معرفی بازار قیصریه اصفهان

به گزارش تیم علمی، بازار قیصریه اصفهان

اصفهان یکی از پر گردشگرترین شهرهای ایران است که آثار تاریخی و تماشای بسیاری را در خود جای داده است و از آن جا که این شهر پر قدمت است، شاهکارهای تاریخی زیادی دارد. این شهر در دوران مختلف مامن حکومت پادشاهان به خصوص پادشاهان صفوی بوده است و در نتیجه بیشتر بناهایی تاریخی این شهر مربوط به دوران صفویان است، بناهایی که معماری آن ها هر گردشگری را به حیرت وا می دارد. به همه این دلایل هر ساله گردشگر های داخلی و خارجی زیادی از این شهر تماشا می نمایند و آثار آن را تحسین می نمایند. در این نوشتار از خبرنگاران می خواهیم دوباره سفر به اصفهان کنیم و یکی دیگر از بناهای تاریخی آن را به شما معرفی کنیم این بار سراغ بازار قیصریه اصفهان می رویم که یکی از زیباترین بازارهای قدیمی دنیا محسوب می گردد. با خبرنگاران همراه شوید:

معرفی بازار قیصریه اصفهان

بازار قیصریه جز بازارهای تاریخی و از معروف ترین و مشهورترین بازرهای ایران است که بخش های مختلفی را در برمی گیرد. همان طور که مطمئنا می دانید از سوغات اصفهان صنایع دستی جالب و تماشای آن است که واقعا هر گردشگری در سفر خود به این شهر تماشای باید از آن ها خریداری کند و قطعا از برترین جاهای شهر اصفهان برای خریدن این صنایع دستی زیبا، همان بازار قیصریه اصفهان است.

اگر چه از آن دوران زمان زیادی گذشته است اما هنوز هم اگر به این بازار بروید می توانید شکوه و جلال زیادی که در گذشته داشته است را حس کنید، جالب این که این بازار در دوران صفویه از مجلل ترین مرکزهای خرید بوده است و هنوز هم همان رونق را کم و بیش دارد. بازار قیصریه از سر در قیصریه آغاز می شود و در ادامه به بازارهای دیگری مثل بازار چیت سازها و بعد بازار دارالشفا می رسد. بازار بزرگ سرپوشیده شهر اصفهان طولانی است و چندین کیلومتر است و هر بخش آن مخصوص فروش چیزی است، البته در این بازار فقط کالا به فروش نمی رسد بلکه فراوری هم می شود و بازار قیصریه اصفهان هم قسمتی از آن است.

همان طور که در بالا هم گفته شد، قدمت این بازار به دوران صفویان می رسد و در آن موقع از رونق خاصی برخوردار بوده است و کالاهایی مثل پارچه و انواع فرش های گران قیمت در آن به فروش می رسیده است. رونق این بازار به مقدار ای بود که حتی شرکت های خارجی هم در آن حجره داشتند. امروزه در این بازار مغازه هایی دیده می شود که از دوران تا به امروز فقط یک کالای خاص را به فروش رسانده اند و از این لحاظ تغییری در کار خود نداشته اند، حتما برایتان جالب است تماشا مغازه هایی که 400 سال است یک کالا خاص را به فروش می رسانند.

کمی بیشتر از بازار قیصریه اصفهان

باازار قیصریه در ضلع شمالی میدان امام اصفهان واقع است و سرتاسر آن با نقش و نگارهای منحصر بفردی از دوران صفویه منقوش شده است. سر در این بازار، قوسی شکل است و به نقاشی های منظم، مجلل و زیبایی تزیین شهده است که البته امروزه دیگر شکوه و رنگ و لعاب گذشته را ندارد و کمی رنگ باخته است. این بازار در فاصله سال های 1011 تا 1029 هجری قمری ساخته شده است و نمونه ای از برترین آثاری است که چه به لحاظ تاریخ و چه به لحاظ معماری، از آن دوران بر جای مانده است.

جهانگردان خارجی ای که از شهر اصفهان تماشا نموده اند و بازار قیصریه اصفهان را دیده اند درباره آن گفته اند:

بازار قیصریه منظره واقعا زیبایی دارد و در بخش هایی به صورت قرینه درست شده است که قرینه آن همان بازار عباسی است.

به سر در این بازار سر در قیصری می گویند و مطابق انتظار، نام آن را از روی همان بازار برداشته شده است. به طور کلی قیصریه به راسته ای در بازار گفته می شود که در آن کالاهای سبک و گران قیمت به فروش می رسد. این کالاها به وسیله بازرگانان ثروتمند ساخته می شده است.

معماری بازار قیصریه اصفهان

بازار قیصریه شهر اصفهان، نه تنها از بزرگ ترین و قدیمی ترین بازارهای این شهر است بلکه از زیباترین بازارهای قدیمی جهان هم محسوب می شود. در وسط این بازار محوطه بزرگ گنبدی شکلی وجود دارد که گنبد زیبای آن مشهور است. در غرب بازار هم کاروانسرایی زیبا به چشم می خورد که دو طبقه دارد و در دو طبقه آن حدو د 148 حجره وجود دارد. در شرق این بازار ضرابخانه ای به چشم می خورد که در حال حاضر به تجارت خانه تبدیل شده است و در آن اقلام مختلفی مثل انواع اقسام پارچه ها، قلمکاری های اصفهانی و کالاهایی این چنینی به فروش می رسد.

وصف بازار قیصریه اصفهان را از زبان جهانگردان معروفی مثل شاردن شنیده ایم که علت نام گذاری این بازار را به قیصریه، شباهت آن به قیصریه در ترکیه امروزه می دانند. اما یکی از قدیمی ترین این توصیف ها برمی شود به توصیفی که در کتاب رساله محاسن اصفهان آمده است.

منبع: الی گشت
انتشار: 6 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 6 اردیبهشت 1401 گردآورنده: sctm.ir شناسه مطلب: 2079

به "معرفی بازار قیصریه اصفهان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معرفی بازار قیصریه اصفهان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید