متن نامه چین به شورای امنیت درباره حمایت از برجام؛ مخالفت پکن با تمدید تحریم تسلیحاتی ایران

به گزارش تیم علمی، وزیر خارجه چین در هفته گذشته نامه ای درباره برنامه هسته ای ایران به دبیرکل سازمان ملل و شورای امنیت ارسال کرد.

متن نامه چین به شورای امنیت درباره حمایت از برجام؛ مخالفت پکن با تمدید تحریم تسلیحاتی ایران

با ما همراه باشید و با تور چین ارزان از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از رادیو بین المللی چین، وانگ یی وزیر امور خارجه چین روز دوشنبه 18 خرداد (7 ژوئن) به آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل و نیکولاس ده ریویر نماینده فرانسه در سازمان ملل و ریاست دوره ای شورای امنیت، نامه ای را درباره برنامه هسته ای ایران ارسال کرد و خواهان توزیع آن به عنوان سند رسمی میان اعضای شورای امنیت شد.

وانگ یی در نامه خود نوشته است: توافقنامه برجام در خصوص مساله هسته ای ایران با قطعنامه شماره 2231 شورای امنیت سازمان ملل منطبق است و نتیجه مهم دیپلماسی چند جانبه و عنصر اصلی سیستم منع گسترش سلاح های هسته ای بین المللی به شمار می آید. آمریکا به طور یک جانبه از برجام خارج شده و تحریم های یک جانبه غیرقانونی علیه ایران را از سر گرفته و این عملکرد با توافقنامه و قطعنامه شماره 2231 شورای امنیت نقض نموده است. ما از ایالات متحده می خواهیم که از تحریم های یک جانبه و مدیریت درازدستانه که هیچ پایه و اساسی در حقوق بین المللی ندارد صرف نظر کند و به جهت صحیح یعنی پیروی از برجام و قطعنامه شورای امنیت بازگردد و به اتفاق طرف های دیگر، برای حفظ سیستم بین المللی منع گسترش سلاح های هسته ای و صلح و ثبات خاورمیانه کوشش کند.

وانگ یی گفت: چین قاطعانه از اعتبار قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل و برجام حراست می نماید و با اقدام آمریکا در کوشش برای تصویب تمدید تحریم تسلیحاتی علیه ایران در شورای امنیت موافقت نخواهد نمود و بر آن است که کلیه مفاد قطعنامه شماره 2231 شورای امنیت از جمله قسمت مربوط به موضوع تحریم تسلیحاتی باید با دقت به اجرا گذاشته گردد. آمریکا با خروج از برجام، دیگر بخشی از این توافقنامه نیست و حق ندارد از شورای امنیت بخواهد ساز و کار ماشه مبنی بر ازسرگیری سریع تحریم ها را فعال کند.

وانگ یی در این نامه اظهار داشت: حفظ و اجرای برجام تنها راه صحیح برای حل مسئله هسته ای ایران است و اولویت اصلی کنونی، پیروی از اصل عملیات گام به گام و برابر و پیش رفتن به سوی ازسرگیری اجرای کامل برجام توسط ایران درکنار تضمین منافع مالی این کشور و برقراری مجدد توازن بین تعهدات و اختیارات برجامی است. چین برای حفظ برجام و قطعنامه شورای امنیت و چندجانبه گرایی و پیش رفتن به سوی حل موضوع هسته ایران به روش سیاسی، با طرف های مختلف و جامعه بین المللی همکاری خواهد نمود. در عین حال، ما همچنین از حقوق و منافع مشروع خود قاطعانه دفاع خواهیم کرد.

در تاریخ 14 ژوئیه سال 2015، ایران با چین، آمریکا، روسیه، انگلیس، فرانسه و آلمان و اتحادیه اروپا به توافقی جامع درباره برنامه هسته ای رسید. در بیستم همان ماه، شورای امنیت سازمان ملل متحد قطعنامه شماره 2231 را به منظور تایید این توافقنامه تصویب کرد.

در ماه مه 2018، آمریکا از برجام خارج شد. اخیراً محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران خطاب به دبیر کل سازمان ملل متحد تأکید کرد که آمریکا از برجام خارج شده و بنابراین، دیگر در خصوص قطعنامه 2231 شورای امنیت حق اظهار نظر ندارد.

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه نیز با ارسال نامه ای به دبیر کل سازمان ملل و رئیس دوره ای شورای امنیت آمریکا را به ایجاد تنش با ایران و نقض برجام و قطعنامه شماره 2231 محکوم نموده است. انگلیس، فرانسه، آلمان و اتحادیه اروپا نیز بیانیه مشترکی صادر و تأکید کردند که آنها به کوششهای خود به منظور حفظ برجام ادامه خواهند داد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 19 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sctm.ir شناسه مطلب: 1108

به "متن نامه چین به شورای امنیت درباره حمایت از برجام؛ مخالفت پکن با تمدید تحریم تسلیحاتی ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "متن نامه چین به شورای امنیت درباره حمایت از برجام؛ مخالفت پکن با تمدید تحریم تسلیحاتی ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید