فهرست کامل تجهیزات دیابت که یک فرد مبتلا باید داشته باشد

به گزارش تیم علمی، بیماری دیابت (Diabetes) یا مرض قند یکی از شایع ترین بیماری های مرتبط با غدد درون ریز بدن است که در اثر گروهی از اختلالات متابولیک پیش می آید. وجود نقص در ترشح انسولین یا اختلال عملکرد آن در بدن باعث ایجاد دیابت می گردد. وقتی مقدار گلوکز، یا همان قند خون، در بدن افزایش پیدا کند سلامت بدن با مسائل جدی روبه رو می گردد. برای جلوگیری از ایجاد این مسائل و مدیریت بیماری از وسایل و ابزارهای خاصی که در دسته تجهیزات دیابت قرار می گیرند، استفاده می گردد.

فهرست کامل تجهیزات دیابت که یک فرد مبتلا باید داشته باشد

این وسایل به شما یاری می نمایند علائم حیاتی مربوط به این اختلال را به خوبی مشاهده و دنبال کنید و در زمان های لازم سطح قند خون بدن را متعادل کنید. بعلاوه برخی از ابزارهای ساده به شما در محافظت از اندام ها و جلوگیری از بروز زخم یاری می نماید. در این مطلب از خبرنگاران مگ قرار است با فهرست کاملی از تجهیزات دیابت آشنا شوید. پس اگر خودتان یا فردی در خانواده به یکی از انواع دیابت مبتلا هستید حتما این مطلب را تا آخر بخوانید.

فهرست تجهیزات دیابت ضروری

در این فهرست 12 دستگاه، ابزار و وسایل ضروری برای افراد مبتلا به دیابت معرفی شده است. وجود این وسایل در خانه هر فرد مبتلا به دیابت ضروری است و در سفرها هم باید حتما این وسایل را با خود به همراه داشته باشد. پس اگر خودتان یا شخصی در خانواده تان به دیابت مبتلا است همین امروز برای خرید تجهیزات دیابت به صورت کامل اقدام کنید.

1. دستگاه تست قند خون

دستگاه تست قند خون مهم ترین ابزار در فهرست تجهیزات دیابتی است. این دستگاه 3 نوع مختلف دارد که هر کدام به روشی خاص به مقدار گیری و سنجش اندازه قند خون می پردازند.

دستگاه تست قند خون تهاجمی یا نواری

یکی از متداول ترین انواع دستگاه خون همین دستگاه های نواری است. دقت بسیار بالایی دارد و با ایجاد برش در نوک انگشت، می تواند اندازه قند موجود در خون را مقدار گیری کند. استفاده از این دستگاه به بزرگسالان توصیه می گردد چون فرآیند تست برای بچه ها می تواند دردناک و آزاردهنده باشد.

دستگاه تست قند خون غیرتهاجمی یا بدون نوار

سنجش قند خون در این دستگاه ها به وسیله یک سنسور انجام می گردد و احتیاج به ایجاد خراش روی پوست نیست. به همین علت است که استفاده از آن را برای بچه ها مبتلا به دیابت توصیه می نمایند چون برای مقدار گیری، هیچ گونه درد و سوزشی احساس نمی نمایند.

دستگاه تست قند خون CGM یا مداوم

این مدل مثل یک دستبند روی مچ بسته می گردد و به طور مداوم و به وسیله سنسورهایی که دارد، اندازه قند خون فرد را مقدار گیری می نماید. طبیعتا قیمت بیشتری نسبت به دو مدل دیگر دارد و هزینه تعمیر و نگهداری آن هم بالا است.

2. دستگاه فشارسنج

افزایش فشار خون در افراد مبتلا به دیابت می تواند بسیار خطرآفرین باشد. این افزایش، حتی به اندازه کم، خطر بروز حمله قلبی و سکته مغزی را به شدت افزایش می دهد. بعلاوه بالا بودن فشار خون ریسک ابتلا به بیماری های کلیوی را در این افراد بالا می برد. پس حتما باید روزانه حداقل در 2 نوبت اندازه فشار خون فرد مبتلا به دیابت مقدار گیری گردد.

3. نوار تست قند خون

نوار تست قند خون در دستگاه های تست تهاجمی یا نواری کاربرد دارد. بعد از اینکه پوست شما به وسیله سوزن دستگاه خراشیده شد، مقداری خون از زیر پوست خارج و مستقیم روی این نوار ریخته می گردد. تمام سطح نوار تست با ماده شیمیایی به نام گلوکز اکسیداز (Glucose Oxidase) پوشیده شده و بلافاصله با گلوکز خون واکنش نشان، اسید گلوکونیک (Gluconic Acid) فراوری می نماید. دستگاه طی این فرآیند می تواند اندازه قند خون شما را آنالیز و معین کند. اندازه قند خون نرمال برای افراد مبتلا به دیابت باید کمتر از 180 باشد. پس کیفیت نوار تست قند خون بسیار مهم است، چون هرچه با کیفیت تر باشد دقت مقدار گیری بالاتری هم دارد.

4. سوزن تست قند خون

سوزن تست قند خون همان سوزنی است که دستگاه تست تهاجمی به وسیله آن روی پوپست خراش ایجاد می نماید. این تجهیزات پزشکی دیابتی هم مثل نوار تست قند خون یکبار مصرف است. پس باید همواره یک بسته سوزن مناسب داشته باشید.

5. سرنگ انسولین

مصرف انسولین برای بیماران مبتلا به دیابت نوع 1 نقش حیاتی دارد و باید به صورت منظم آن را تزریق نمایند. تزریق این هورمون هم به وسیله سرنگ های مخصوص انسولین انجام می گردد. این سرنگ ها در دو نوع یکپارچه و سر جدا فراوری می شوند. تزریق انسولین با سرنگ یکپارچه بدون درد انجام می گردد اما تزریق با سرنگ سر جدا، که ظاهری شبیه به سرنگ های معمولی دارد، با درد همراه است.

6. قلم سوزنی انسولین

قلم انسولین یا Insulin Pen دستگاهی مخصوص تزریق انسولین است که از قبل پر شده و در زمان احتیاج فقط باید عمل تزریق را انجام دهید. این محصول از جدیدترین تجهیزات دیابتی به شمار می آید که کار تزریق را بسیار آسان نموده است. قلم های انسولین در دو نوع یکبار مصرف و چندبار مصرف فراوری می شوند. همانطور که از نام قلم انسولین یکبار مصرف معین است بعد از تزریق باید دور انداخته گردد. اما قلم چندبار مصرف انسولین با کارتریج های انسولین شارژ می گردد و می توانید بارها از آن بهره ببرید. سهولت استفاده از این ابزار نسبت به سرنگ باعث محبوبیت آن شده است.

7. سوزن قلم انسولین

همانطور که اشاره کردیم قلم انسولین چندبار مصرف قابلیت شارژ شدن دارد و می توانید بارها از آن بهره ببرید. اما برای رعایت نکات بهداشتی حتما باید بعد از هر بار تزریق سوزن آن تعویض گردد. پس اگر قرار است از قلم انسولین بهره ببرید، حتما به اندازه کافی سوزن قلم انسولین هم به همراه داشته باشید.

8. کیف خنک نگهدارنده دارو

نگهداری انسولین شرایط خاصی دارد و باید حتما در فضای خنک نگهداری گردد. وقتی در خانه هستید مسئله ای برای خنک نگه داشتن انسولین وجود ندارد اما وقتی به سفر می روید یا قرار است ساعت های زیادی بیرون از خانه به سر ببرید و انسولین هم به همراه داشته باشید، امکان خنک نگه داشتن آن را ندارید. یکی از تجهیزات دیابت کاربردی، کیف خنک نگهدارنده دارو است.

داخل این کیف ها با پک های ژل سرد شونده پر شده است و وقتی در فریزر قرار بگیرد می تواند سرما را به خود جذب کند. شما می تونید به راحتی اندازه مورد احتیاج انسولین روزانه تان را در این کیف ها قرار دهید و با خود همراه داشته باشید. فقط این نکته را نباید فراموش کنید که با توجه به نوع ژل استفاده شده مدت زمان خنک ماندن کیف بیرون از فریزر فرق دارد. پس حتما در زمان خرید این مورد را آنالیز کنید.

9. جوراب دیابت

اندازه بالای قند خون روی سیستم ایمنی بدن تاثیر منفی دارد و می تواند عملکرد آن را مختل کند. به همین علت است که افراد دیابتی باید به شدت مراقب بدن خود باشند که دچار خراشیدگی و آسیب نگردد. یکی از تجهیزات دیابت که می تواند مانع از ایجاد زخم گردد جوراب دیابت است. این جوراب ها ساختار خاصی دارند که بدون ایجاد فشار روی پا می توانند از آن محافظت نمایند.

10. پماد زخم دیابت

از آنجایی که وجود زخم در بیماران دیابتی بسیار خطرناک است، پس باید برای ترمیم و بهبود زخم ها از روشی سریع تر از روشی سریع تر استفاده کرد. انواع پماد زخم دیابت با مواد مختلفی که در فرمولاسیون خود دارند، می توانند روند بهبود زخم را سریع نمایند و قبل از اینکه زخم عمیق گردد آن را ترمیم نمایند.

11. کرم ضد آفتاب

شاید باورش سخت باشد اما کرم ضد آفتاب یکی از تجهیزات دیابت ضروری است. قرار گرفتن در معرض نور خورشید بدون محافظت می تواند به راحتی پوست را خشک و شنماینده کند. بعلاوه آفتاب سوختگی باعث ایجاد تاول روی پوست می گردد و تمام این اتفاقات منجر به ایجاد زخم های سطحی یا عمیق در بدن فرد مبتلا به دیابت می گردد. پس حتما قبل از خروج از خانه پوست خود را با یک کرم ضد آفتاب با SPF بالا بپوشانید تا از بروز آسیب های ناخواسته جلوگیری کنید.

12. ظرف یادآور و نگهدارنده دارو

آخرین مورد در فهرست تجهیزات دیابت که در این مطلب به شما معرفی می کنیم ظرف نگهدارنده و یادآور دارو است. فرد مبتلا به دیابت مممکن است داروهای مختلفی مثل قرص گلوکوز و گلوکاگان یا مکمل های دارویی مصرف کند. مصرف این داروها برای این افراد بسیار ضروری است پس ضروری است که طبق یک برنامه منظم و بدون فراموشی مصرف گردد. این ظرف ها به فرد مبتلا یاری می نماید که وعده های دارویی خود را فراموش ننموده و در هر نوبت به اندازه کافی دارو مصرف کند.

سخن آخر

فروش تجهیزات دیابت در فروشگاه های پزشکی و داروخانه ها انجام می گردد، اما برای اینکه بتوانید همه این وسایل را به صورت یکجا تهیه کنید پیشنهاد می کنیم که به بخش ابزار سلامت در فروشگاه خبرنگاران سر بزنید و بعد از آنالیز تمام محصولات بازار، برترین گزینه ها را به فهرست خرید خود اضافه کنید.

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 20 آبان 1402 بروزرسانی: 20 آبان 1402 گردآورنده: sctm.ir شناسه مطلب: 2352

به "فهرست کامل تجهیزات دیابت که یک فرد مبتلا باید داشته باشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فهرست کامل تجهیزات دیابت که یک فرد مبتلا باید داشته باشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید