درمان طبیعی چربی خون با مواد غذایی

به گزارش تیم علمی، عوامل مختلفی همانند مصرف غذا های دارای چربی اشباع و کم تحرکی موجب افزایش کلسترول یا چربی خون می شوند. افزایش کلسترول خون نیز خطر ابتلا به سفت شدن عروق، فشار خون بالا، بیماری های قلبی و عروقی، سکته مغزی و چرب شدن کبد را بیشتر می نماید. در این مطلب گیاهانی را معرفی می کنیم که مصرف آن ها در کنار داشتن رژیم غذایی مناسب سبب کاهش چربی خون می گردد.

درمان طبیعی چربی خون با مواد غذایی
چربی خون بالا یک شرایط مزمن است اما در بسیاری موارد به وسیله رژیم غذایی سالم و تمرین منظم معکوس قابل برگشت است.چربی خون و کلسترول بالا معمولا بیماری قابل توجهی نیست، اما به طور جدی بر روی بدن تاثیر می گذارد , به طور کلی کلسترول بالا، می تواند منجر به انباشت پلاک در شریان ها گردد، که به نام آترواسکلروز شناخته می گردد.

این پلاک ها موجب گرفتگی رگ های خونی می گردد و حمله قلبی و سکته را در پیش دارد. خبر خوب این است که می توانید به راحتی مشکل چربی خون بالا را تشخیص دهید.

آیا شما در خصوص کلسترول بالا نگران هستید؟

آیا این بیماری، زندگی شما را دشوارتر نموده است؟

آیا در خصوص چگونگی جلوگیری یا درمان سطح چربی خون بالا نگران هستید؟

نگران نباشید! مقاله زیر به شما در این باره یاری خواهد نمود که با انجام دادن این اقدامات بسیار ساده و موثر و با یاری آنچه که در خانه دارید، بتوانید از این اتفاق جلوگیری کنید و یا در صورت داشتن چنین بیماری، آن را درمان کنید.

چه کسی در خطر بالای ابتلا به چربی خون بالا واقع شده است؟در این مطلب لیستی از افرادی که در معرض چربی خون بالا قرار دارند، آورده شده است، که عبارتند از:

افرادی که دارای اضافه وزن و چاقی هستند

افرادی که رژیم غذایی ناسالم دارند

افرادی که سیگار می کشند و یا الکل مصرف می نمایند

افراد مبتلا به دیابت

افراد مبتلا به نارسایی مزمن کبد یا کلیه

در ادامه این مطلب با بعضی از روش های درمان طبیعی چربی خونآشنامی شویم.

دانه های گشنیزبرای استفاده و اعمال دانه های گیشنیز به عنوان یکی از داروهای خانگی برای چربی خون بالا مراحل زیر را دنبال کنید

حدود 2 تا 3 قاشق چای خوری از دانه های گشنیز را ا(اگر میتوانید پودر کنید) به یک فنجان آب بیفزایید و اجازه دهید تا بجوشند.

اجازه دهید تا کمی خنک گردد و بعد بنوشید.

استفاده مکرر از این درمان به طور قابل توجهی به کاهش چربی خون یاری خواهد نمود.

پیاز برای درمان چربی خونپیاز را به طور منظم به غذاهای روزانه خود بیافزایید و یا در کنار غذاهایتان بخورید.

نکته:اگر این درمان را انتخاب کردید، باید دهانتان را بعد از هر وعده غذایی تمیز کنید، زیرا پیاز باعث ایجاد بوی بد نفس میگردد.

شما می توانید یک عدد پیاز را رنده کنید و با یک سوم قاشق چای خوری فلفل و یک فنجان باترمیک، ترکیب نمایید. استفاده منظم از این روش نیز بسیار موثر خواهد بود.

بعلاوه می توانید، یک عدد پیاز را رنده کنید و یک قاشق چای خوری از آن، و یک قاشق چای خوری از عسل را با یکدیگر ترکیب نمایید و یکبار در روز مصرف نمایید.

قارچ عالی برای درمان چربی خونبسیاری از گروه ها و مواد تشکیل دهنده قارچ می تواند به کاهش سطح کلسترول خون یاری نمایند که عبارتند از

بتا گلوکان:یک نوع فیبر محلول است که مانع جذب کلسترول در خون می گردد.

اربتادنین:یک ماده فعال است که می تواند متابولیسم فسفولیپیدها در کبد را تغییر دهد.

مونیولین:متابولیسم کلسترول در کبد را مهار می نمایند.این مواد ممکن است بسته به نوع قارچ مختلف متفاوت باشند.برای بهبود مسائل مربوط به کلسترول و چربی خون بالا ،قارچ را به غذا های روزانه خود بیافزایید.

تاثیرات کاهو بر درمان چربی خوناین درمان عجیب به نظر می رسد، اما در درمان های چربی خون بالا بسیار موثر واقع شده اند.کاهو حاوی مقدار زیادی سلولز است که به کاهش چربی خون یاری میکند.سلولز های آن در بدن جذب نمی شوند. این کار برای پر کردن شکم و کاهش توانایی جذب غذا در بدن مفید است .

در عین حال برای کاهش LDL(کلسترول ید) نیز کاربرد دارد.1

خواص سماقمصرف سماق همراه غذا نیز سبب کاهش چربی خون می گردد.

خواص شویدمصرف شوید در افراد دچار سوزش سردل و مبتلایان به چربی خون بسیار موثر است.

خواص آرتیشو (کنگر فرنگی)مصرف آرتیشو تاثیر چشمگیری در کاهش کلسترول خون دارد.

خواص سیرسیر طبع گرم و خاصیت ضد میکروبی دارد. استفاده از این گیاه موجب کاهش فشار و چربی خون می گردد.

خواص مرزهمصرف عصاره برگ گیاه مرزه، چربی خون را کاهش می دهد.

خواص دمنوش شوید و لیموعمانیسیر، سویا، گشنیز، جعفری و شوید نیز از سبزیجات موثر در کاهش چربی و کلسترول خون هستند. نوشیدن دمنوش شوید و لیموعمانی یک ساعت پس از غذا نیز سبب کاهش کلسترول و چربی خون می گردد.

خواص چای پورچای پور (Puer) یکی از معروف ترین انواع چای چینی است که مصرف آن کاهش چربی و کلسترول خون را به همراه دارد.

خواص دمنوش پوست نارنگی و زنجبیلدَم نموده پوست نارنگی و زنجبیل نیز در کاهش چربی خون مفید است.2

تخم شوید (Anethum Graveolens) در داروخانه ها دارویی بنام آنتوم موجود است که به صورت قرص است و حاوی شاه تره، کاسنی و شوید می باشد. این دارو پایین آورنده چربی خون است. این دارو که بیشترین ماده مۆثر آن شوید است، طبیعت گرم دارد.

کاسنی (Chicore)به نام عربی آن الهندبا است در حدیثی از حضرت محمد آمده است : برگی از کاسنی نیست مگر قطره ای از بهشت بر آن باشد. کاسنی تقویت نماینده معده، ضد درد و ضد تب است و در درد چشم، بیماری های کبدی، یرقان، قولنج نارسای کلیوی و در بیماری های اعصاب از آن استفاده می گردد. کاسنی طبیعت سرد دارد.

شاه تره طبیعت سرد دارد و از گیاهان دیگر در فراورده آنتوم است. این گیاه تصفیه نماینده خون، صفرا آور، بر طرف نماینده خارش های جلدی و اشتها آور است و در درمان یرقان و تصلب شرایین نیز از آن استفاده می گردد. از عرق آن به عنوان تقویت نماینده و اشتها آور استفاده می گردد.3

کاهش کلسترول با دمنوش زنجبیلزنجبیل توانایی قابل توجهی در کاهش کلسترول بد و افزایش سطح کلسترول خوب بدن دارد. نتایج تحقیقات دانشمندان نشان می دهد که کارایی زنجبیل در بهبود سطوح کلسترول تقریبا برابر با داروی آتورواستاتین است.

برای تهیه چای زنجبیل بهتر است این ماده غذایی را رنده کنید و روی آن آب جوش ریخته و به مدت 5 تا 10 دقیقه دم کنید.

دمنوش آویشنبه گفته محققان طب سنتی نوشیدن دمنوش آویشن نقش موثری در دفع رطوبت و بلغم ازبدن و کاهش چربی خون دارد.

دم نموده زنیان و عنابمحققان طب سنتی توصیه می نمایند افرادی برای کاهش چربی خون از دمنوش زنیان و عناب استفاده نمایند.

دمنوش خارمریمگیاه خار مریم اغلب برای درمان و پیشگیری از بیماری های کبدی استفاده می گردد و به علت داشتن ترکیبی به نام سیلی مارین در کاهش مقدار جذب چربی، به خصوص چربی بد (LDL) و تری گلیسیرید موثر است. بعلاوه مصرف این گیاه می تواند به بهبود عملکرد کبد یاری کند و سرعت فراوری دوباره سلول های کبدی را افزایش دهد.

برای کاهش کلسترول خون، یک قاشق چای خوری دانه های خار مریم را در یک لیوان آب جوش بریزید و اجازه دهید به مدت 15 دقیقه دم بکشد، سپس آن را صاف نموده و میل کنید.4

پی نوشت:

1.www.namnak.com

2.www.yjc.ir

3.www.beytoote.com

4.www.tabnakjavan.com

منبع: راسخون
انتشار: 25 آبان 1400 بروزرسانی: 25 آبان 1400 گردآورنده: sctm.ir شناسه مطلب: 1913

به "درمان طبیعی چربی خون با مواد غذایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درمان طبیعی چربی خون با مواد غذایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید