لاوروف: روسیه و چین اقدامات آمریکا علیه ایران را نمی پذیرند

به گزارش تیم علمی، ایرنا نوشت:وزیر امور خارجه روسیه اعلام نمود که روسیه و چین، مخالف اقدامات و گام های آمریکا علیه برجام هستند.

لاوروف: روسیه و چین اقدامات آمریکا علیه ایران را نمی پذیرند

همراه دور زمین باشید و با تور روسیه از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

سرگئی لاوروف روز آدینه در کنفرانس مطبوعاتی با وانگ یی وزیر خارجه چین در مسکو گفت: امروز (با طرف چینی) درخصوص اوضاع پیرامون برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) گفت و گو کردیم. بدیهی است که روسیه و چین همانند اکثریت اعضای شورای امنیت سازمان ملل، کوشش های آمریکا برای برچیدن این توافق بسیار مهم بین المللی را غیرقابل قبول می دانند.

لاوروف گفت: ما اقدامات یکجانبه و غیرقانونی امریکا که پیرامون برنامه هسته ای ایران صورت می گیرد را نمی پذیریم.

وزیر امور خارجه روسیه روز گذشته نیز گفت که کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) حمایت می نمایند.

لاوروف در نشست خبری در انتها اجلاس وزیران امور خارجه کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای که از شبکه تلویزیونی روسیه 24 پخش شد گفت: کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای از موضع واحدی در ارزیابی خروج آمریکا از برجام پیروی می نمایند.

وی اضافه کرد: ما موضع واحدی در خصوص شرایط پیش آمده پیرامون خروج آمریکا از برنامه جامع اقدامات مشترک برای حل برنامه هسته ای ایران داریم.

ایران و کشورهای عضو گروه 1+5 در سال 2015 پس از چند دور مذاکره درخصوص برنامه هسته ای ایران، برجام را امضا کردند.

اما ترامپ حدود دو سال پیش به بهانه واهی، خروج کشورش از برجام را گفت و تحریم هایی را در خصوص ایران وضع کرد.

با این وجود، آمریکا پس از نزدیک به 2 سال خروج از برجام و کارزارهای تبلیغاتی ناموفق جنگ با ایران، مدعی شده همچنان عضوی از توافق هسته ای است و می تواند از سازوکارهای موجود در این توافق و قطعنامه 2231 مرتبط با آن، علیه ایران استفاده کند.

وزیر امور خارجه آمریکا به تازگی خواهان به کارگیری سازوکاری در برجام شده که قطعنامه های لغو شده شورای امنیت بازگردانده گردد. این درخواست با مخالفت جمعی اعضای دائم و غیر دائم شورای امنیت روبرو شده است.

لاوروف در بخش دیگری از نشست خبری با وزیر خارجه چین، ادعای آمریکا مبنی بر مداخله در انتخابات این کشور را رد کرد.

وی گفت: ما بارها به شرکای آمریکایی در حالت های مختلف پیشنهاد کردیم که به اتهامات بی اساس رسیدگی گردد.

وزیر خارجه روسیه گفت: ما پیشنهاد کردیم که ساز و کار رایزنی ها در خصوص امنیت سایبری بین دو کشور ازسرگرفته گردد زیرا که غالبا روسیه را متهم کردند که هکرهای روسی به شبکه های رایانه ای حزب دمکرات و جمهوریخواه حمله نموده اند و به گونه هایی بر روحیه رای دهندگان آمریکایی تاثیر می گذارند.

وی توضیح داد: مسکو به واشنگتن پیشنهاد کرد که بطور رسمی اعلام کند که دو کشور متعهد به عدم مداخله در امور داخلی یکدیگر می شوند.

لاوروف اعلام کرد آمریکا از اقدام در این عرصه ها خودداری می نماید و همچنان از روسیه می خواهد تا به اقدامات غیرقانونی خود در مداخله در امور داخلی آمریکا انتها دهد.

311311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 4 آبان 1399 بروزرسانی: 4 آبان 1399 گردآورنده: sctm.ir شناسه مطلب: 1263

به "لاوروف: روسیه و چین اقدامات آمریکا علیه ایران را نمی پذیرند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لاوروف: روسیه و چین اقدامات آمریکا علیه ایران را نمی پذیرند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید