مالیات گیری سنتی و سلیقه ای از ضعف های نظام مالیاتی

به گزارش تیم علمی، عضو هیئت علمی گروه اقتصاد دانشگاه بوعلی سینا با بیان اینکه مالیات گیری سنتی و سلیقه ای یکی از ضعف های مالیاتی کشور است، اظهار کرد: مالیات گیری در کشور باید از روش سنتی، خارج و ساختارها و ظرفیت های جدید مالیاتی شناسایی گردد.

مالیات گیری سنتی و سلیقه ای از ضعف های نظام مالیاتی

دکتر اکبر خدابخشی در گفت وگو با تیم علمی با بیان اینکه برای ایجاد ساختار مالیاتی باید برنامه ریزی داشت، توضیح داد: برای اینکه از درآمد نفتی فاصله بگیریم باید در طول دو دهه مالیات ها را پایدار نموده و ضعف ها رفع شود.

خدابخشی با تأکید بر ایجاد شفافیت مالیاتی در کشور، اضافه کرد: متأسفانه برخی افراد و شرکت ها به راحتی فرار مالیاتی دارند که شناسایی نشده و نمی شوند و یا اینکه ذی نفوذ هستند در حالیکه اگر عدالت مالیاتی برای همه شرکت ها ایجاد شود می تواند به مالیات نظم دهد و درآمد خوبی داشته باشد.

این اقتصاددان یکی از الزامات اداره کشور با مالیات را برنامه ریزی برای کناره گیری از درآمدهای نفتی دانست و اظهار داشت: متأسفانه از درآمدهای نفتی به روش های مختلف سوءاستفاده شده است به طوریکه دولت ها نمی خواهند از این درآمد برای هزینه های خود کنار بکشند.

دولت ها باید هر سال 5 درصد درآمد نفتی را کاهش دهند

وی با تأکید بر اینکه باید برنامه ای برای مکلف کردن دولت در کاهش درآمد نفتی تدوین شود، عنوان نمود: باید سهم درآمد نفت را از بودجه کشور کاهش دهیم و دولت ها متعهد شوند که درآمد نفتی خود را برای هر سال 5 درصد کاهش دهند و مالیات متناسب را جایگزین نمایند و مجلس نیز بر این موضوع نظارت داشته باشد.

خدابخشی با اشاره به اینکه درآمد نفتی باید به حداقل خود برسد، ادامه داد: ریشه اصلی اینکه به درآمد نفتی وابسته ایم همین است که دولت ها نمی خواهند این درآمدها کاهش یابد.

عضو هیئت علمی دانشگاه بوعلی سینا با بیان اینکه در بحث درآمدهای نفتی، چسبندگی برای دولت وجود دارد، اضافه کرد: عوامل بازدارنده ای وجود دارد که نمی گذارد درآمدهای نفتی و هزینه های دولت کاهش یابد اما باید سازوکاری برای آن تعریف شود و به مالیات روی بیاوریم.

این اقتصاددان با اشاره به اینکه دولت ادعا دارد سال جاری درآمدهای مالیاتی کشور بیشتر شده است، یادآور شد: هر زمان که درآمد نفتی کشور کم شده عوامل سیاسی موجب کاهش درآمد نفتی شده و این خواسته دولت ها نبوده است و تا زمانی که یک مبنای مالیاتی خوب شناسایی نشود نمی توان مالیات را افزایش داد.

وجود 30 تا 40 درصد فرار مالیاتی در ارزش اضافه کرده

خدابخشی با تأکید بر اینکه بیش از 30 تا 40 درصد فرار مالیاتی در ارزش اضافه کرده وجود دارد، درباره شناسایی ظرفیت های جدید مالیاتی گفت: کسب وکارهای الکترونیکی می تواند پایه جدید مالیاتی محسوب شود به طوریکه اسنپ ها و استارتآپ های دیگر می توانند پایه های مالیاتی باشند و سازوکاری برای اخذ مالیات از این کسب وکارها تعریف شود.

وی با بیان اینکه این افراد بدون اینکه مالیات پرداخت نمایند به سود کلانی می رسند، عنوان نمود: زمانی که مجوز یک استارت آپ داده می شود برنامه ریزی برای اینکه چگونه مالیات اخذ شود انجام گیرد.

عضو هیئت علمی دانشگاه بوعلی سینا با اشاره به اینکه در کشورهای دیگر با برنامه ریزی و سازوکاری معین مالیات گیری انجام می شود، اعلام کرد: الان به صورت سلیقه ای و بعضاً با اشکالات حقوقی انجام می شود.

وی درباره تأثیر تحریم ها بر کاهش درآمدهای نفتی با تأکید بر اینکه تجربه ثابت نموده هر زمان به اجبار درآمد نفتی کاهش یافته دولت برای آنچه از دست داده صادرات نفت را افزایش می دهد، ادامه داد: مقابله با جنگ اقتصادی همین است که ما امروز منابع درآمدی دیگری که داریم را برنامه ریزی کنیم و درآمد نفتی را به شکل پلکانی کاهش دهیم.

خدابخشی با اشاره به اینکه با وجود تحریم های گذشته درآمد نفتی کشور به 50 درصد نرسید، توضیح داد: دولت بودجه سال جاری را با قیمت 50 دلار برای هر بشکه نفت بسته در حالیکه از ابتدای سال هر بشکه نفت را به 70 دلار می فروشد.

دولت کاهش صادرات نفت را با قیمت جبران می نماید

وی با بیان اینکه دولت کاهش صادرات نفت را با قیمت جبران می نماید، اضافه کرد: دولت باید درآمد نفتی خود را کاهش دهد و اگر سالانه 3 تا 2 درصد درآمد نفتی کاهش یابد کمتر از 20 سال در چاه های نفت بسته خواهد شد.

این اقتصاددان در پاسخ به این سوال که مالیات گیری در کشور ما با چه مسائلی روبرو است، اظهار داشت: مسائل مالیات در کشور ما به دو بخش مردم و مسئولان برمی شود که مسئولان باید جسارت یک قانون گذاری برای شفافیت و اطلاع از منابع درآمدی مردم داشته باشند.

باید سازوکاری برای ثبت درآمد و معاملات در کشور وجود داشته باشد

وی اعلام کرد: باید سازوکاری برای ثبت درآمد و معاملات در کشور وجود داشته باشد و پایه های مالیاتی جدید ثبت شود به طوریکه ظرفیت ها و افرادی که باید مالیات پرداخت نمایند شناسایی شوند.

عضو هیئت علمی دانشگاه بوعلی سینا با اشاره به اینکه علاوه بر مالیات از سیاست های یارانه ای استفاه شود، تأکید کرد: افرادی از یارانه و سوبسید بالا استفاده می نمایند که باید مدیریت شوند.

وی با تأکید بر اینکه سوبسیدهایی که پرداخت می شود عادلانه نیست، یادآور شد: در کشور ما افرادی وجو دارند که به راحتی از سوبسید استفاده می نمایند در حالیکه دولت می تواند با برنامه ریزی سوبسیت ها را مدیریت کند. در حال حاضر سوبسید به افراد پردرآمد تعلق می گیرد در حالیکه باید برای اقشار کم درآمد باشد؛ مثلا در موضوع یارانه ها باید دولت یارانه افراد با درآمد بالا را قطع کند.

وی درباره سازوکار مالیات گیری در کشورهای دیگر، اذعان کرد: هر کشوری متناسب با ساختار خود باید مالیات گیری کند چرا که فضای کسب وکار کشورها مختلف است به طور مثال در کشور ما ساخت وساز به راحتی و بدون پرداخت مالیات انجام می شود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 29 بهمن 1397 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sctm.ir شناسه مطلب: 78

به "مالیات گیری سنتی و سلیقه ای از ضعف های نظام مالیاتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مالیات گیری سنتی و سلیقه ای از ضعف های نظام مالیاتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید