تور ارزان قطر: قیمت نخل ایرانی فروخته شده به قطر چند؟

به گزارش تیم علمی، بر اساس ارزش یابی انجام شده از سوی گمرک هر نفر نخل حدود 300 دلار فروخته شد. البته هر نخل از نخلداران بین 1 میلیون و 500 تا 3 میلیون و 500 خریداری شد.

تور ارزان قطر: قیمت نخل ایرانی فروخته شده به قطر چند؟

همراه ما باشید و با تور ارزان قطر از مروارید خلیج فارس دیدن کنید و زیبایی های شهر دوحه را در خاطراتتان ثبت کنید.

به گزارش ایلنا به نقل از رییس انجمن خرما، محسن رشید فرخی با بیان اینکه صادرات نخل با هر عنوانی از اساس اشتباه بود، گفت: نخل جزو سرمایه های ملی کشور محسوب می گردد از این رو من بازگشت آن ها را با هر عنوانی به فال نیک می گیرم و امیدوارم پفراینده این مسئله همین جا با هر مقدار ضرر و زیانی که به منابع طبیعی و محیط زیست کشور وارد شده است بسته گردد.

عضو هیات رییسه اتاق بازرگانی استان کرمان، با بیان اینکه دیگر این نخل ها قامت راست نخواهند کرد، اضافه کرد: ممکن است درصدی از این نخل ها نجات پیدا نمایند، اما این احتمال بسیار کم است چراکه مدت زمان زیادی از ریشه خارج شدند و در گمرکات ایران و قطر بلاتکلیف ماندند.

وی درباره علت عودت نخل ها از قطر، گفت: گواهی های بهداشت این نخل ها از سوی قطر تایید نشده است آن ها بر این باورند که در گواهی های بهداشت نخل ها تغییراتی اعمال شده و روی آن ها دست برده است. هنوز تعیین نشده است که گواهی ها بهداشتی برچه اساسی و با چه نظارتی صادر شده اند.

به گفته رشید فرخی، قطر میزبان مسابقات جام جهانی فوتبال 2022 است از این رو آن ها باهدف تزیین شهر ها و استادیوم ها اقدام به خرید نخل از ایران کردند. حال که این موضوعیت برای آن ها به خاتمه رسیده است امیدواریم که این مسئله آخرین پفراینده فروش نخل باشد.

این فعال مالی با اشاره به وسعت دایره نفوذ انجمن ملی خرما، گفت: این روز ها انجمن در دورترین روستا های کشور که خرما فراوری می گردد حضور فعال دارد و اگر بار دیگر شاهد این موارد باشیم به عنوان مدعی العموم ورود خواهیم کرد و حرفی برای گفتن خواهیم داشت.

بنا به اظهارات رشید فرخی، بر اساس ارزش یابی اجرا شده از سوی گمرک هر نفر نخل حدود 300 دلار فروخته شد. البته هر نخل از نخلداران بین 1 میلیون و 500 تا 3 میلیون و 500 خریداری شد. وی توضیح داد: من به عنوان فعال این حوزه بسیار متاسف شدم که سرمایه های ملی با این قیمت خرید و فروش شد.

رشید فرخی با اشاره به ورود به موقع مسئولان وزارت جهاد کشاورزی، اضافه کرد: معاونت باغبانی وزارت جهاد کشاورزی این مسئله را تکذیب نکرد و خاطر نشان کرد که با نظارت بیشتر آن را دنبال کرد. این در حالی است که بسیاری از مسئولان محلی در ابتدای رسانه ای شدن این خبر آن را تکذیب و انکار کردند.

وی در ادامه توضیح داد: خروج نخل ها اگر ادامه داشته باشد در نهایت در مقدار فراوری و صادرات خرما در کشور تاثیر مستقیم برجای خواهد گذاشت از این رو باید این فرایند متوقف گردد.

رییس انجمن ملی خرما توضیح داد: ما باید شرایط را برای توسعه صادرات فراهم کنیم اولین پیش شرط توسعه صادرات داشتن اقتصاد پایدار است.

فعالان مالی از تصمیم گیری های مسئولان باخبر نیستند و نمی دانند فردا اراده تصمیم گیران به کدام سمت خواهد رفت همین سردرگمی های مالی تاثیر مستقیم خود را در صادرات گذاشته است. پس با ثابت کردن ارزش پولی خود باید زمینه توسعه صادرات را فراهم کنیم.

این فعال مالی عربستان را به عنوان رقیب جدی ما در فراوری خرما معرفی کرد و اضافه کرد: پاکستان در فراوری خرما نمی توان رقیب جدی ما باشد، تعداد نخل های پاکستان جزیی است و خرمای آن ها کیفیت لازم را ندارد و نامرغوب است از این رو این کشور نمی تواند برای ما مشکل ساز باشد.

به گفته وی، کشور های حوزه اوراسیا، هند، چین و اروپا جزو کشور های هدف صادراتی ما محسوب می شوند.

رشیدفرخی ابراز امیدواری کرد که در امسال بتوان بالای 20 درصد از مجموع یک میلیون و 200 هزار تن خرمای فراوری شده را صادر کنیم اگر چنین رقمی محقق گردد ارزآوری خرما برای بین 300 تا 400 میلیون دلار خواهد شد.

این فعال مالی بابیان اینکه تحریم ها فرایند صادرات را سخت نموده است و بازار های هدف ما را تغییر داده است، توضیح داد: در بحث حمل و نقل با مسائل جدی روبرو هستیم و کرایه ها به شدت بالا رفته است بعلاوه بازگشت پول برای صادرنمایندگان سخت شده و آن ها با غیرت کار می نمایند چراکه بسیاری از روابط مالی خود را با دیگر کشور ها از دست دادند.

منبع: فرارو
انتشار: 13 آذر 1400 بروزرسانی: 13 آذر 1400 گردآورنده: sctm.ir شناسه مطلب: 1931

به "تور ارزان قطر: قیمت نخل ایرانی فروخته شده به قطر چند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور ارزان قطر: قیمت نخل ایرانی فروخته شده به قطر چند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید