شایعه مرگ یک نفر با تزریق واکسن چینی در ایران

به گزارش تیم علمی، یک پزشک فوق تخصص ICU گفت: به هر حال واکسن کرونا با عوارضی همراه است و برای هر واکسنی عوارضی وجود دارد، اما آیا این عوارض شایع هستند؟ خیر این چنین نیست، در جهان واکسن ها عوارض مشخصی نظیر بروز حساسیت های مختلف در واکسن های مختلف دارند، اما به نمی رسد حداقل به طور مستقیم ایست قبلی آن هم 5 روز بعد از تزریق به واکسن مربوط باشد.

شایعه مرگ یک نفر با تزریق واکسن چینی در ایران

با ما همراه باشید و با تور چین ارزان از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

به گزارش میزان، مرحوم حاج محمود ریکازاده پدر شهید علی ریکازاده که هفته پیش توسط بنیاد شهید واکسن کرونا زده بود، در تاریخ 31 اردیبهشت ماه از جهان رفت و عده ای از نزدیکان این مرحوم مدعی شده اند که در بیمارستان به آن ها گفته شده علت فوت این پدر شهید تزریق واکسن سینوفارم بوده است و این در حالی است که وزارت بهداشت اجازه تحویل و تشییع پیکر را نداده و جسد را برای آنالیز به پزشک قانونی فرستاده است و نکته جالب توجه در این خصوص امضای محمدرضا هاشمیان رییس بخش مراقبت های ویژه بیمارستان مسیح دانشوری بر پای برگه ای است که روی آن علت فوت بیمار تزریق واکسن سینوفارم اعلام شده است.

محمدرضا هاشمیان در این خصوص گفت: این بیمار به دلیل ایست قلبی و تفسی به بیمارستان منتقل شده بود و متاسفانه بدنش به هیچگونه احیای قلبی پاسخگو نبود و با وجود انجام عملیات CPR از جهان رفت و گفتنی است که این مرحوم سابقه بیماری قلبی هم داشته است و همراهانش اظهار نموده اند که 5 روز قبل از این اتفاق به این شخص واکسن کرونا تزریق شده بوده است و بیمار بعد از تزریق واکسن دچار ضعف و بی حالی گشته و این ضعف و بی حالی تا جایی ادامه پیدا نموده که ایست قلبی و تنفسی اتفاق افتاده است.

تشخیص علت فوت بیمار با پزشکی قانونی است

این پزشک فوق تخصص بخش مراقبت های ویژه اظهار کرد: با در نظر دریافت این موضوع و به علاوه با توجه به اینکه فوت بیمار طی مدت کمتر از 24 ساعت پس از انتقال به بیمارستان اتفاق افتاده و همچنین این امر که این قبیل بیماران که بر اثر ایست قلبی فوت نموده اند، حتما باید به پزشکی قانونی منتقل شوند، پیکر این شخص هم برای آنالیز به پزشکی فرستاده شد.

وی ضمن اشاره به اینکه این موضوع که آیا علت فوت بیمار تزریق واکسن یا مشکل قلبی بود باید توسط پزشکی قانونی مورد آنالیز قرار گیرد و اینگونه فوت ها سریعا باید به پزشکی قانونی گزارش داده شوند، ادامه داد: اینکه واقعا ارتباطی بین تزریق واکسن و فوت این فرد بوده است یا نه، با توجه به سابقه قلبی متوفی حتما باید تحت آنالیز قرار گیرد.

آیا تزریق واکسن برای بیماران قلبی ایجاد مشکل می نماید؟

استاددانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در پاسخ به این سوال که آیا قبل از تزریق واکسن سابقه قلبی بیمار در نظر گرفته نشده بود؟، عنوان نمود: بیماران قلبی و ریوی جزء گروه های پرخطر در مقابل کرونا هستند و حتما باید واکسینه شوند و اینکه در آن مرحوم سابقه مشکل قلبی به همراه تزریق واکسن سبب بروز این مشکل شده و یا مسئله دیگری در میان بوده است باید توسط پزشکی قانونی آنالیز و عنوان شود.

این پزشک فوق تخصص ICU در خصوص برگه ای که علت فوت را تزریق واکسن سینوفارم عنوان نموده و این موضوع که امضایش پای آن برگه است، شرح داد: این کاغذ گواهی فوت نیست و فرم انتقال و ارجاع متوفی به پزشکی قانونی است و هنوز برای این شخص گواهی فوت صادر نشده است و باتوجه به اینکه همراه بیمار مسئله واکسینه شدن متوفی را 5 روز قبل از فوت ایشان اعلام نموده بود، باید عوارض تزریق واکسن عینا به پزشکی قانونی گزارش داده می شد، البته علت مراجعه بیمار به بیمارستان ایست قلبی بوده است، ولی باتوجه به گفته همراه بیمار که از بروز عوارضی همچون ضعف و بی حالی بعد از تزریق واکسن در آن مرحوم خبر داده بود در این فرم این موضوع به پزشکی قانونی گزارش داده شده است.

آیا عوارض واکسن ها شایع هستند؟

این پزشک مراقبت های ویژه اضافه کرد: به هر حال واکسن کرونا با عوارضی همرا است و برای هر واکسنی عوارضی وجود دارد، اما آیا این عوارض شایع هستند؟ خیر این چنین نیست و آیا این بیمار به دلیل تزریق واکسن فوت شده است؟ هنوز معین نیست؛ در جهان واکسن ها عوارض معینی نظیر بروز حساسیت های مختلف در واکسن های مختلف دارند، اما به نمی رسد حداقل به طور مستقیم ایست قبلی آن هم 5 روز بعد از تزریق به واکسن مربوط باشد؛ اگر این اتفاق بلافاصله بعد از واکسن زدن رخ می داد باز موضوع فرق می کرد.

وی ضمن تاکید بر اینکه ادعای همراه بیمار مینی بر اینکه متوفی قبل از تزریق واکسن حالش خوب بوده و بعد از آن دچار ضعف و بی حالی شده است، باید توسط پزشکی قانونی آنالیز شود، گفت: تصمیم گیری جهت جواز فوت فقط و فقط با پزشکی قانونی است و در خصوص مرگ های زیر 24 ساعت در بیمارستان پزشک حق ندارد گواهی فوت صادر کند، مگر اینکه به پزشک قانونی اطلاع دهد، به ویژه در شرایطی که همراه بیمار اعلام کند که متوفی واکسن زده است؛ آیا ما می دانیم این شخص واقعا واکسن زده است؟، آیا می دانیم چه واکسنی تزریق نموده است؟ خیر، ما از این مسائل اطلاع دقیق نداریم و اینگونه مسائل باید به پزشکی قاونی ارجاع داده شوند.

این پزشک فوق تخصص در واکنش به تصویری که از پرونده بیمار در فضای مجازی منتشر شده است، اعلام کرد: فضای مجازی یک فضای فیک و غیر واقعی است و اینگونه مطالب از سوی اشخاصی منتشر می شوند که قصد ایجاد واکسن هراسی در جامعه را دارند و اشخاصی که پرونده شخصی این بیمار را بدون اجازه در فضای مجازی منتشر کردند، باید پاسخگو باشند و باید معین شود آن ها مستندات پرونده بیمار را از کجا آورده اند و حراست بیمارستان باید پاسخگو باشد و در این خصوص باید نظارت بیشتری صورت گیرد تا از سوء استفاده افرادی که از آب گل آلود ماهی می گیرند، جلوگیری شود.

وی متذکر شد: به هرحال همه واکسن هایی که در ایران استفاده می شوند، فاز 3 را گذرانده اند و مخصوصاً در خصوص سینوفارم که سازمان بهداشت جهانی هم آن را تایید نموده است و چنین عارضه ای در خصوص آن گزارش نشده است، ولی وزارت بهداشت می تواند مطالعاتی در این مورد انجام دهد تا عوارض احتمالی واکسن به صورت شفاف گزارش شود.

منبع: فرارو
انتشار: 30 خرداد 1400 بروزرسانی: 30 خرداد 1400 گردآورنده: sctm.ir شناسه مطلب: 1714

به "شایعه مرگ یک نفر با تزریق واکسن چینی در ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شایعه مرگ یک نفر با تزریق واکسن چینی در ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید