غرب به دنبال ایجاد درگیری بین روسیه و چین در آسیای مرکزی است

به گزارش تیم علمی، معاون رئیس مرکز تحلیلی یک کمربند، یک جاده با اشاره به روابط نزدیک و استراتژیک بین روسیه و چین گفت: کشورهای غربی در کوشش هستند تا با انتشار شایعات بین مسکو و پکن در منطقه درگیری ایجاد نمایند.

غرب به دنبال ایجاد درگیری بین روسیه و چین در آسیای مرکزی است

با تور چین سفری فراموش نشدنی را تجربه کنید.

به گزارش خبرنگار تیم علمی در بیشکک، سوی وی خون معاون رئیس مرکز تحلیلی یک کمربند، یک جاده در گفت وگو با رسانه های محلی از کوشش غرب برای ایجاد درگیری بین چین و روسیه در آسیای مرکزی اطلاع داد.

وی گفت: به تازگی در رسانه های غربی اطلاعات درباره درگیری و رقابت جدی بین چین و روسیه گسترش یافته و در قالب این مطالب برخورد منافع مسکو و پکن در آسیای مرکزی عنوان می شوند.

این کارشناس توضیح داد: به نظر من اقدامات رسانه های غربی تهدید جدی بر ادامه اجرایی پروسه یک کمربند یک جاده است.

وی خون خاطر نشان کرد: این اطلاعات کاملا غیرواقعی است و برای تکذیب آنها چند جواب قطعی داریم که در مرحله اول در تاریخ 9 می سال 2015 در شهر مسکو، ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه و شی سینگ پینگ رئیس جمهور چین توافقنامه همکاری استراتژیک بین اتحادیه مالی اوراسیا و کمربند مالی جاده ابریشم را امضا کردند و این سند پایه اصلی پروژه های مشترک 2 کشور می باشد.

این کارشناس اضافه نمود: در مرحله دوم، یک کمربند یک جاده پروژه مالی بدون همکاری های ژئوپلیتیک و نظامی است و هیچ کشوری در این جهت نباید از توسعه ارتباطات تجاری-مالی بترسد ضمن اینکه پکن از تمام کشورهای منطقه برای حضور در این پروژه دعوت می نماید و دلائلی برای ترس و چالش وجود ندارد.

وی خون توضیح داد: در مرحله سوم، در آسیای مرکزی عوامل بی ثباتی مختلف از جمله تهدیدات تروریستی وجود دارد در حالی که یک کمربند یک جاده به تقویت ثبات منطقه یاری خواهد نمود و برقراری ثبات در آسیای مرکزی در چارچوب منافع روسیه نیز می باشد.

این کارشناس گفت: در مرحله چهارم، جهتهای تجاری بسیاری که چین را به آسیای مرکزی متصل می نماید به قلمروی روسیه نیز وارد می شوند یعنی مسکو نیز از تقویت ارتباطات تجاری در این منطقه سود می برد.

وی خون ادامه داد: چین در آسیای مرکزی پروژه های مالی را راه اندازی می نماید زیرا در این منطقه هیچ مانعی برای تأسیس پایگاه های نظامی وجود ندارد و دولت روسیه نیز از این اقدامات محبت آمیز دارای اطلاعات کاملی می باشد.

کارشناس چینی توضیح داد: با توجه به عوامل ذکر شده اطلاعات درباره درگیری روسیه و چین در آسیای مرکزی شایعه ای توسط غرب است.

انتهای پیغام/.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 2 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sctm.ir شناسه مطلب: 354

به "غرب به دنبال ایجاد درگیری بین روسیه و چین در آسیای مرکزی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "غرب به دنبال ایجاد درگیری بین روسیه و چین در آسیای مرکزی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید