پیشنهاد تهاتر برنج پاکستانی با برق قابل اجرا نیست

به گزارش تیم علمی، وزیرصمت از پیشنهادی واردات برنج در مقابل صادرات برق با پاکستان خبر داده و گفته است؛ این طرح منتظر تصویب از سوی پاکستان از جمله بانک مرکزی این کشور است.

پیشنهاد تهاتر برنج پاکستانی با برق قابل اجرا نیست

از وبسایت ویکی پدیا دیدن نمایید.

علی رضا رزم حسینی ابراز تمایل مقامات پاکستانی به برقراری روابط تجاری با ایران در قالب تهاتر از جمله دستاوردهای مذاکرات دولتمردان دو کشور از آغاز تحریم ها علیه ایران دانسته است.

به گفته کارشناسان هر چند در حال حاضر بخشی از تجارت بین ایران و پاکستان و برخی دیگر از کشورهای منطقه به همین ترتیب دنبال می شود اما با نمی توان آن را به تمام کالاها و همه کشورها تعمیم داد.

مسیح کشاورز، دبیر انجمن واردکنندگان برنج ایران با بیان اینکه اولین بار نیست که ما به پاکستان تهاتر برنج با برق را پیشنهاد می دهیم، اظهار کرد: 3 سال پیش هم جلساتی با پاکستانی ها برای تهاتر برنج داشتیم که به دلیل عدم همکاری بانک های آن کشور به نتیجه نرسید. در آن زمان نیز طرف پاکستانی به رغم قول های که داد هیچگاه زمینه های لازم برای این تهاتر را آماده نکرد.

کشاورز یکی از اصلی ترین مسائل با طرف پاکستانی را مربوط به عدم همکاری بانک های آن کشور عنوان نمود.

وی اضافه کرد: عدم همکاری بانک های پاکستانی موجب شده پای شرکت های مالی غیرقابل اعتماد به تهاترها باز شود.

به گفته کشاورز؛ اعتماد به شرکت های مالی در شرایط تحریم سخت است چراکه آن ها از ما می خواهند بهای کالا را در اختیارشان قرار دهیم تا در کشور مقصد اقدام به پرداخت به طرف تجاری کنند، در حالی هیچ ضمانت معتبری وجود ندارد پول تجار حفظ شود.

وی با اشاره به جلسه اخیر وزیر صمت با پاکستانی ها اظهار کرد: در این جلسه نیز عنوان شده است که برای تهاتر منتظر تصویب از سوی بانک مرکزی پاکستان هستند.

کشاورز معتقد است؛ با شرایط کنونی تهاتر برنج پاکستانی با برق کشور پیشنهاد قابل اجرا نیست.

دبیر انجمن واردکنندگان برنج شرح داد: حتی اگر مسائل بانک مرکزی پاکستان مرتفع شود تنها بخش دولتی می تواند وارد تجارت تهاتر شود.

کشاورز همچنین بخشی از مشکل تهاتر برای بخش خصوصی را مربوط به بانک مرکزی کشورمان برشمرد که در قوانین آن شکل تجاری تهاتر تعریف نشده و سازوکاری برای آن تعیین نکرده است.

کشاورز از دیگر دلایل عدم امکان حضور بخش خصوصی در تهاتر برنج را علاوه بر مسائل مذکور مربوط مواردی برشمرد که با حضور ارگان های دولتی مانند وزارت نیرو در یک سوی این معامله ایجاد می شود.

وی یادآور شد: در این شرایط شرکت های دولتی مانند شرکت بازرگانی دولتی ایران می توانند به موضوع ورود کند چراکه این شرکت نیز دولتی بوده و همکاری بین ارگان های دولتی ساده تر است.

کشاورز تاکید کرد: ارگان های دولتی همچنین از حمایت و تضامین دولتی برخودار هستند کار را برای آن ها سهل تر می کند.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 27 بهمن 1399 بروزرسانی: 27 بهمن 1399 گردآورنده: sctm.ir شناسه مطلب: 1487

به "پیشنهاد تهاتر برنج پاکستانی با برق قابل اجرا نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیشنهاد تهاتر برنج پاکستانی با برق قابل اجرا نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید