سهم دهک فقیر کمتر از یک درصد برنج کشور، برنج خارجی هم قیمت برنج ایرانی شد

به گزارش تیم علمی، به گزارش خبرنگاران، دبیر انجمن واردکنندگان برنج به تجارت نیوز گفت: قیمت برنج خارجی نزدیک به قیمت برنج ایرانی شده است. بنابراین تقاضایی برای خرید برنج خارجی وجود ندارد، چرا که مردم دیگر توان خرید برنج خارجی ندارند و برنج از سفره اقشار آسیب پذیر تقریبا حذف شده است.

سهم دهک فقیر کمتر از یک درصد برنج کشور، برنج خارجی هم قیمت برنج ایرانی شد

از وبسایت ویکی پدیا دیدن نمایید.

مسیح کشاورز ادامه داد: آمارها می گویند در مجموع دهک اول و دوم و کسانی که عضو کمیته امداد و بهزیستی هستند امکان خرید برنج با حجم بیشتر از 20 هزار تن را ندارند.

این در حالی است که مصرف سالانه برنج در ایران حدود 3 میلیون تن است. بنابراین دهک فقیر توان خرید کمتر از یک درصد برنج مصرفی کشور را دارد.

برنج سال گذشته هنوز در فروشگاه ها موجود است

سال گذشته مقامات مسئول اعلام کردند که واردات برنج نسبت به سال 1398 نصف شده است. به گفته دبیر انجمن واردکنندگان برنج، امسال همانند سال گذشته با کاهش واردات برنج رو به رو هستیم، چرا که تقاضا برای خرید برنج وجود ندارد و برنج های سال گذشته هنوز در فروشگاه ها موجود است.

کشاورز گفت: امیدواریم امسال برنج ایرانی گران نشود و تولیدکنندگان ایرانی بتوانند سهم از دست رفته برنج های خارجی در بازار را حفظ کنند. چنانچه امسال برنج ایرانی گران شود، ممکن است از این پس قشر متوسط جامعه دیگر توان خرید برنج ایرانی را هم نداشته باشد.

کشاورز همچنین گفت که وخیم شدن شرایط ابتلا به کرونا در هندوستان اختلالی در صادرات برنج این کشور به ایران ایجاد نکرده است اما دستورات قرنطینه و ضوابط بهداشتی سختگیرانه شده است.

گفتنی است براساس تازه ترین آمار مرکز آمار ایران اسفند ماه سال گذشته قیمت برنج وارداتی 150 درصد افزایش داشته است.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 23 خرداد 1400 بروزرسانی: 23 خرداد 1400 گردآورنده: sctm.ir شناسه مطلب: 1703

به "سهم دهک فقیر کمتر از یک درصد برنج کشور، برنج خارجی هم قیمت برنج ایرانی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سهم دهک فقیر کمتر از یک درصد برنج کشور، برنج خارجی هم قیمت برنج ایرانی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید