شناسایی دقیق خطر ابتلا به آلزایمر با آزمایش خون

به گزارش تیم علمی، به گزارش خبرنگاران به نقل از نیواطلس، یک آنالیز تازه در دانشگاه جان هاپکینز نشان می دهد تمرکز بعضی پروتئین های خاص در خون نشانه قطعی ابتلاء به آلزایمر در سال های بعد است و شناسایی زودهنگام وجود این پروتئین ها با انجام آزمایش خون جامع ممکن است.

شناسایی دقیق خطر ابتلا به آلزایمر با آزمایش خون

تا پیش از این از روش های دیگر مانند آنالیز چشم، آزمون بویایی و غیره هم به منظور تشخیص بیماری آلزایمر استفاده شده بود. اما یافته های این تحقیقات دقیق نبوده و لزوماً منجر به پیش بینی سریع ابتلاء به آلزایمر نمی شد. در عین حال آزمایش خون جامع جدید می تواند از چندین سال قبل به شناسایی آلزایمر یاری کند.

پروتئین هایی که با استفاده از آزمایش خون جدید قابل شناسایی هستند، تائو و آمیلوید نام دارند و فعالیت آنها منجر به تشکیل پلاک های سمی در مغز و ابتلاء به آلزایمر می گردد.

این تحقیق تازه با آنالیز بیش از 4800 نمونه خون افراد میان سال و مسن اجرا شده که از یک دهه قبل جمع آوری شده اند. وجود مقدار زیادی از این پروتئین ها در نمونه خون 38 نفر از این افراد باعث شده آنها پنج سال بعد به آلزایمر مبتلا شوند. محققان می گویند با توسعه این روش امکان پیش بینی ابتلای افراد به آلزایمر بین یک تا دو دهه زودتر وجود دارد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 31 خرداد 1400 بروزرسانی: 31 خرداد 1400 گردآورنده: sctm.ir شناسه مطلب: 1715

به "شناسایی دقیق خطر ابتلا به آلزایمر با آزمایش خون" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شناسایی دقیق خطر ابتلا به آلزایمر با آزمایش خون"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید