تحریم ها علیه ایران باعث افزایش فراوری فناوری های بومی شد

به گزارش تیم علمی، به گزارش خبرنگاران به نقل از معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری، سورنا ستاری در همایش شرکت های دانش بنیان و فناوری ترکیه و ایران در استانبول با بیان این که ایران به یاری شرکت های دانش بنیان توانسته است تحول تازه ای در اقتصاد خود رقم بزند، اضافه کرد: تحریم های آمریکا می توانست یک کشور را نابود کند، اما ایران روی پای خود ایستاد.

تحریم ها علیه ایران باعث افزایش فراوری فناوری های بومی شد

وی با اشاره به جهش علمی ایران در حوزه های مختلف فناوری گفت: ایران آماده توسعه زیرساخت ها و همکاری جدی برای انتقال فناوری ها در قالب شرکت های دانش بنیان به ترکیه است.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با بیان اینکه نسل جدید جوانان خلاق و کارآفرین در ایران، شکل گرفته که قوانین بین المللی را به خوبی می شناسد و می تواند شریک خوبی برای شرکت های ترکیه باشد، گفت: ترکیه دروازه صادرات شرکت های ایران است. تعامل میان روسای جمهور دو کشور در یک سال نشان دهنده سطح بالای سیاسی است. اما روابط حوزه مالی باید به سطح مطلوب برسد و تا دستیابی به هدف حجم تجاری 30 میلیارد دلاری فاصله دارد و باید سطح روابط مالی ما نیز به سطح سیاسی برسد.

ستاری در این نشست که میزبان حدود 80 شرکت ایرانی و 200 شرکت ترکیه ای بود، افزود: تحریم ها علیه ایران باعث شد تا فراوری فناوری های بومی افزایش پیدا کند. حدود 200 شرکت ایرانی برای حضور در این همایش اعلام آمادگی کردند اما به دلایلی ما تنها با 80 شرکت حضور پیدا کردیم.

وی گفت: در سال های اخیر اتفاقات بزرگی در زمینه اقتصاد دانش بنیان در ایران افتاده است. ایجاد شرکت های بزرگ تکنولوژی با فراوری علم و فناوری در رابطه با ICT، بیوتکنولوژی، نانو تکنولوژی و پزشکی از نتایج توسعه اقتصاد دانش بنیان در ایران است.

در این همایش مهدی قلعه نوی رئیس مرکز تعاملات بین المللی علم و فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز با تاکید بر اهمیت برگزاری چنین همایشی گفت: ما دارای 5 هزار شرکت دانش بنیان و فناوری در داخل ایران هستیم که اکنون حدود 80 شرکت در 4 حوزه بهداشت، فناوری اطلاعات و ارتباطات، الکترونیک، ماشین آلات و مواد پیشرفته در این همایش حضور دارند.

وی با اعلام برگزاری چند نمایشگاه تخصصی در امسال در ایران، ادامه داد: آمادگی داریم که از هیئت های ترک در برنامه های ایرانی میزبانی کنیم و می توانیم بخشی از این هزینه ها را تامین کنیم. مایلیم که این نشست ها به شکل تخصصی صورت بگیرد. در وهله نخست نیز حوزه سلامت را در نظر داریم.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 23 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sctm.ir شناسه مطلب: 816

به "تحریم ها علیه ایران باعث افزایش فراوری فناوری های بومی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تحریم ها علیه ایران باعث افزایش فراوری فناوری های بومی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید