ترامپ احیای برجام را برای دولت بعدی آمریکا سخت نموده است

به گزارش تیم علمی، خبرنگاران - گروه بین الملل: مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا شامگاه چهارشنبه در یک پیغام توئیتری نوشت: امروز، من انتها معافیت تحریم ها برای [همکاری در] پروژه های مرتبط با برجام در ایران را که ظرف 60 روز اجرایی می گردد، اعلام می کنم.

ترامپ احیای برجام را برای دولت بعدی آمریکا سخت نموده است

وی در ادامه این پیغام توئیتری مدعی شد: تشدید [فعالیت های هسته ای] مداوم ایران روشن کرد که این همکاری باید پایان پذیرد. کوشش های بیشتر برای زیاده طلبی هسته ای تنها باعث اِعمال فشار بیشتر بر رژیم خواهد شد.

این در حالی است که روزنامه آمریکایی واشنگتن پست ساعاتی پیش از اعلام پمپئو، در گزارشی اعلام کرده بود دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا درصدد است تا معافیت های صادر شده برای همکاری های صلح آمیز هسته ای با ایران را تمدید نکند.

بر اساس اعلام این رسانه آمریکایی، بعضی مقامات دولت کنونی آمریکا در این باره اعلام کرده اند که دولت ترامپ میخواهد به سیاست صدور معافیت های تحریمی برای روسیه، چین و شرکت های اروپایی به منظور همکاری با برنامه هسته ای ایران پایان دهد.

روزنامه آمریکایی مذکور در ادامه می افزاید: مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا و گروهی از سناتورهای جمهوریخواه به رهبری تام کاتن در راستای اعمال فشار علیه ایران و نیز از بین بردن بخش های به جامانده از توافق هسته ای حاصله با ایران در دوران اوباما به دنبال حذف این معافیت ها بوده اند.

واشنگتن پُست در این باره اضافه نمود: در یک یادداشت داخلی وزارت خارجه آمریکا آمده است که پمپئو صدور معافیت های تحریمی برای پروژه های هسته ای مرتبط با برجام در ایران را متوقف خواهد نمود.

در خصوص عدم تمدید معافیت های هسته ای ایران از سوی دولت آمریکا خبرنگاران گفتگویی با پل پیلار رئیس سابق بخش تحلیل عملیات سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) انجام داده که در ادامه می آید.

گفتنی است که پل پیلار از اساتید دانشگاه جرج تاون آمریکا است و تا به امروز مسئولیت های متعددی را بر عهده داشته که از جمله آنها می توان به ریاست واحد تحلیل عملیات های سیا در شرق نزدیک، خلیج فارس و جنوب آسیا اشاره نمود. پیلار همچنین سابقه حضور در شورای اطلاعات ملی آمریکا را به عنوان یکی از اعضای اصلی این شورا در کارنامه فعالیت خود دارد.

*دولت ترامپ به معافیت های تحریمی برای روسیه، چین و شرکت های اروپایی به منظور همکاری با برنامه هسته ای ایران پایان داد. این در حالی بود که پیش از این، این معافیت ها تمدید می شد. چرا دولت ترامپ این معافیت ها را تمدید نکرد؟

هدف از این کار تسهیل اهداف صلح آمیز برنامه هسته ای ایران و سختتر کردن راهنمایی این برنامه به اهداف نظامی است. ادامه کار و معافیت ها بنابراین به نفع منع گسترش سلاح های هسته ای خواهد بود. اما منع گسترش سلاح هدف اصلی دولت ترامپ نیست.

در عوض، هدف واشنگتن از بین بردن برنامه جامع اقدام مشترک است که همیشه آن را رد کرده زیرا برجام موفقیت برجسته دولت قبلی - اوباما - بوده است.

*ترامپ پس از آنکه از برجام خارج شد و آن را نقض کرد چند بار معافیت های مرتبط با همکاری بین المللی با ایران را تمدید کرد. چرا در این مقطع زمانی این معافیت ها را تمدید نکرد؟

زمان این اقدام احتمالاً تا حدودی منعکس نماینده بحث داخلی در داخل دولت ترامپ و زمانی که این بحث به نتیجه رسیده، بوده است. همچنین رئیس جمهور ترامپ و افرادی که در دولت وی حضور دارند- مانند پمپئو وزیر امور خارجه- مصمم به نابودی برجام هستند و آنها می دانند که ممکن است زمان برای آنها تمام گردد.

با این چشم انداز که ممکن است ترامپ انتخابات را در ماه نوامبر از دست بدهد، آنها می دانند که ممکن است فقط چند ماه برای نابودی توافق باقی مانده باشد، از این رو اقداماتی را انجام می دهند که احیای آن برای دولت جانشین بسیار سخت باشد.

*علیرغم اینکه دولت ترامپ این معافیت ها را تمدید نکرد ولی نیروگاه بوشهر را از این موضوع مستثنی کرد و معافیت های مرتبط با آن را برای 90 روز تمدید کرد. آمریکا دلیل این کار را چنین توجیه کرد که می خواهد از ایمنی اقداماتی که در این نیروگاه صورت می گیرد مطمئن گردد. دلیل مستثنی شدن نیروگاه بوشهر از این تصمیم چه بود؟

این استثنا قابل توجه نیست. 90 روز فقط کمی طولانی تر از مدت زمان 60 روزه است که در خصوص پایان دادن به معافیتی دیگر اعلام شد. تصمیم در خصوص بوشهر بدان معنی است که تصمیم دیگری توسط رئیس جمهور در پایان دوره 90 روزه - در ماه اوت-اتخاذ خواهد شد.

تندروها مانند پومپئو احتمالاً اطمینان دارند که با نزدیکتر شدن به زمان انتخابات و با این چشم انداز که ایران تا آن موقع با اقداماتی که می تواند تحت عنوان تحریک نماینده توصیف گردد واکنش نشان خواهد داد و ترامپ در ماه آگوست تصمیم به پایان معافیت بوشهر نیز خواهد گرفت.

*یکی از اهداف برجام یاری به توسعه و پیشرفت برنامه هسته ای عنوان شده بود. این تصمیم چگونه می تواند رسیدن به این هدف را محقق سازد؟ طرف های دیگر با این حساب چگونه می توانند به تعهداتشان- که البته چیزی هم از آن اجرا نشد- را در خصوص ایران عملیاتی نمایند؟

دولت های خارجی و دولت هایی که در این کار نقش داشته اند، یک گزینه پیش رو خواهند داشت. آنها می توانند سعی نمایند به ارتباط تجاری و مالی با ایران ادامه دهند، اما با این کار ممکن است امریکا آنها را نیز تحریم کند.

این تهدید باعث شده است که بیشتر کشورها از تجارت و همکاری های دیگر با ایران دلسرد شوند به خصوص اروپایی ها. بنابراین برای طرف های دیگر برجام مطابقت با تعهدات خود تحت برجام بسیار سخت خواهد بود. همیشه این ترس وجود دارد زیرا دولت ترامپ بر روی کوشش های خود جهت از بین بردن برجام حساب می نماید.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 15 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sctm.ir شناسه مطلب: 1098

به "ترامپ احیای برجام را برای دولت بعدی آمریکا سخت نموده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترامپ احیای برجام را برای دولت بعدی آمریکا سخت نموده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید