منجر به ایجاد رانت و تبعیض قیمتی برای عده ای می گردد که معمولا این رانت ها نصیب دلالان می گردد و تولیدکننده و مصرف کننده نهایی از آن بی نصیب هستند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 19 بهمن 1400 بروزرسانی: 19 بهمن 1400 گردآورنده: sctm.ir شناسه مطلب: 2007

به "افزایش 8855 واحدی شاخص بورس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش 8855 واحدی شاخص بورس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید