گردش مالی معادن در استان های محل ذخایر معدنی انجام پذیرد

به گزارش تیم علمی، ناصر فغفوری ظهر چهارشنبه در جلسه شورای معادن استان زنجان با بیان اینکه ماهیانه یک میلیارد تومان حقوق دولتی توسط معدن انگوران پرداخت می گردد، اضافه کرد: این در حالی است که شرکت تهیه و فراوری مواد معدنی که بهره بردار معدن انگوران است، به جز زنجان در استان های کرمان، یزد و اصفهان نیز معادنی را در حال بهره برداری دارد.

گردش مالی معادن در استان های محل ذخایر معدنی انجام پذیرد

وی با یادآوری اینکه در قانون برنامه ششم توسعه آمده است که یک درصد فروش معادن باید صرف جبران خساراتی گردد که معادن آن ها را تحمیل می نمایند، توضیح داد: در مواردی که به دلیل بهره برداری از معادن و فعالیت های صنایع معدنی، خسارت هایی به اهالی ساکن در منطقه و بخش کشاورزی آن ها برسد، تا یک درصد فروش معادن برای جبران این خسارت ها اختصاص پیدا خواهد نمود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان با اشاره به اینکه علاوه بر این، در بحث عوارض آلایندگی نیز این قانون معادن را مکلف به پرداخت غرامت نموده است، ادامه داد: روش پرداخت این یک درصد به این صورت است که پس از واریز به خزانه مشخص استان نزد خزانه داری کل کشور به جبران خسارت های مذکور و در صورت وارد شدن آسیب های عمومی، به فعالیت های بهداشتی، درمانی و عمرانی مورد احتیاج منطقه درگیر اختصاص می یابد.

فغفوری در ادامه با تاکید بر اینکه شورای معادن استان، وظایفی از قبیل نظارت بر استخراج ماده معدنی شناسایی شده را در چارچوب قوانین و مصوبات شورای عالی معادن بر عهده دارد، اظهار کرد: علاوه بر این، شورای معادن استان زنجان باید اقدامات لازم را نسبت به تسهیل، تسریع و ایجاد صنایع پایین دستی انجام دهد.

وی گفت: حساب های بانکی و گردش مالی خرید و فروش معادن با رعایت ضوابط قانونی، باید در استان های محل ذخایر معدنی انجام پذیرد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان با اشاره به اینکه در گذشته معدن کاران همکاری خوبی در بخش همکاری های اجتماعی داشتند، اعلام نمود: شورای معادن استان موظف است تا نسبت به نظارت بر حساب های بانکی و گردش مالی خرید و فروش معادن با رعایت ضوابط قانونی اقدام کند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 1 اسفند 1397 بروزرسانی: 31 فروردین 1399 گردآورنده: sctm.ir شناسه مطلب: 83

به "گردش مالی معادن در استان های محل ذخایر معدنی انجام پذیرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گردش مالی معادن در استان های محل ذخایر معدنی انجام پذیرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید