راه چاره های هوشمندانه برای سالم غذا خوردن در رستوران

به گزارش تیم علمی، بسیاری از غذاهایی که بیرون از خانه آماده می شوند، پر از کالری، چربی، سدیم، و قند هستند. اما این بدین معنی نیست که آن غذاها را باید کاملا از فهرستتان خط بزنید. این نکات را رعایت کنید تا بدون اینکه خودتان را محروم کنید، از بیرون غذا خوردن لذت ببرید.

راه چاره های هوشمندانه برای سالم غذا خوردن در رستوران

8 ترفند سلامتی برای وقتی بیرون غذا می خورید

بیرون غذا خوردن شمشیر دو لبه است، مخصوصا برای کسانی که وزنشان را تحت کنترل نگاه داشته اند یا شرایط خاص پزشکی دارند و باید مراقب سلامتی شان باشند.

بسیاری از غذاهایی که بیرون از خانه آماده می شوند، پر از کالری، چربی، سدیم، و قند هستند. اما این بدین معنی نیست که آن غذاها را باید کاملا از فهرستتان خط بزنید. این نکات را رعایت کنید تا بدون اینکه خودتان را محروم کنید، از بیرون غذا خوردن لذت ببرید.

1. در زمان معمول، غذایتان را بخورید
باید در زمان معمول وعده های غذایی تان، غذا بخورید. برای اینکه میزانی کالری کمتر مصرف کنید تا یک وعده حجیم یا پر کالری بخورید، وعده ای از غذاهایتان را نادیده نگیرید. اگر این کار را انجام دهید، ممکن است خیلی گرسنه شوید، بنابراین احتمال اینکه انتخاب های غیر سالم داشته باشید و بیشتر از حد معمول غذا بخورید افزایش پیدا خواهد نمود.
2. تمرین کنید
مطمئن شوید تا هر روز، حداقل فعالیت های معمولتان را داشته باشید. اگر می دانید که قرار است امشب را به خوش گذرانی سپری کنید یا وعده غذایی غیر معمولی داشته باشید، کمی طولانی تر و سخت تر تمرین کنید تا آن میزان کالری اضافه ای که دریافت می کنید، سوزانده گردد.
3. هیدراته بمانید
مصرف میزان مناسبی آب یاری خواهد نمود تا تاثیر خوردن غذاهایی سرشار از سدیم را تعدیل کنید. بعلاوه، تشنگی هم می تواند با گرسنگی اشتباه گرفته گردد، پس اگر به بدنتان آب برسانید، به احتمال خیلی بیشتری کمتر خواهید خورد.
4. تحقیق کنید
اگر می دانید قرار است برای مدتی جایی مستقر شوید، و یا اینکه در رستوران خاصی شام بخورید، به اینترنت رجوع نموده و در خصوص حقایق غذایی آن محل تحقیق کنید. غذاهای اشتها آوری که در محدوده مجاز کالری مصرفی شما هستند را بیابید.
5. یاری بخواهید
اگر امکانش نیست که از قبل منوی غذای محل مورد نظرتان را ببینید، از پیش خدمتان آنجا بپرسید که کدام غذایشان سالم تر یا کم کالری تر است.

بپرسید که آن غذاها چگونه آماده می شوند و آیا درخواست های شما را می توانند اعمال نمایند یا خیر.

اگر درخواست هایتان را محترمانه مطرح کنید، بیشتر رستوران ها با آنچه که خواسته اید موافقت می نمایند. می توانید از آنها بخواهید که هر یک از این کارها را انجام دهند:

بجای استفاده از قالب کره، روغن را اسپری نمایند

هنگام طبخ غذا به آن نمک نزنند

چربی مشهود را از گوشت جدا نمایند

هنگام تزئین بشقابتان از روغن کمتری استفاده نمایند

کره، سس کرم یا آب گوشت را از بشقاب غذای شما حذف نمایند

سالادتان را طوری سرو نمایند که چاشنی یا سسش در کنارش باشد

6. از غذایتان لذت ببرید و هروقت احساس سیری کردید دیگر نخورید
برای غذا خوردن وقت بگذارید، به آرامی بجوید، و از غذایتان و جمعی که در آن هستید لذت ببرید. مصاحبه با اطرافیانتان به شما یاری خواهد نمود تا سرعت غذا خوردنتان آرام تر گردد.

تقریبا 20 دقیق طول می کشد تا معده به مغز اعلام کند که پر شده است. پس اگر خیلی سریع بخورید، قبل از اینکه آن سیگنال دریافت گردد، شکمتان بیش از میزان پر خواهد شد.

7. غذایتان را قسمت کنید
ممکن است برای غذا خوردن به یک رستوران لوکس بروید، ممکن است بخواهید غذای جدیدی را امتحان کنید و یا حتی ممکن است بخواهید پرخوری کنید!

بجای اینکه این واقعیت ها را انکار کنید، غذایتان را با بقیه شریک شوید، و به سراغ یک سالاد یا سبزیجات خام یا حتی پخته بروید.

8. غذایتان را با خودتان ببرید
اگر نمی خواهید غذایتان را با کس دیگری شریک شوید، نصف غذایتان را نگه دارید و با خودتان به خانه ببرید.

در اینصورت هم در مخارج صرفه جویی خواهید کرد و هم در کالری مصرفی تان. بعلاوه یک وعده خوشمزه و از پیش آماده شده نیز دم دستتان دارید.

اگر می دانید که اگر نصف دیگر غذایتان در بشقاب بماند، نمی توانید در برابر آن مقاومت کنید، از پیشخدمت بخواهید هنگام آماده کردن سفارش شما، نصفش را در یک جعبه بگذارد، و تنها نصف غذا را برایتان سرو کند. سپس وقتی که خواستید صورت حسابتان را پرداخت کنید، نصف دیگر غذایتان را به شما تحویل دهد.

منبع: سایت مجله سلامت

منبع: راسخون
انتشار: 19 آبان 1400 بروزرسانی: 19 آبان 1400 گردآورنده: sctm.ir شناسه مطلب: 1907

به "راه چاره های هوشمندانه برای سالم غذا خوردن در رستوران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه چاره های هوشمندانه برای سالم غذا خوردن در رستوران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید