چقدر به مخارج ماهانه شما افزوده شد؟

به گزارش تیم علمی، خبرنگاران: داده های مرکز آمار ایران نشان می دهد که به مخارج ماهانه خرداد ماه خانوارهای کشور، 2 درصد نسبت به اردیبهشت ماه افزوده شده است. همچنین داده ها حاکی از آن است که شاخص قیمت مصرف کننده در ماه گذشته به 214/2 واحد رسیده است. در حالیکه این شاخص در خرداد ماه 96، برابر با 105/5 واحد بود. بر این اساس، خانوارهای کل کشور برای تهیه یک سبد تعیین از کالاها و خدمات، بیش از 2 برابر خرداد ماه 3 سال پیش هزینه کرده اند.

چقدر به مخارج ماهانه شما افزوده شد؟

به گزارش تیم علمی، نرخ تورم سالانه خرداد ماه 1399 برای خانوارهای کشور به 27,8 درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، 2.0 واحد درصد کاهش نشان می دهد.

افزایش نرخ تورم نقطه ای خانوارهای کشور

منظور از نرخ تورم نقطه ای، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه مشابه سال قبل می باشد. نرخ تورم نقطه ای در خرداد ماه 1399 به عدد 22,5 درصد رسیده است؛ یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین 22.5 درصد بیشتر از خرداد 1398 برای خرید یک مجموعه کالاها و خدمات یکسان هزینه کرده­اند.

نرخ تورم نقطه ای خرداد ماه 1399 در مقایسه با ماه قبل 1,5 واحد درصد افزایش یافته است. نرخ تورم نقطه ای گروه عمده خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات با افزایش 2,9 واحد درصدی به 14.9 درصد و گروه کالاهای غیر خوراکی و خدمات با افزایش 0.7 واحد درصدی به 26.4 درصد رسیده است.

این در حالی است که نرخ تورم نقطه ای برای خانوارهای شهری 22,7 درصد می باشد که نسبت به ماه قبل 1,4 واحد درصد افزایش داشته است. هم چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی 21,1 درصد بوده که نسبت به ماه قبل 1,8 واحد درصد افزایش داشته است.

کاهش نرخ تورم ماهانه خانوارهای کشور

منظور از نرخ تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه قبل می باشد. نرخ تورم ماهانه خرداد 1399 به 2,0 درصد رسیده که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل، 0.5 واحد درصد کاهش داشته است. تورم ماهانه برای گروه های عمده خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات و کالاهای غیر خوراکی و خدمات به ترتیب 2.4 درصد و 1.8 درصد بوده است.

این در حالی است که نرخ تورم ماهانه برای خانوارهای شهری 2,0 درصد می باشد که نسبت به ماه قبل، 0.6 واحد درصد کاهش داشته است. هم چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی 2.2 درصد بوده که نسبت به ماه قبل 0.1 واحد درصد افزایش داشته است.

کاهش نرخ تورم سالانه خانوارهای کشور

منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه قبل از آن می باشد. نرخ تورم سالانه خرداد ماه 1399 برای خانوارهای کشور به 27,8 درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، 2,0 واحد درصد کاهش نشان می دهد.

این در حالی است که نرخ تورم سالانه برای خانوارهای شهری 27,7 درصد می باشد که نسبت به ماه قبل 2,0 واحد درصد کاهش داشته است. هم چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی 28,2 درصد بوده که نسبت به ماه قبل 2,6 واحد درصد کاهش داشته است.

تغییرات قیمت ها در ماه جاری

در گروه عمده خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به گروه نان و غلات (انواع برنج خارجی، ماکارونی)، گروه میوه و خشکبار (سیب، پرتقال)، و گروه گوشت قرمز و گوشت ماکیان (مرغ ماشینی) می باشد. در گروه عمده کالاهای غیر خوراکی و خدمات، گروه تفریح و فرهنگ (تجهیزات رایانه، حق عضویت باشگاه های ورزشی)، گروه مبلمان و لوازم خانگی (لوازم خانگی و ظروف آشپزخانه) و گروه بهداشت و درمان (انواع دارو و ویزیت) بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته اند.

هم چنین گروه سبزیجات (پیاز، سیب زمینی و گوجه فرنگی) و متوسط قیمت یک متر مکعب گاز مصرفی خانوارها نسبت به ماه قبل، کاهش قیمت داشته است.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 28 مرداد 1399 بروزرسانی: 2 مهر 1399 گردآورنده: sctm.ir شناسه مطلب: 1125

به "چقدر به مخارج ماهانه شما افزوده شد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چقدر به مخارج ماهانه شما افزوده شد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید