پیش بینی زمان بازگشت نماد های شاخص ساز بورس به دوران اوج

به گزارش تیم علمی، شاید دور از ذهن به نظر برسد اما نماد های متعلق به شرکت های عظیم که آن ها را با عنوان نماد های شاخص ساز می شناسیم در آخرین روزهای دی ماه کوشش کردند دوباره به دوران اوج خود برگردند. این نماد ها از روز سه شنبه هفته گذشته به مدار صعودی برگشته اند و در روز اول بهمن دیگر نماد ها را با خود همراه کردند.

پیش بینی زمان بازگشت نماد های شاخص ساز بورس به دوران اوج

با ما همراه باشید و درباره وبلاگ هیچکس بیشتر بدانید.

به گزارش خبرنگاران، بعضی اعتقاد دارند فرایند نزولی بازار تا آخر سال ادامه خواهد داشت و رشد دو روز پایانی هفته قبل موقتی خواهد بود. بعضی دیگر نظر مخالفی دارند و می گویند این فرایند ادامه پیدا می نماید و تنها قرار است شاهد یک موج دیگر صعودی در نماد های شاخص ساز خواهیم بود. نماد های شاخص ساز در یک ماه گذشته بین 30 تا 43 درصد ارزش خود را از دست داده اند، اما در دو روز پایانی معاملات در هفته گذشته شاهد تشکیل صف های خرید نسبتا سنگین برای آن ها بودیم. باید ببینیم آیا آن ها می توانند از کف قیمتشان فاصله گرفته و جان دوباره بگیرند یا نه؟

ونیکی؛ ریزش 43 درصدی

سهام شرکت سرمایه گذاری ملی در دی ماه تنها چهار روز سبزرنگ بود. قیمت سهام این شرکت از حدود دو هزار و 180 تومان تا هزار و 245 تومان کاهش پیدا نموده و ضرر 42.9 درصدی نصیب سرمایه گذارانش شده است. در دو روز پایانی معاملات هفته گذشته این سهام به فرایند صعودی برگشته و با توجه به اصلاح قیمت قابل توجه آن احتمال فرایند صعودی دست کم برای یکی دو روز وجود دارد. البته باید توجه داشت که ونیکی ثابت نموده بازارگردان چندان فعالی ندارد. چراکه در طول یک ماه گذشته این بازارگردان نتوانسته جلوی تشکیل صف فروش را بگیرد.

شپنا؛ ریزش 40 درصدی

لیدر گروه فرآورده های نفتی در رتبه دوم بیشترین ریزش قیمت در دی ماه واقع شده است. قیمت سهام شپنا در این ریزش از هزار و 472 تومان به 889 تومان کاهش پیدا نموده و ریزش 40 درصدی را پشت سر گذاشته است. سهام شرکت پالایش نفت اصفهان در طول این یک ماه تنها سه روز افزایش قیمت داشته. شپنا همچنین در بین نماد های با بیشترین ریزش قیمت نسبت به قله تابستان حضور دارد. با این وجود روز چهارشنبه این نماد سنگین ترین صف خرید بازار را داشت و این مورد نشان می دهد دست کم برای کوتاه مدت فرایند صعودی مهمان سهامداران شپنا باشد.

شتران؛ ریزش 39 درصدی

شرکت پالایش نفت تهران به عنوان دومین پالایشگاه عظیم بورسی در دی ماه ضرر 39 درصدی نسیب سهامدارانش نموده است. قیمت سهام شتران در این مدت هزار و 170 تومان تا 741 تومان کاهش پیدا نموده بود و در دو روز پایانی معاملات هفته گذشته با بهتر شدن شرایط، شاهد تشکیل صف خرید سنگین برای این نماد بودیم. روز چهارشنبه ارزش صف خرید قدرتمند شتران حدود 47 میلیارد تومان بود. موردی که شاید در کوتاه مدت ادامه دار باشد، اما پالایشگاه ها ثابت نموده اند بازارگردان فعالی ندارند. طوری که شتران طی یک ماه اخیر تنها سه روز صف فروش نداشته است.

فملی؛ ریزش 38 درصدی

شرکت ملی مس ایران با وجود گزارش های شگفت انگیزی که از عملکرد خود منتشر نموده، در یک ماه اخیر با ریزش بازار حدود 38 درصد کاهش قیمت را پشت سر گذاشت و قیمت آن از هزار و 591 تومان تا 989 تومان کاهش پیدا نموده است. فملی در دو روز پایانی معاملات هفته گذشته سعی نموده دل سهامدارانش را به دست بیاورد. سه شنبه این نماد از صف فروش جدا شد و به فرایند صعودی افتاد و روز چهارشنبه شاهد تشکیل صف خرید برای آن بودیم. احتمال ادامه دار بودن فرایند صعودی فملی با توجه به عملکرد شرکت بیشتر است.

فملی در دو روز پایانی معاملات هفته گذشته سعی نموده دل سهامدارانش را به دست بیاورد

خگستر؛ ریزش 37 درصدی

شرکت گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو رکوددار بیشترین کاهش قیمت نسبت به قله تابستان است. این نماد در ریزش اخیر بورس هم کاهش قیمت 37 درصدی را در دی ماه پشت سر گذاشته. قیمت هر سهم خگستر در این مدت از 444 تومان به 278 تومان رسیده. خگستر طی یک ماه گذشته پنج روز سبزرنگ داشته و این مورد نشان دهنده عملکرد ضعیف بازارگردان است. همچنین خگستر به هیچ روز قرمزرنگی نه نگفته و هر بار که بازار نزولی شده، شاهد کاهش قیمت سهام آن بوده ایم. برای همین احتمال بازگشت این نماد به مدار نزولی وجود دارد.

شبندر؛ ریزش 37 درصدی

شرکت پالایش نفت بندرعباس همگام با دیگر نماد های گروه فرآورده های نفتی در ریزش اخیر بورس، ظرف یک ماه 37 درصد ارزش سهام خود را از دست داده. قیمت هر سهم شبندر در این مدت از دو هزار و 926 تومان به هزار و 827 تومان کاهش داشته و در دو روز پایانی معاملات هفته گذشته با فرایند صعودی بازار، شاهد تشکیل صف خرید برای آن بودیم. سنگینی این صف نشان می دهد ممکن است حداقل برای کوتاه مدت شاهد فرایند صعودی قیت سهام شبندر باشیم. روز چهارشنبه ارزش صف خرید شبندر حدود 42 میلیارد تومان بود.

وپارس؛ ریزش 36 درصدی

بانک پارسیان در جریان ریزش چهار ماهه بورس که از نیمه تابستان آغاز شده بود، اصلاح کمتری نسبت به دیگر نماد ها داشت و همین موضوع باعث شده حالا این بانک در بین شرکت های عظیم بورسی جا باز کند. وپارس طی یک ماه گذشته ریزش 36 درصدی را پشت سر گذاشته و قیمت سهام آن از 431 تومان به 282 تومان رسیده است. روز چهارشنبه برای وپارس هم صف خرید تشکیل شده بود، اما این صف به نسبت دیگر نماد ها چندان سنگین نبود. البته باید توجه داشت که با تغییرات بازار دلار، ادامه دار بودن فرایند صعودی سهام غیردلاری احتمال بیشتری دارد.

خودرو؛ ریزش 35 درصدی

لیدر گروه خودرو و ساخت قطعات در جریان ریزش اخیر بورس، حدود 35 درصد ارزش سهام خود را از دست داده. قیمت هر سهم خودرو در ابتدای دی ماه حدود 366 تومان بود و در یک ماه تا 236 تومان کاهش پیدا نموده است. عظیمترین شرکت زیان ده بورس حالا به صف خرید رسیده و روز چهارشنیه شاهد سفارش های 32 میلیارد تومانی برای خرید سهام خودرو بودیم. خودرو در دی ماه شش روز سبزرنگ داشته و در روز های نزولی شاهد تشکیل صف فروش سنگین برای آن بوده ایم. این مورد احتمال ادامه دار بودن فرایند صعودی برای خودرو را کاهش می دهد.

فولاد؛ ریزش 33 درصدی

پرحاشیه ترین نماد بورسی در دی ماه 33 درصد بازدهی منفی نصیب سهامدارانش کرد. قیمت هر سهم شرکت فولاد مبارکه اصفهان در ابتدای دی ماه هزار و 460 تومان بود که این رقم تا دوشنبه به 981 تومان رسید. فولاد جزو اولین نماد هایی بود که به فرایند صعودی برگشت و از همان ابتدا شاهد تشکیل صف خرید سنگین برای آن بودیم. روز چهارشنبه این نماد در بین سنگین ترین صف های خرید قرار داشت و این مورد احتمال ادامه دار بودن فرایند صعودی آن را دست کم برای مدت کوتاه افزایش می دهد. به علاوه اینکه فولاد به خودی خود در بین نماد های ارزنده بازار جای دارد.

حکشتی؛ ریزش 32 درصدی

حکشتی یکی دیگر از شرکت هایی است که با ریزش 80 درصدی در فهرست بیشترین کاهش قیمت نسبت به قله تابستان حضور دارد. کشتی در ریزش یک ماه اخیر هم افق 32 درصدی را پشت سر گذاشته و قیمت سهام آن از دو هزار و 773 تومان تا هزار و 883 تومان کاهش پیدا نموده است. حکشتی در این مدت روز های سبزرنگ زیادی داشت و روز چهارشنبه هم شاهد تشکیل صف خرید برای این نماد بودیم. موردی که می تواند با توجه به اصلاح بیش از حد، عاملی برای فرایند صعودی باشد، اما حکشتی سابقه زیادی در ناامید کردن سهامدارانش دارد.

نماد شرکت سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات در دو روز پایانی معاملات هفته گذشته به فرایند صعودی برگشت

ومعادن؛ ریزش 32 درصدی

شرکت سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات در گروه استخراج کانه های فلزی، در دو روز پایانی معاملات هفته گذشته به فرایند صعودی برگشت. سه شنبه و چهارشنبه یعنی 30 دی ماه و اول بهمن برای سهام ومعادن صف خرید تشکیل شده بود. این صف های خرید بعد از ریزش 32 درصدی قیمت سهام ومعادن در دی ماه خودنمایی می نمایند. در این ماه قیمت هر سهم شرکت از هزار و 461 تومان تا 988 تومان کاهش داشت. فرایند قیمت سهام ومعادن وابستگی زیادی به نماد های زیرمجموعه این شرکت دارد که احتمالا فرایند صعودی شان ادامه دار باشد. چراکه آن ها در ماه گذشته هم عملکرد بهتری نسبت به دیگر نماد ها از خود نشان دادند.

فارس؛ ریزش 32 درصدی

عظیمترین شرکت بورسی در جریان ریزش یک ماهه، حدود 32 درصد ارزش سهام خود را از دست داده. قیمت هر سهم شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس ابتدای دی ماه هزار و 325 تومان بود و در عرض یک ماه تا 900 تومان عقب نشینی کرد. فارس با یک روز تاخیر نسبت به دیگر نماد های شاخص ساز به فرایند صعودی برگشت و روز چهارشنبه شاهد تشکیل صف خرید نه چندان سنگین برای این نماد عظیم بودیم. نماد فارس عموما حرکت آرامی دارد و به سختی برای آن صف تشکیل می گردد. در ادامه هم ممکن است فرایند صعودی آرامی در پیش بگیرد.

اخابر؛ ریزش 31 درصدی

شرکت مخابرات ایران در جریان ریزش یک ماه اخیر بورس، حدود 31 درصد ارزش سهام خود را از دست داده. قیمت سهام اخابر ابتدای دی ماه هزار و 538 تومان بود که تا هزار و 57 تومان کاهش پیدا کرد. اخابر روز چهارشنبه و با یک روز تاخیر نسبت به دیگر نماد های شاخص ساز به فرایند صعودی برگشت و شاهد تشکیل صف خرید نه چندان قدرتمند برای آن بودیم. با توجه به ماهیت دولتی شرکت مخابرات و درآمد ریالی که از ارائه خدمات دارد، ممکن است این فرایند صعودی صرفا در شرایطی ادامه پیدا کند که کل بازار صعودی باشد.

وتجارت؛ ریزش 31 درصدی

بانک تجارت از زمانی که طلب خود را از دولت در قالب سهام پس گرفته، روز خوش به خود ندیده. تا جایی که در دی ماه قیمت هر سهم وتجارت از 350 تومان تا 242 تومان کاهش داشته و بازدهی منفی 31 درصدی نصیب سرمایه گذارانش نموده است. وتجارت در این مدت تنها سه روز سبزرنگ بود و در اغلب روز ها با صف فروش همراه بود. با توجه به اینکه بانکی ها در دوران پیشتازی شرکت های کوچک مدام درجا می زدند، پتانسیل آن ها برای رشد بالا است. موردی که می تواند احتمال ادامه دار بودن فرایند صعودی وتجارت را بیشتر کند.

خپارس؛ ریزش 31 درصدی

خپارس، یکی دیگر از شرکت های زیان ده گروه خودرو و ساخت قطعات در جریان ریزش دی ماه حدود 31 درصد ارزش سهام خود را از دست داد. قیمت هر سهم شرکت پارس خودرو در ماه گذشته از 799 تومان به 552 تومان رسید و از آنجا به فرایند صعودی برگشت. فرایند صعودی خپارس از سه شنبه آغاز شد و چهارشنبه شاهد تشکیل صف خرید برای آن بودیم. زیان ده بودن شرکت های گروه خودرو و ساخت قطعات، احتمال ادامه دار بودن فرایند صعودی آن ها را پایین می آورد. مگر آنکه شاهد فشار تقاضا خرید سهام برای کل بازار باشیم.

منبع: فرارو
انتشار: 3 اسفند 1399 بروزرسانی: 3 اسفند 1399 گردآورنده: sctm.ir شناسه مطلب: 1500

به "پیش بینی زمان بازگشت نماد های شاخص ساز بورس به دوران اوج" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیش بینی زمان بازگشت نماد های شاخص ساز بورس به دوران اوج"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید