کاخ سفید برای افغانستان خیر نمی خواهد، سیاست آمریکا برای بی دولت کردن کشورها نخ نما شده است خبرنگاران

به گزارش تیم علمی، دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین الملل گفت: کاخ سفید برای افغانستان خیر نمی خواهد از این رو باید بر قانون اساسی، دولت و وحدت گروه های افغانی تکیه کرد.

کاخ سفید برای افغانستان خیر نمی خواهد، سیاست آمریکا برای بی دولت کردن کشورها نخ نما شده است خبرنگاران

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، رئیس کنگره ملی افغانستان با امیرعبداللهیان دستیار ویژه رئیس مجلس و مدیرکل امور بین الملل مجلس شورای اسلامی ملاقات و تبادل نظر کرد.

امیرعبداللهیان فضای کنونی افغانستان را با توجه به تحولات داخلی و مداخلات خارجی و بویژه دخالت های آمریکا حساس و در خور توجه دانست.

وی با اشاره به پیوند عمیق دو کشور و دیرینگی همبستگی تاریخی، فرهنگ و زبان مشترک، توسعه روابط دو کشور را، ناشی از عوامل و اشتراکات متنوع و از جمله درک مردم دو کشور در پیوند های تاریخی و فرهنگی اعلام کرد.

دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین الملل، امنیت افغانستان را امنیت ایران دانست و با تأکید بر ضرورت تمرکز بر وحدت ملی در افغانستان گفت: امنیت پایدار و صلح در افغانستان با وحدت ملی و همراهی همه گروه ها و احزاب افغانستان حاصل خواهد شد.

امیرعبداللهیان توضیح داد: کاخ سفید برای افغانستان خیر نمی خواهد از این رو باید بر قانون اساسی، دولت و وحدت گروه های افغانی تکیه کرد. ناامنی و اقدامات تروریستی در این کشور با اتحاد همه گروه ها و اقوام افغانی از این کشور رخت خواهد بست.

وی گفت: مذاکرات با گروه های افغانی با موضوع دولت مرکزی، یاری به ایجاد صلح واقعی در این کشور و تقویت افغانستان قدرتمند و قانونمدار خواهد بود. ایشان در ادامه اضافه کرد: رفتار غیرمسئولانه آمریکا در دنیا بر مبنای بی دولت کردن کشورها، سیاست نخ نمایی است که از جمله در لیبی اجرا شده است و تبعات نامطلوبی دارد.

دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین الملل با اشاره به مهمانوازی جمهوری اسلامی ایران از برادران و خواهران افغانی، آنرا نمونه ای از دوستی، برادری و وحدت دو ملت خواند.

در ادامه این ملاقات، عبدالطیف پدارم رئیس حزب کنگره ملی افغانستان نیز روابط دو کشور ایران و افغانستان را برادرانه و در سطح عالی همسایگی اعلام کرد و گفت: جمهوری اسلام ایران علاوه بر همسایگی با افغانستان دارای دین، زبان و فرهنگ مشترک است و ملت افغانستان هرگز همدلی و مساعدت ایران طی سال های متمادی به مردم افغانستان را از یاد نخواهد برد.

رئیس حزب کنگره ملی افغانستان دخالت های بیگانگان در کشورش را عامل بی ثباتی دولت وقت افغانستان دانست و گفت: دخالت های نابجای آمریکا و برخی از کشور های منطقه جهت صلح و ثبات افغانستان را به خطر انداخته است.

وی توضیح داد: اراده محکم در افغانستان و همدلی گروه های مختلف این کشور، ثبات و آرامش را به افغانستان باز خواهد گرداند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 8 فروردین 1400 بروزرسانی: 8 فروردین 1400 گردآورنده: sctm.ir شناسه مطلب: 1574

به "کاخ سفید برای افغانستان خیر نمی خواهد، سیاست آمریکا برای بی دولت کردن کشورها نخ نما شده است خبرنگاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاخ سفید برای افغانستان خیر نمی خواهد، سیاست آمریکا برای بی دولت کردن کشورها نخ نما شده است خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید